MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Dla kogo ten rozkład? Nic nie widać!" Podróżni skarżą się na nieczytelne tablice w holu Dworca Głównego PKP we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Czy jest szansa, aby rozkład jazdy wyświetlany na tablicach nad kasami Dworca Głównego PKP we Wrocławiu był bardziej czytelny?
Czy jest szansa, aby rozkład jazdy wyświetlany na tablicach nad kasami Dworca Głównego PKP we Wrocławiu był bardziej czytelny? Konrad Bałajewicz / Polska Press
"Czy moglibyście zapytać PKP, o co chodzi z tym rozkładem jazdy nad kasami na Dworcu Głównym? Nie wiem, komu ma on służyć. Jest za mały, nic nie można tam przeczytać. A wzrok mam dobry" - zgłasza nam czytelniczka Katarzyna. Okazuje się, że PKP zdaje sobie sprawę z nieczytelnych tablic i szuka rozwiązania.

Wiszące nad kasami spisy połączeń, oprócz małego rozmiaru czcionki, są przedzielone taśmami porządkującymi kolejkę oczekujących po bilet. Podejście do nich bliżej, jest często niemożliwe. Ale nawet będąc oddalonym na niewielki dystans, dobrze widać tylko pogrubione nazwy miast, numeru peronu czy godziny odjazdu pociągu już nie odczytamy. Praktyczność mocno wyeksponowanego rozkładu jest kwestią mocno dyskusyjną.

Im więcej stacji, tym mniejsze literki

Za urządzenia wyświetlające rozkład odpowiedzialne jest PKP PLK S.A. Czy spółka ma jakiś pomysł, aby poprawić wielkość liter?

- Staramy się optymalnie dostosować możliwości urządzeń umieszczonych na dworcu kilkanaście lat temu do współczesnych potrzeb i szukamy najlepszego rozwiązania, które będzie wygodne dla podróżnych. Oceniamy, że obecnie nie jest ono wystarczająco komfortowe. Będziemy szukać lepszego rozwiązania - zapewnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A.

Spółka rozważa m.in. umieszczenie w rozkładzie wyłącznie najważniejszych stacji. Wtedy rozmiar znaków powiększy się i podróżni nie będą musieli wytężać wzroku, aby je przeczytać. Mirosław Siemieniec podkreśla jednak, że tablice są bezpośrednio powiązane z systemem, co z kolei powoduje ograniczenia natury technicznej.

- To, co obecnie wyświetlamy, jest zespołem informacji od przewoźnika. Przekładamy je na wersję monitorową w formie graficznej, którą skonstruowany przed laty system przyjmie. Musimy stworzyć odpowiedni program, który niejako zaciągnie z naszej bazy bieżące informacje dotyczące rozkładu jazdy, a także jego zmiany, i zaprezentuje je w bardziej czytelnej formie - dodaje.

Krótko mówiąc, tablice nad kasami nigdy nie były dedykowane do tak dużej liczby przejazdów, jakie są teraz. Zwiększenie liczby stacji i zapisów w rozkładzie jazdy powoduje, że - chcąc rozmieścić wszystkie relacje - siłą rzeczy, muszą napisane być mniejszą czcionką.

Pasażerowie mogą sprawdzać rozkład jazdy pociągów w inny sposób

- Na dworcu są rozkłady plakatowe, bieżący rozkład jest też wyświetlany na elektronicznych tablicach, można zaczerpnąć informacji z portali internetowych... - wylicza rzecznik.

Spółka PLK nie chce zdradzić, kiedy dokładnie możemy spodziewać się nowej prezentacji połączeń widniejących w głównym holu dworca. Jedną z możliwych dat jest najbliższa planowa zmiana w relacjach, która odbywa się kilka razy w roku.

Zobaczcie zdjęcia:

Czy jest szansa, aby rozkład jazdy wyświetlany na tablicach nad kasami Dworca Głównego PKP we Wrocławiu był bardziej czytelny?

"Dla kogo ten rozkład? Nic nie widać!" Podróżni skarżą się n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska