Dla seniora, który docenia towarzystwo równolatków

Materiał Informacyjny
Udostępnij:
Pod koniec września zostanie ogłoszony nabór wniosków na działanie pt. „Inwestycje w infrastrukturę społeczną – szansa na profesjonalną opiekę dla osób starszych, niepełnosprawnych i prze-wlekle chorych”.

– Dofinansowanie będzie można uzyskać na projekty zakładające zmianę sposobu użytkowania, remonty, przebudowę, a także zakup wyposażenia dla placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku – informuje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Inwestycje będą mogły być realizowane wyłącznie w placówkach, w których jest nie więcej niż 30 miejsc. Założeniem wsparcia jest bowiem ograniczanie opieki instytucjonalnej realizowanej w dużych placówkach wieloosobowego pobytu i opieki, w których świadczone usługi nie są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości ich mieszkańców – dodaje marszałek.

Maria Bierska, założycielka wrocławskiego klubu seniora, uważa, że małe „domy pogodnej jesieni” są bardzo potrzebne. – Dzisiejszy senior nie chce mieszkać sam, czuje się wtedy samotnie. Woli, kiedy obok niego jest towarzystwo. Lepsze samopoczucie wpływa także na stan zdrowia. Człowiek, który ma obok bratnią duszę, czuje się też potrzebny – dodaje Maria Bierska.

Średnia długość życia wydłuża się. Wzrost liczby seniorów w społeczeństwie wymaga również zapewnienia im kompleksowej opieki zdrowotnej. Na Dolnym Śląsku powstaje coraz więcej ośrodków dla seniorów. Placówki są oblegane, mimo że ceny w nich nie są niskie. Wahają się od 2,5 tys. zł do nawet 3,5 tys. zł miesięcznie. Domy, które zapewniają opiekę seniorom, cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ coraz więcej starszych osób jest chorych i, co gorsza, samotnych. Dzieci pracują i często nie mają czasu, żeby opiekować się rodzicami.

Dzięki dofinansowaniu unijnemu jest szansa, że oferta dla seniorów będzie coraz bardziej konkurencyjna. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Koszarowej we Wrocławiu planuje się na przykład budowę specjalnego pawilonu geriatrycznego. Tam starsi pacjenci będą mogli być leczeni przez specjalistów, ale również będą rehabilitowani. Według wstępnych szacunków inwestycja ma kosztować około 30 mln zł. Żeby ją zrealizować, konieczne będzie dofinansowanie z Unii Europejskiej.

31 mln zł dofinansowania jest przeznaczonych na inwestycje w infrastrukturę społeczną

Jak zdobyć pieniądze na dom seniora?
Krystyna Kubiak, specjalista Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego:

O dofinansowanie będą się mogły ubiegać między innymi samorządy, organizacje pozarządowe, a także podmioty zajmujące się całodobową opieką nad osobami starszymi, przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi. Regulamin konkursu oraz wszelka dokumentacja nie¬zbędna do aplikowania zostaną opublikowane wraz z ogłoszeniem o konkursie. Wnioski będzie można składać od 30 listopada.
Pieniądze mogą być wykorzystane na zmianę sposobu użytkowania, budowę, remont, przebudowę, rozbudowę, wyposażenie budynków: domów pomocy społecznej, placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Budowa nowych obiektów będzie możliwa w uzasadnionych przypadkach. Takie uzasadnienie powstania nowego obiektu powinno mieć odzwierciedlenie w konkretnej analizie demograficznej lub potwierdzenie w danych statystycznych i uwzględniać aspekt terytorialnego nasilenia problemów wykluczenia społecznego.
Wydatki na zagospodarowanie otoczenia w zieleń i drobną architekturę będą możliwe do 15 proc. wartości wydatków kwali¬fi¬ko¬wal¬nych.

Więcej o konkursie opisanym w tym odcinku:
www.rpo.dolnyslask.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: 71 776 95 01,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Pokolenie Z Dobry, ale szybki klient

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.