Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi weekend. Więcej kontroli i surowsze kary. Na drogach rusza akcja „Prędkość”

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Podczas akcji mundurowi skupią się głównie na tych kierowcach, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości.
Podczas akcji mundurowi skupią się głównie na tych kierowcach, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
W piątek rano na drogi w całej Polsce wyruszają policjanci wyposażeni m.in. w wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości. Rozpoczyna się akcja „Prędkość” - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nadkomisarz w rozmowie z PAP podkreślił, że piątkowe działania "Prędkość" wynikają z kalendarza działań ROADPOL-u, czyli sieci europejskich sił policji drogowej. "ROADPOL jest przede wszystkim zaangażowany w zmniejszenie liczby zgonów i poważnych obrażeń na europejskich drogach" - zaznaczył policjant.

"W Polsce funkcjonariusze podczas działań wykorzystają m.in. wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości. Na drogach pojawi się wiele patroli policyjnych grup Speed" - powiedział.

Surowe kary za przekroczenie prędkości

Wskazał, że podczas akcji mundurowi skupią się głównie na tych kierowcach, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości. Policjanci sprawdzać będą również wymagane dokumenty i kontrolować stan trzeźwości kierowców. "Działania ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Jest ona jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń drogowych" - przekazał.

Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP zaznaczył, że w 2022 roku przez pierwszych 7 miesięcy odnotowano 19 060 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, za co grozi nie tylko wysoki mandat karny (za przekroczenie prędkości dozwolonej o więcej niż 70 km/h nawet 2500 zł), ale również zatrzymanie uprawnień do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy.

Jednocześnie zauważył, że takich interwencji jest zdecydowanie mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku, kiedy policjanci zatrzymali 37 485 kierujących pojazdami za to wykroczenie (spadek liczby wykroczeń o ponad 49 proc.). "Nie tylko w tym dniu prosimy o bezpieczną dostosowaną do panujących warunków drogowych zgodną z przepisami jazdę" - dodał nadkomisarz.

Za drogową recydywę mandaty będą podwójne

Od 17 września 2022 r. kierowcy będą mogli zostać ukarani mandatami nawet w podwójnej wysokości. Nowe przepisy przewidują bowiem dwukrotność kary podstawowej w przypadku kierowcy, który popełnił ten sam typ wykroczenia w ciągu dwóch lat.

Wysokość mandatów nakładanych w warunkach recydywy (od 17 września 2022). Przekroczenie prędkości:

  • o ponad 30 km/h - mandat 800 zł i 10 punktów (recydywa: 1600 zł);
  • o ponad 40 km/h - mandat 1000 zł i 13 punktów (recydywa: 2000 zł);
  • o ponad 50 km/h - mandat 1500 zł i 15 punktów (recydywa: 3000 zł);
  • o ponad 60 km/h - mandat 2000 zł (recydywa: 4000 zł);
  • o ponad 70 km/h - mandat 2500 zł (recydywa: 5000 zł).

Ten błąd może słono kosztować. O tym przekonali się we Władysławowie [WIDEO]

od 16 lat

td

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Długi weekend. Więcej kontroli i surowsze kary. Na drogach rusza akcja „Prędkość” - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska