Dlaczego auta służb jeżdżą na sygnale nawet w nocy, przy pustych ulicach?

Agata Wojciechowska
fot. Jarosław Jakubczak
Udostępnij:
- Dlaczego jeżdżąc po pustych ulicach (rano, wieczorem, ale także w nocy) samochody uprzywilejowane używają sygnału dźwiękowego? Przecież wystarczyłby tylko świetlny, jak to odbywa się w innych krajach Europy - sugeruje nasz czytelnik Lechu. Odpowiedzi szukała Agata Wojciechowska.

Dopiero po włączeniu sygnałów dźwiękowych i świetlnych karetka czy wóz strażacki stają się pojazdami uprzywilejowanymi.

Używania sygnałów dźwiękowych i świetlnych wymagają przepisy ruchu drogowego. Artykuł 53 Prawa o ruchu drogowym mówi, że kierujący pojazdem uprzywilejowanym może nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy wysyła jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy (jedynie po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego).

W praktyce oznacza to, że samochodem uprzywilejowanym stają się radiowozy, karetki i wozy strażackie dopiero po włączeniu sygnału dźwiękowego i świetlnego. Mogą więc przejeżdżać "na czerwonym" przez skrzyżowania, nie ryzykując mandatu. Zgodnie z przepisami takiej możliwości nie daje im jazda na samych "kogutach" bez syreny.

- Używamy sygnałów dźwiękowych i świetlnych i nie ma od tego odstępstwa - mów Remigiusz Adamańczyk, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. - Sami wolelibyśmy na przykład o pierwszej w nocy jechać, używając tylko sygnałów świetlnych, ale w przypadku jakiejkolwiek wątpliwości zawsze można byłoby podnieść argument "nie słyszałem jadących na akcję wozów strażackich".

Czy wyjazd straży wymaga użycia sygnałów, zależy od dyspozytora i sposobu w jaki zakwalifikował zdarzenie, a więc czy jest to tryb alarmowy czy niealarmowy.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE NA KOLEJNEJ STRONIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 53

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 lutego 2014, 23:57, Strażak:

2 lata temu w Warszawie wóz strażacki zabił dwie osoby, pod Wrocławiem strażak stracił nogi bo go kierowca tira nei zauważył, pod Kłodzkiem strażacy zabili kobietę, bo ich nie usłyszała.

Tak więc może strażacy z tego wyjdą cało, ale ci w których przywalą kilunastotonowym autem szanse mają raczej marne, i dlatego jeżdzą na sygnałach by to niebiezpieczeństwo zminimalizować.

A to kierowca strażak ma chyba obowiązek zachować szczególną ostrożność prowadząc pojazd uprzywilejowany. Nie może być tak że np; karetka jedzie ratować jednego, a po drodze pięciu rozjedzie i wy strażacy powinniście doskonale o tym wiedzieć

G
Gość
2018-07-25T23:30:47 02:00, Niemcy:

Ja mieszkam w Niemczech jezdza karetki strarz i policja ale sygnaluw dzwiekowych urzywaja tylko dojerzdzajac do swiatel czy skrzyrzowan a nie jada przez cale miasto i wyja

U mnie dzisiaj w nocy 3:30 teren nie zabudowany wyla jak na autostradzie W największym korku Polska to dziki kraj. Nawet jakby do mnie jechała o tej porze niezyczylabym sobie żeby jechała na sygnale i obudziła wszystkich w promieniu 10 km.

N
Niemcy
Ja mieszkam w Niemczech jezdza karetki strarz i policja ale sygnaluw dzwiekowych urzywaja tylko dojerzdzajac do swiatel czy skrzyrzowan a nie jada przez cale miasto i wyja
O
Ojciec
A co zrobisz jak dziecko się budzi? Jakieś złote myśli poza tym, aby nie otwierać w lecie okna i kisić się w domu?
G
Gość
Mieszkam przy "najszybszej drodze dojazdu" dla karetek i straży pożarnej. W dzień przy roznym natężeniu ruchu pojazdy na bombach i sygnale jadą ile mogą. Za to w nocy jak droga pusta tylko bomby disko błysko. Jak się znajdzie inny uzytkownik drogi to wtedy służby (pogotowie / strażacy) sygnal i dalej na ratunek. BRAWO dla nich. Za to policja na czas dojazdu np na wlamanie w toku powinna dojechac po cichu, takie jest moje zdanie.
j
ja
dlatego trzeba zmienić przepisy i będzie dobrze jak usąsiadów za odry .
d
dobre
Ciesz sie i dlatego masz prace
A
A
budzenie ludzi płacących podatki to samodzielne niszczenie ratownictwa...zyje ono z podatków i jesli podatnik się nie wyśpi to zapłaci mniejsze podatki bo słabiej pracuje, a tym samym słabiej sfinansuje ratownictwo...komu zalezy na zmniejszonych wpływach na ratowanie życia?
M
Mika
Trzy zastępy straży jadą o godzinie 2giej w nocy na sygnale do palącego się kubła na śmieci POLSKA !!!!
b
bledsoe
Błagam,w 21 wieku syrena OSP przyczyną że komuś spłonął dom? A komórek czy innych sposobów komunikacji już nie ma?
P
Piotr
Można tak jak np. u sąsiadów w Niemczech używać sygnalizacji dźwiękowej tylko w trakcie przejazdu przez skrzyżowanie ?!! A w nocy, tylko w przypadku gdy jest konieczność ?!
Wiadomo wymaga to zmiany prawnej, ale to przecież nie boli.
G
Gość
Co do gościa PP daję plusa bo sensownie wyjaśnia znaki zapytania.Można przecież POmysleć że karetki kursują tak często żeby marnować pieniądze
szpitali i później okradać pacjentów żeby im dali znów na paliwo czy jakoś tak
szczerze już by mnie to nie zdziwiło,ale czy naprawde tak często coś się dzieje że całymi dniami napierają na sygnale ulicami tego nie jestem pewien...
S
Strażak
2 lata temu w Warszawie wóz strażacki zabił dwie osoby, pod Wrocławiem strażak stracił nogi bo go kierowca tira nei zauważył, pod Kłodzkiem strażacy zabili kobietę, bo ich nie usłyszała.

Tak więc może strażacy z tego wyjdą cało, ale ci w których przywalą kilunastotonowym autem szanse mają raczej marne, i dlatego jeżdzą na sygnałach by to niebiezpieczeństwo zminimalizować.
P
PP
Naprawdę nie dostrzegasz priorytetów? do ludzi, których życie jest zagrożone, i tych, którzy jadą ich ratowac apelujesz, by uszanowali Twój spokojny sen? Narażając ich na opóźnienia czy wręcz śmiertelne niebezpieczeństwo? to jest zwyczajny egoizm. Tym bardziej przerażający, że nie wynikający ze złośliwości, nawet nie ze złej woli. Po prostu naturalnie jesteś przekonany, że to tobie dzieje się w tej sytuacji krzywda.
f
fizol
albo w teleporty....
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie