MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego po zmartwychwstaniu Jezus ukazał się najpierw kobietom?

ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Centrum Heschela KUL
Zachowanie Jezusa było rewolucyjne. W Jego czasach kobiety nie były brane pod uwagę jako świadkowie w sądzie. A mimo to Jezus właśnie kobietom powierza zadanie świadczenia o Jego zmartwychwstaniu, czyli najważniejszą informację, bez której próżna byłaby nasza wiara – pisze w komentarzu świątecznym biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Po zmartwychwstaniu Jezus objawił się na kobietom jako pierwszym. Co więcej, kazał im iść do apostołów i przekazać, że On żyje.

Jedną z tych kobiet była Maria Magdalena, która w tradycji kościołów wschodnich jest nazywana Apostołką Apostołów właśnie dlatego, że to ona przekazała im wiadomość o Zmartwychwstaniu Jezusa.

Według tradycji jerozolimskiej Jezus objawił się po swoim zmartwychwstaniu także swej Matce. Na pamiątkę tego w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego, w kaplicy franciszkanów, jest płaskorzeźba przedstawiająca spotkanie Zmartwychwstałego z Maryją. Opisu tego spotkania nie znajdziemy w czterech ewangeliach Pisma Świętego. Mówi się, że Ziemia Święta jest piątą Ewangelią, dlatego że ukazuje to, co nie zostało zapisane w pierwszych czterech.

Kobiety otrzymały zadanie, aby świadczyć o tym, że Jezus zmartwychwstał. Było to rewolucyjne. W świecie starożytnym na Bliskim Wschodzie, także w kulturze semickiej, kobiety nie były brane pod uwagę jako świadkowie w sądzie. A mimo to Jezus właśnie kobietom powierza zadanie świadczenia o Jego zmartwychwstaniu, czyli najważniejszą informację, bez której próżna byłaby nasza wiara.

Po drugie, w czasach Jezusa nie było czegoś takiego jak nauczanie przez kobiety. Tymczasem Jezus posyła kobiety, aby one nauczały, i to o zmartwychwstaniu. Co więcej, aby poszły nawet do apostołów.

W tym kontekście warto podkreślić, że taka postawa Jezusa nie była „tylko od święta”. On przez całe życie bardzo cenił kobiety i używał terminologii wskazującej na równość mężczyzn i kobiet. Jednym z najciekawszych i najmocniejszych Jego wyrażeń jest określenie kobiety jako „córki Abrahama” (Łk 13, 16). Takie wyrażenie nie występuje w żadnym innym miejscu w Biblii; jest tam tylko mowa o „synach Abrahama”.

Skąd taka postawa Jezusa? Mógł przecież objawić się jako pierwszym apostołom albo kapłanom w świątyni jerozolimskiej, lub dużej grupie ludzi. Jednak on wybrał kobiety jako pierwsze.

Jezus po prostu ufał kobietom i chciał przez to oddać im należne miejsce w społeczeństwie. Co więcej, powierzył im ważną misję w rodzącym się Kościele: świadków swego Zmartwychwstania oraz „apostołek apostołów”. Przez swoją postawę, uczy nas szacunku do kobiet i dostrzegania ich ważnej roli we wspólnocie wierzących. Odchodząc do Ojca w niebie, Jezus dał na ziemi przykład nam, mężczyznom, jak należy traktować kobiety.

O Autorze
Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik - doktor nauk orientalnych Uniwersytetu w Oksfordzie oraz doktor nauk biblijnych i archeologii Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie. Były rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (2015-2020), obecnie dyrektor Biura Komunikacji Zagranicznej Episkopatu. Od października 2022 r. wicedyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela.

Centrum Heschela KUL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dlaczego po zmartwychwstaniu Jezus ukazał się najpierw kobietom? - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska