Dlaczego warto inwestować w Świeradowie-Zdroju?

Materiał informacyjny Buylando

Świeradów-Zdrój to malownicza miejscowość uzdrowiskowa w Górach Izerskich na Dolnym Śląsku. Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu, bujnej przyrodzie i malowniczemu otoczeniu miasto przyciąga turystów z kraju i zagranicy o każdej porze roku. Ponieważ Świeradów przechodzi w ostatnich latach okres dynamicznego rozwoju, miasto i okolica budzi coraz większe zainteresowanie pod kątem inwestycyjnym. Przy czym na pierwszy plan wysuwa się segment działek.

Położony u stóp Gór Izerskich kurort to turystyczna perła, która od dekad jest także cenionym uzdrowiskiem. Wszystko za sprawą źródeł wody leczniczej, wyjątkowego klimatu oraz oczywiście czystego powietrza. Przyjeżdżający do miasta kuracjusze doceniają też wyjątkowość tutejszej architektury i bogactwo terenów spacerowych.

Świeradów-Zdrój i przede wszystkim tworzące krajobraz wokół miasta Góry Izerskie to także raj dla pasjonatów aktywności na świeżym powietrzu przez 365 dni w roku. Pięknie poprowadzone szlaki turystyczne, dziesiątki kilometrów tras rowerowych czy zimą tras biegowych, znakomite warunki do uprawiania narciarstwa alpejskiego, mnóstwo punktów widokowych, unikalnych pomników przyrody, a także wiele cichych i spokojnych miejsc, w których odpoczynek zyskuje zupełnie nową odsłonę. Jeśli zestawić to z cechami uzdrowiskowymi, Świeradów-Zdrój oferuję pełną gamę wypoczynkowo-regeneracyjną dla gości w każdym wieku.

Dlaczego warto inwestować w Świeradowie-Zdroju?

Warto podkreślić, że miasto, ustępujące do tej pory popularnością dolnośląskim ikonom - Karpaczowi i Szklarskiej Porębie, ma dziś do zaoferowania na pewno nie mniej niż jego karkonoscy sąsiedzi. Są też i tacy, którzy twierdzą, że nawet więcej.

Miasto z historią sięgającą XII wieku

O wyjątkowej właściwości wodach płynących w tej okolicy mówiono podobno już w XII wieku, choć sama osada, od zawsze związana z plemionami łużyckimi, powstała najprawdopodobniej na przełomie wieku XIII i XIV.

Znany nam dziś Świeradów po raz pierwszy wzmiankowany został pod nazwą Fegebeutel w 1524 r. lub 1550 roku w kontekście zbudowanej przy drodze wiodącej z Mirska karczmy. Natomiast pierwszą wzmiankę o leczniczych wodach można odnaleźć w wydanej w 1572 roku książce autorstwa uczonego i lekarza na dworze elektora Jana Jerzego z Brandenburgii, urodzonego w Bazyleii Leonarda Thurneyssera, który wspomina w niej o zimnych i ciepłych mineralnych i metalicznych wodach świeradowskiego źródła, nazywając go “świętym źródłem”. Pierwszy dom zdrojowy wybudowano w 1795 roku, zaś w 1817 w związku z odkryciem źródła w korycie rzeki, wybudowano zdrój zwany Dolnym Świeradowem.

Powojenna historia miasta na dobre rozpoczyna się w roku 1946, kiedy to Świeradów uzyskuje prawa miejskie, wchodząc też w skład województwa wrocławskiego jako część powiatu lwóweckiego. 1 stycznia 1973 roku w granice Świeradowa włączone zostaje sołectwo Czerniawa Zdrój.

Miasto stawia na dynamiczny rozwój

“Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w samym mieście i całej okolicy, co jest efektem realizacji przyjętej strategii” - mówi Roland Marciniak, Burmistrz Świeradowa-Zdroju.

“Oczywiście uwagę skupiają inwestycje takie jak wieża Sky Walk, która jest ewenementem w skali całego regionu. To jednak tylko część większej całości, na którą składają się mniejsze elementy miejskiej infrastruktury czy rewitalizacja świeradowskiej architektury, jak i przedsięwzięcia o większej skali, jak własnie Sky Walk czy budowa nowego ośrodka narciarskiego Świeradowiec” - dodaje Burmistrz.

"Świeradowiec" będzie w praktyce koleją gondolowa o długości 750 metrów biegnącą zboczami szczytu o tej samej nazwie (1002 m). Dodatkowo do dyspozycji turystów przez cały rok dostępne będą dwie 4-osobowe kanapy, natomiast dla narciarzy powstanie 2,5-kilometrowa nartostrada. Wraz z ośrodkiem Ski&Sun “Świeradowiec” tworzyć będzie doskonałe zaplecze narciarskie, ale także istotne elementy całorocznej infrastruktury turystycznej, które przełożą się na popularyzację Gór Izerskich i okolicy wśród gości z Polski, Niemiec czy Czech, którzy już licznie tu przyjeżdżają.

Dlaczego warto inwestować w Świeradowie-Zdroju?

Czy warto inwestować w Świeradowie-Zdroju?

“Na przestrzeni ostatnich miesięcy notujemy w serwisie istotny wzrost zapytań dotyczących gruntów w Górach Izerskich” - mówi Karol Bocheński, CEO Buylando, pierwszego w Polsce serwisu online, którego ofertę tworzą wyłącznie nieruchomości gruntowe. “Przy czym poszukujący dzielą się na dwie podstawowe grupy - osoby chcące wybudować nieopodal Świeradowa-Zdroju całoroczny lub wypoczynkowy dom oraz na inwestorów, którzy szukają ziemi pod budowę domków pod wynajem”.

Popyt na działki w atrakcyjnych turystycznie regionach jest nieznacznie wyższy niż ten na grunty budowlane w sąsiedztwach miast lub mniejszych miejscowościach. Wynika to przede wszystkim z aktualnej sytuacji na rynku kredytowym oraz wysokiej inflacji, która znacząco podniosła koszty materiałów koniecznych do budowy domu. Nie jest tajemnicą, że gruntów atrakcyjnych turystycznie czy wypoczynkowo poszukują też innego rodzaju klienci.

“Grunty popularność zyskały znacząco w czasie pandemii. Pamiętajmy jednak, że wtedy zarówno poziom inflacji, jak i stóp procentowych był nieporównywalnie inny niż ten, z którym mamy do czynienia obecnie” - mówi Michał Jedynak, inwestor realizujący w Świeradowie i okolicy trzy projekty deweloperskie i land deweloperskie.

“Dziś działka to jednak doskonałe zabezpieczenie antyinflacyjne oraz perspektywa wzrostu wartości. Ale też grunt w górach czy na Mazurach kupuje klient o innym profilu, którego determinuje kontekst inwestycyjny i wzrost wartości gruntu w czasie. Akurat Świeradów jest do tego odpowiednią lokalizacją, co wynika przede wszystkim z dynamiki rozwoju i przyjętej strategii miasta. Mogę zaryzykować tezę, że w perspektywie 10 lat Świeradów–Zdrój przebije popularnością zarówno Szklarską Porębą, jak i Karpacz” - dodaje Michał Jedynak.

W Sudetach niebawem rozpocznie się letnia część sezonu turystycznego, którego pierwszą odsłoną będzie majówka. Warto w tym czasie odwiedzić właśnie Świeradów-Zdrój i Góry Izerskie, gdzie budząca się do życia przyroda i eksplodująca zieleń tworzą idealne warunki do aktywnego wypoczynku czy odnalezienia w trakcie spacerów wielu chwil tak potrzebnego dziś spokoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska