Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do jakiego poziomu wzrosną stopy procentowe? Poznaliśmy prognozy ekonomistów

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 r. rozpoczęła cykl podnoszenia stóp procentowych i dokonała podwyżki już na dziesięciu kolejnych posiedzeniach.
Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 r. rozpoczęła cykl podnoszenia stóp procentowych i dokonała podwyżki już na dziesięciu kolejnych posiedzeniach. Adam Jankowski/ Polska Press
Rada Polityki Pieniężnej w lipcu, po raz dziesiąty z rzędu podwyższyła stopy procentowe. Tym razem o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna wynosi obecnie 6,5 proc. Poprzedni raz tak wysokie pułapy osiągała w 2004 roku. – To powinna być ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym roku – prognozuje Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 r. rozpoczęła cykl podnoszenia stóp procentowych i dokonała podwyżki już na dziesięciu kolejnych posiedzeniach. RPP podczas lipcowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, referencyjna stopa procentowa wzrosła do 6,50 procent. Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 7 września.

O ile jeszcze wzrosną stopy procentowe?

– Uchwalenie ustawy o darmowych wakacjach kredytowych przez obie izby parlamentu to tylko część dobrych informacji, które przyniósł nam początek lipca. Umiarkowanie pozytywnymi doniesieniami zakończyło się też lipcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ta zdecydowała o podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Ruch ten był więc skromniejszy niż oczekiwania większości ekonomistów (75 punktów) – zauważa w swoim komentarzu Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Ponadto zwraca uwagę, że podczas konferencji prasowej, prof. Adam Glapiński sugerował, że aktualna podwyżka może nawet być ostatnią w bieżącym cyklu. – Dalsze ruchy RPP zależą oczywiście od tego co będzie się działo w gospodarce, a w szczególności od tego jak zachowywać się będzie inflacja – dodaje.

Spada WIBOR

Turek zauważa, że w piątek (8 lipca) stawka WIBOR 3M spadła do poziomu 7,08 z 7,14 proc. jeszcze dzień wcześniej. W przypadku WIBORu 6-miesięcznego był to spadek odpowiednio do 7,38 z 7,43 proc. – Choć jest to zmiana niewielka, to z punktu widzenia posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych bez wątpienia pozytywna. WIBOR jest dziś bowiem kluczowym składnikiem oprocentowania większości kredytów mieszkaniowych – wyjaśnia.

– Ponadto warto pamiętać, że od miesięcy WIBOR wyprzedzał decyzje podejmowane przez RPP. W normalnych warunkach WIBOR 3M notowany jest na poziomie o 0,25 pkt proc. wyższym niż podstawowa stopa procentowa. Nawet dziś dysproporcja ta wynosi ponad dwa razy więcej. To znaczy, że rynek dyskontuje już co najmniej część pojedynczej podwyżki stóp procentowych. Nie ma jednak pewności czy do niej, a tym bardziej kolejnych podwyżek stóp, faktycznie dojdzie. Wszystko zależy od wcześniej wspomnianej inflacji – tłumaczy ekspert.

Dlatego, jak wyjaśnia, jeśli inflacją pójdzie w górę, to niestety lipcowa decyzja o podwyżce stóp procentowych ostatnią nie będzie i we wrześniu możliwa jest kolejna taka decyzja.

Koniec cyklu podwyżek jest wciąż odległy

Innego zdania są ekonomiści ING Banku Śląskiego, którzy w swoim "Dzienniku" prognozują, że "koniec cyklu podwyżek jest wciąż odległy". Ich zdaniem stopa referencyjna może wzrosnąć do poziomu około 8,5 procent.

– Naszym zdaniem nastąpią kolejne podwyżki, ale w mniejszej skali (około raczej 50pb niż 75-100pb). Wciąż uważamy, że wzrost inflacji w 4kw22 i 1kw23, a także długoterminowe ryzyka inflacyjne będą wymagać podniesienia stóp do około 8,5 procent – czytamy w "Dzienniku ING".

– W kontekście ostatniej (nr 10 w cyklu) podwyżki stopy referencyjnej przez RPP o 50 pb do 6,50% ⬆️, podtrzymujemy nasze oczekiwania co do osiągnięcia wartości docelowej na poziomie 8,0% w 4Q22 – przewidują eksperci PNB Paribas.

Ich zdaniem "argumentem za powyższym scenariuszem jest m.in. sytuacja na europejskim rynku energii, utrzymanie ekspansywnej polityki fiskalnej przez rządzących, obecność spirali płacowo-cenowej oraz nadal słaby złoty".

– Warto zaznaczyć, że przedwczesne zakończenie cyklu zacieśniania może wywołać dodatkową presję na złotego, zwłaszcza jeśli zmaterializują się ryzyka związane z dostawami rosyjskiego gazu do Europy – dodają.

Analitycy mBanku RPP może jeszcze kontynuować zacieśnienie polityki pieniężnej po wakacjach. Jednocześnie ekonomiści tego banku zaznaczyli, że nie czują presji, aby przesuwać stopę docelową w górę. "Okolice 7 procent wydają się nam w dalszym ciągu adekwatne do sytuacji"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do jakiego poziomu wzrosną stopy procentowe? Poznaliśmy prognozy ekonomistów - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska