Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi weekend odbije się czkawką

Mateusz Różański
Wypoczynek podczas długiego majowego weekendu
Wypoczynek podczas długiego majowego weekendu Fot. Karolina Misztal
Rozmowa z Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek, główną ekonomistką Konfederacji Lewiatan, wykładowczynią na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW.


Za nami długi weekend, choć dla niektórych on wciąż trwa. Jak takie wolne wpływa na stan naszej gospodarki i czy w ogóle ma to wpływ?

Cytując klasyka: „Są plusy dodatnie i plusy ujemne”, a tak zupełnie poważnie to są sektory, w których wzięcie tych kilku dni wolnych przez część pracowników nie narobi wielkich szkód, na przykład administracja. Ale są też sektory, które na przestój na większą skalę po prostu nie mogą sobie pozwolić, na przykład elektrownie. Oczywiście w skali gospodarki całego kraju jest to zauważalne, ale zdecydowanie bardziej widać to na przykładzie konkretnej firmy czy branży.

Pracodawcy jednak nie muszą zawsze godzić się na udzielenie dnia wolnego w tym terminie.

Z drugiej strony jest coś takiego jak urlop na żądanie. Nie o to jednak chodzi, żeby pracownik szedł z pracodawcą na noże, a raczej żeby wypracować kompromis.

W Polsce mamy w roku 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jak wypadamy na tle Europy?

Jesteśmy w górnej połowie stawki, nie mamy tych dni najwięcej, ale nie mamy też powodów do narzekań. W Holandii na przykład takich dni jest dziewięć.

Jak sobie radzić w sytuacji, kiedy spora część naszej załogi postanawia jednak zrobić sobie dłuższe wolne w tym samym okresie?

Firmy o ugruntowanej pozycji na rynku mają te metody dopracowane do perfekcji. Można na przykład na czas przestoju zamknąć zakład, pracowników wysłać na upragnione wolne, a w firmie przeprowadzić niezbędne remonty, naprawy czy inwentaryzacje. Są jednak takie firmy, #które nie mogą sobie na takie działania pozwolić, ponieważ prowadzą produkcję ciągłą, jak na przykład wspomniane elektrownie. Tutaj z kolei można zmniejszyć moce produkcyjne i pozostałą część załogi przenieść do innego działu.

Podsumowując, dni wolnych jest za dużo? Nie wpływają na nas i gospodarkę dobrze, czy może wręcz przeciwnie?

Nie da się jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. W skali kraju i skali całego roku nie jest to jakiś wielki wpływ. Z drugiej strony dni wolne, pod warunkiem że rzeczywiście są poświęcone na wypoczynek, bardzo dobrze wpływają na pracowników, którzy do swoich obowiązków wrócą bardziej zmotywowani. Poza tym pracownicy poszczególnych branż wiedzą, że w ich zawodzie przestój całego zakładu może nie wchodzić w grę. Wtedy w jednym roku część robi sobie długi weekend, a za rok pozostali - i tak na zmianę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska