DIR: System monitoringu suszy jest wadliwy. Rolnicy tracą plony

Redakcja
Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
Dolnośląska Izba Rolnicza apeluje do Marka Sawickiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, o weryfikację zasad funkcjonowania systemu monitoringu suszy oraz pomoc dla rolników poszkodowanych przez upały.

W piśmie do ministra czytamy m.in. „Od kilkudziesięciu lat nie zaobserwowano na naszym terenie tak dużych strat susza jak ma to miejsce w chwili obecnej, tymczasem według ww. monitoringu zagrożenie suszą wystąpiło zaledwie na terenie kilku gmin i dotyczyło głównie zbóż, truskawek i krzewów owocowych. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Brak opadów oraz utrzymujące się rekordowo długo wysokie temperatury spowodowały zamieranie roślin na ogromnych areałach”.

Z tego względu wielu rolników przeszło na zimowy cykl karmienia zwierząt, a inni planują zmniejszenie pogłowia utrzymywanych zwierząt, gdyż nie będzie ich stać na zakup pasz.

Ponadto, część rolników jest pozbawionych możliwości wsparcia, gdyż w raportach ogłaszanych w ramach prowadzonego monitoringu nie są ujęte łąki i pastwiska. Sytuację gospodarstw – według zarządu DIR – pogarsza dodatkowo spadek produkcji i niskie ceny skupu mleka, oraz kary za przekroczenie kwot mlecznych w ubiegłych latach.

"Niedopuszczalna jest w naszej ocenie sytuacja, gdy rolnikowi odmawia się szacowania strat w jego gospodarstwie tylko dlatego, że w systemie monitoringu suszy nie pojawiło się odpowiednie oznaczenie dla danego obszaru i uprawy, gdy tymczasem na polu stwierdzić można wręcz całkowite zniszczenie plantacji. Dzisiaj rolnicy koszą „gotującą się” w słońcu kukurydzę na kiszonkę, pomimo tego że uprawa była przeznaczona na ziarno. Ratując co się da, narażają się na nowe problemy, ponieważ dane z następnego raportu ukażą się po zbiorach tej rośliny, co odbiera im możliwość szacowania strat na skoszonych areałach" - czytamy w piśmie do ministra.

Podobne pismo związane z tematem suszy zostało wysłane również włodarzy dolnośląskich miast i gmin.

Całe pismo DIR do ministra - KLIKNIJ

 

Źródło: DIR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie