Długołęka ma szansę stać się wkrótce miastem

  Długołęka ma szansę stać się wkrótce miastem

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prawie we wszystkich gminach powiatu wrocławskiego przybywa mieszkańców. Rekordzistą jest gmina Długołęka, która w ciągu trzech ostatnich lat doczekała się 1300 nowych obywateli.
  Ale to nie koniec. Opracowana na zamówienie wrocławskiego starostwa prognoza przewiduje, że w ciągu kolejnych 6 lat w tej gminie zamelduje się jeszcze około 1000 osób. To w większości oczywiście wrocławianie, zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem. Mały, jednorodzinny domek w okolicach Długołęki kosztuje tyle, co trzypokojowe mieszkanie w centrum Wrocławia.

  Wysoko w opracowanym dla starostwa rankingu jest także gmina Kobierzyce, której przybyło ponad tysiąc mieszkańców. Listę zamykają gminy Sobótka i Mietków, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat ubyło kilkudziesięciu mieszkańców.

  W szybko rozwijającej się Długołęce w zeszłym roku za ponad 15 mln zł rozbudowano oczyszczalnię ścieków. Cała gmina ma miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu ludzie z Wrocławia chętnie się tutaj przenoszą.

  - W ciągu najbliższych lat będziemy stawiać na poprawę jakości życia mieszkańców, dlatego rozbudujemy sieć kanalizacyjną i równolegle będziemy remontować drogi - zapowiada Mariusz Fedzin, zastępca wójta Długołęki.

  Już teraz mamy praktycznie pełny dostęp do wodociągów i kanalizacjiCzy to oznacza, że Długołęka ma ambicje stać się wkrótce miastem? Już dziś miejscowość liczy ponad 2800 mieszkańców (cała gmina ponad 21 tysięcy). Tymczasem o prawa miejskie w Polsce starają się znacznie mniejsze wsie, ledwo przekraczające 1000 osób. Na tej liście jest dziś aż 30 chętnych. Decyzję o tym, kto uzyska prawa miejskie, podejmuje rząd.

  Aby wieś stała się miastem, musi spełnić także wiele innych warunków: 2/3 ludności powinny być zatrudnione poza rolnictwem, wieś powinna mieć wodociągi i kanalizację oraz posiadać miejski charakter zabudowy. Niektóre miejscowości walczą o spełnienie warunków od kilku lat.

  Długołęka na razie formalnie o prawa miejskie się nie stara. Choć warunki spełnia.

  - Już teraz możemy pochwalić się, że mamy praktycznie pełny dostęp do wodociągów i kanalizacji - przypomina Mariusz Fedzin.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo