Długołęka: Gmina prawie nowoczesna

Marta Gołębiowska
Długołęka położona jest w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego. Graniczy z gminami: Wisznia Mała, Trzebnica, Zawonia, Dobroszyce, Oleśnica i Czernica. Przebiega przez nią droga krajowa nr 8, łącząca Wrocław z Warszawą. Wzdłuż tej ważnej trasy ulokowało swoje siedziby wiele polskich i zagranicznych firm. W przyszłości dotrą tam: autostradowa obwodnica Wrocławia, droga ekspresowa S8 i droga wojewódzka Bielany - Łany - Długołęka.

Mieszkańcy gminy Długołęka narzekają przede wszystkim na polityczne konflikty w szeregach władz gminnych. Jedna z takich spraw dotyczyła ostatnich wyborów samorządowych. Według Piotra Dytki, jednego z przegranych w boju o fotel wójta, doszło do oszustwa, bo do list wyborczych były dopisywane osoby, które nie mieszkały w gminie. Sąd potwierdził, że do nieprawidłowości faktycznie mogło dojść, ale nie miało to wpływu na wynik głosowania.

Ale nie tylko tym żyje gmina. Mieszkańcy chwalą się nam dobrymi warunkami życia. Wioletta Kozłowska mówi, że w Długołęce najbardziej podoba się jej spokój i bezpieczeństwo. - Nie boję się spacerować wieczorem. Wszyscy się tu znają, a na ulicach widzimy patrole policji, które dość często kontrolują także prędkość na drodze krajowej - dodaje pani Wioletta, mama 1,5-rocznej Helenki, którą spotkaliśmy na placu zabaw przy ul. Szkolnej. - A jednocześnie mamy blisko Wrocław i Oleśnicę - uśmiecha się.

W małych sklepach na terenie gminy jest dość drogo. Dlatego, kto tylko może, wybiera się na tańsze zakupy do Selgrosa. - Raz na dwa tygodnie jeździmy tam z mężem po większą ilość rzeczy samochodem. Ale często widzę, jak starsi ludzie jeżdżą tam na rowerach - mówi pani Wioletta. Dodaje, że chciałaby, by w gminie powstał dyskont spożywczy, bo czasem trzeba kupić coś na miejscu i zapłacić nawet dwa razy więcej. - Kostka masła kosztuje u nas ok. 5 zł, a litr oleju nawet 8 zł - podaje przykłady młoda mama.

Pani Monika, która na ten sam plac przyszła z dwiema córkami, 5-letnią Amelią i 9-letnią Natalią, stwierdza, że gdyby miała znów wybierać miejsce do życia, zdecydowałaby się na Długołękę po raz drugi. - W urzędzie można wszystko załatwić, nie brakuje też miejsc, gdzie spędzamy czas wolny - mówi pani Monika i wymienia siłownię, szkołę baletową, boisko tenisowe i Gminny Ośrodek Kultury, gdzie panie chodzą na aerobik.

Dzieci też nie mogą narzekać. W Długołęce mają dwa nowoczesne place zabaw. Zdaniem pani Wioletty, w gminie liczba miejsc w przedszkolach jest wystarczająca. Nie jest też nudno. - Do kina jeździmy do Korony na Psim Polu, a na basen do Oleśnicy. To 15-20 minut drogi - mówi pani Monika.
Niedługo jeździć będzie się jeszcze lepiej. W tym roku gmina planuje wyremontować nawierzchnię przynajmniej kilkunastu ulic. W najbliższych dniach planowane jest otwarcie łącznika Długołęka, czyli części autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Staw w Szczodrem przyciąga także wrocławian. Tam spotkaliśmy emerytkę Irenę Lewandowską. Jej 9-letni wnuczek Grzegorz razem ze swoim 15-letnim kuzynem Marcinem łowili ryby. Są tam co drugi dzień. Przyjeżdżają autobusem nr 504 lub 904 z ul. Wyszyńskiego.
- To bardzo przyjemne miejsce i mamy świetne połączenie - mówi pani Irena.

Opłaty
Ile kosztuje życie w gminie Długołęka? Dostawy zimnej wody to 2,82 zł/m sześc. Za odprowadzanie ścieków zapłacimy 3,64 zł/m sześc. Podatek od nieruchomościza budynki mieszkalne wynosi 0,65 zł za mkw., a za bu-dynki gospodarcze i garaże- 6,88 zł za mkw. Wywóz śmieci (dwa razy w miesiącu) kosztuje ok. 25 zł miesięcznie.

Komunikacja
Wszystkie miejscowości gminy są objęte komunikacją podmiejską. Z Wrocławia dojedziemy tam autobusami linii 904, 911, 914, 914 A, 921, 931, 934, 936, 944. Bilety normalne kosztują od 3 zł do 4 zł, w zależności od strefy. Do Długołęki i Borowej jeżdżą też pociągi. Bilet z Dworca Głównego we Wrocławiu do tych miejscowości kosztuje 5,30 zł. Jeżdżą także autobusy PKS Polbus: linia 86 (Oleśnica - Węgrów- Oleśnica), linia 534 (Wrocław - Raków - Oleśnica), linia 554 (Wrocław - Brzezia Łąka- Oleśnica), linia 574 (Wrocław - Szczodre - Oleśnica), linia 584 (Wrocław - Łozina - Węgrów - Oleśnica), linia 594 (Wrocław - Wrocław Psie Pole - Pasikurowice - Skarszyn), linia 598 (Wrocław - Krzyżowice - Pasikurowice - Skarszyn - Trzebnica). Uruchomione zostały również dwie linie nocne, które obejmują 13 miejscowości gminy (Wilczyce, Kiełczów, Piecowice, Kamień, Długołęka, Mirków, Szczodre, Łosice, Budziwojowice, Łozina, Bąków, Bukowina, Domaszczyn). Można nimi dojechać do Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu. Komunikacja w gminie jest objęta systemem monitoringu autobusów w oparciu o technologię GPS. Dojazd do Wrocławia i powrót własnym samochodem to koszt około 15 zł (paliwo).

Oświata
W gminie jest 10 szkół podstawowych, 6 gimnazjów, liceum ogólnokształcące i pięć przedszkoli. Planowana jest budowa żłobka. Wszystkie szkoły mają boiska sportowe, a większość także sale gimnastyczne i komputerowe.

Zdrowie

Na terenie gminy działa pięć publicznych przychodni opieki zdrowotnej (Brzezia Łąka, Borowa, Długołęka, Siedlec, Łozina), a w Kiełczowie przyjmuje lekarz rodzinny. Przychodnie zapewniają usługi lekarza ogólnego, pediatry, stomatologa i higienisty szkolnego. Dodatkowo w przychodni w Długołęce przyjmuje ginekolog, a w Brzeziej Łące - laryngolog i alergolog. Aptek jest siedem: w Długołęce, Mirkowie, Szczodrem, Kiełczowie, Łozinie, Pruszowicach i Borowej.
Szpitale położone najbliżej gminy to: przy ul. Kamieńskiego i przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

Bezpieczeństwo
W Długołęce przy ul. Robotniczej 42 znajduje się komisariat policji, gdzie pracuje trzech dzielnicowych i dwóch aspirantów (prewencja i kryminalny), komendant Waldemar Wruszczak i jego zastępca, Jacek Seweryn. Obszar gminy chroniony jest przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży nr 5 przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu. Na terenie gminy działa też 7 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (Długołęka, Borowa Oleśnicka, Szczodre, Łozina, Pasikurowice, Brzezia Łąka, Stępin). Długołęka i inne miejscowości leżące na trasie Wrocław - Warszawa mają zamontowaną sygnalizację świetlną i fotoradary. Na drogach osiedlowych (przede wszystkim w Długołęce) są progi zwalniające.

Kanalizacja
Prawie całkowicie skanalizowane są miejscowości: Długołęka, Mirków, Wilczyce, Piecowice i Kamień oraz północna część Kiełczowa. W fazie projektowania jest kanalizacja sanitarna w Szczodrem i Domaszczynie, Borowej, Bykowie, Bielawie, Rakowie, Mydlicach (kolonia), Oleśniczce i Kątnej. Gmina przygotowuje przetarg na projekt kanalizacji sanitarnej kolejnych pięciu miejscowości: Łoziny, Łosic, Budziwojowic, Bierzyc i Kępy wraz z grupową oczyszczalnią ścieków w Łosicach. Trwa budowa kanalizacji w Kiełczowie. Za-kończył się też I etap modernizacji i rozbudowy oczyszczalni w Mirkowie.

Gaz
Obecnie dostęp do gazu sieciowego mają mieszkańcy Kiełczowa i Mirkowa. W planach jest gazyfikacja miejscowości: Długołęka, Domaszczyn, Ka-mień i Szczodre. Zakończenie prac przewidziane jest na III/IV kwartał 2013 r.

Sieci komórkowe i internet
Sieci Polkomtel Plus, T-mobile, Plus, Play i Orange działają na terenie gminy bez zastrzeżeń. Internet kosztuje średnio 60--180 zł miesięcznie (512 kb--4M). Do wyboru jest kilku dostawców usług.

Analiza rynku nieruchomości w gminie Długołęka

Krzysztof Hojka
Rzeczoznawca majątkowy, analityk rynku nieruchomości, członek Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl

DZIAŁKI BUDOWLANE:

Liczba transakcji działkami budowlanymi (pod zabudowę MN) wyniosła ok. 300 w okresie ostatniego półtora roku (od stycznia 2010), w tym ok. 5 proc. stanowiło sprzedaż przez gminę w przetargu (głównie w Siedlcu), następne ok. 7 proc. W przetargu przez Uniwersytet Przyrodniczy (Piecowice i Pruszowice), ok. 5 proc. sprzedaż przez deweloperów (Mirków i Wilczyce) - reszta to obrót wtórny pomiędzy osobami fizycznymi.

W roku 2011 - w zakresie przetargów gminnych - do tej pory już odbyło się kilka przetargów. Planowane są przez gminę kolejne sprzedaże kilkunastu działek. Oferta gminna dotyczy gruntów głównie w Brzeziej Łące i Januszkowicach.

Ceny jednostkowe z przedziału ok. 40-260 zł/mkw (sporadycznie zdarzają się ceny wyższe np. 300, 344, 280 zł/mkw ). Średnia dla gminy ok. 130 zł/mkw, odchylenie standardowe cen ok. 60 zł/mkw, co oznacza że większość cen jednostkowych zawarta jest w przedziale ok. 70-190 zł/mkw.

Najniższe ceny zarejestrowano najczęściej w takich miejscowościach jak Bielawa, Bierzyce, Oleśniczka, Borowa (głównie z dwóch powodów - duża odległość od Wrocławia i dużo terenów jeszcze niezainwestowanych, nieuzbrojonych z gorszym dojazdem - tzw. "działki w polu). Najwyższe ceny - w Kiełczowie, Kiełczówku, Wilczycach i Długołece (blisko Wrocławia i atrakcyjniejsze działki - uzbrojone z dojazdem, z dobrym sąsiedztwem - np. w Kiełczowie osiedla deweloperskie).

Najwięcej transakcji zarejestrowano w obrębach: Kiełczów, Kiełczówek, Wilczyce oraz Siedlcu (dużo wolnych niezabudowanych gruntów przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną). Najmniej transakcji w Ramiszowie, Mirkowie i Szczodrem (niewiele terenów niezabudowanych)oraz kilku miejscowościach o typowo rolniczym charakterze.

Powierzchnia działek - już od 200 mkw (sporadycznie pod szeregówki), poprzez 500-600 mkw.(głównie Długołeka) - do ok. 3000-3500 mkw. Najwięcej oczywiście w sprzedaży jest działek normatywnych ok. 800-1500 mkw. (około 180 transakcji). Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego - cała Gmina Długołeka posiada pokrycie aktualnymi planami miejscowymi.

LOKALE MIESZKALNE:

Około 50 transakcji w okresie ostatniego półtora roku. Z tym, że połowa dotyczy właściwie segmentów lub połówek budynków sprzedawanych jako lokale wyodrębnione, głównie przez deweloperów. Lokale sprzedawane przede wszystkim w Kiełczowie, Kiełczówku i Mirkowie. Ceny od 1.700 zł za mkw. (w budynkach przedwojennych) do ok. 5.500 zł za mkw. W nowych budynkach "willowych".

DOMY JEDNORODZINNE:

Łącznie ok. 100 transakcji w okresie półtora roku (od stycznia 2010), w tym prawie połowa w budowie - w bardzo różnym stanie (stan surowy otwarty, zamknięty, tzw. deweloperski itp.).
Wśród domów gotowych - kilka transakcji obiektami przedwojennymi lub z lat 70/80-tych, pozostałe to domy z lat 90-tych i wzniesione po 2000 r.

Często jako domy tzw. gotowe (nie w budowie) sprzedawane są budynki do wykończenia (np. w stanie deweloperskim pełniejszym, z instalacjami itp. - już nawet czasami z pozwoleniami na użytkowanie, ale mimo wszystko do wykończenia przez nabywcę).
W Kiełczowie wiele domów sprzedawanych jest przed deweloperów. W obrocie wtórnym pomiędzy osobami fizycznymi zdecydowana większość to domy wolnostojące lub bliźniacze, sporadycznie w zabudowie szeregowej.

Ceny jednostkowe z przedziału ok. 1.500 (domy poniemieckie) - 7.500 zł/mkw (w przeliczeniu na powierzchnię użytkową bez garażu). Ceny całkowite obecnie do ok. 1.00 000 zł (pojedyncze transakcje - w analizowanym okresie były 6 - po cenie od 1 mln do 1,7 mln zł).

Poziom cen jednostkowych zależy głównie od:

- lokalizacji (odległość od Wrocławia)
- stanu technicznego i standardu wykończenia (w tym też stopnia wykończenia w przypadku domów niewykończonych w pełni)
- wielkości domów (obecnie zarówno w budowie, a tym samym w obrocie przeważają domy raczej małe - do ok. 150 m2 powierzchni użytkowej)
- również sąsiedztwa, dojazdu, wielkości działki (chociaż większość nowszych domów jednorodzinnych charakteryzuje się posesją o typowej wielkości - od kilkuset m2 do ok. 1500 m2).

Najwięcej transakcji domami jednorodzinnymi zarejestrowano w Kiełczowie (gros transakcji), Długołęce, Wilczycach i Mirkowie.

Tekst alternatywny

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie