Deweloper buduje na Traugutta. Tak, że zadrżała kamienica

Marcin KrukZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (12 zdjęć)
Podczas prowadzonych prac budynek osunął się i uwięził część lokatorów. Ci, którzy oswobodzili się prędzej, pomagali w sforsowaniu drzwi innym. Następnie pobiegli na budowę apartamentowca Angel City, żeby wstrzymano roboty. Budowlańcy nawiercili ścianę pod zamieszkałą kamienicą przy Traugutta. Gmina Wrocław przed rozpoczęciem budowy nie wzmocniła konstrukcji budynku, chociaż zobowiązał ją do tego nadzór budowlany.

Najpierw trzęsienie całego budynku, potem wyraźnie odczuwalne tąpnięcie. Kiedy przestraszeni mieszkańcy rzucili się do okien i drzwi, okazało się, że te się nie otwierają. To efekt wczorajszych prac prowadzonych na budowie apartamentowca Angel City sąsiadującej z kamienicą przy ul. Traugutta 80a.

Deweloper podkreśla, że nadzór budowlany nakazał właścicielowi budynku, czyli Gminie Wrocław, wykonanie niezbędnych prac naprawczych w celu poprawienia jego stanu technicznego przed wejściem dewelopera na sąsiednią działkę. - Zobowiązana gmina Wrocław, mimo upływu terminów wskazanych w decyzji, w części nie wykonała nakazu usunięcia nieprawidłowości. W tej części prowadzimy postępowanie egzekucyjne co do wykonania tej decyzji – mówi Przemysław Samocki z nadzoru budowlanego.

- Usłyszałyśmy ruch na korytarzu i sąsiadka krzyczy: pani Tereso! niech pani otworzy drzwi! Więc próbuję otworzyć drzwi i nie mogę. Podbiegła córka i też nie potrafiła. Sąsiad z zewnątrz podniósł za klamkę i w tym momencie otworzyłam drzwi. Sąsiad mi zakomunikował, że on z kolei nie może dostać się do domu – relacjonuje Teresa Turczyn, mieszkanka kamienicy przy ul. Traugutta 80a.

[b]Czytaj więcej:Urzędnicy: drzewo niczyje - dąb przewrócił się na ulicę[/b]

Sąsiadka pani Teresy próbuje otworzyć drzwi. Te puszczają w końcu z dużym oporem i głośnym zgrzytem: - Nowe drzwi, dwa lata mają. Wczoraj było tąpnięcie. W ciągu dnia było słychać w przewodach kominowych, jak coś leciało – piach, kamyczki – myślałam, że ktoś wrzuca coś do komina. Zwykle człowiek nie spodziewa się, że budynek pęknie – mówi pani Krystyna.

Nadzór budowlany nakazał Gminie Wrocław wykonanie zaleceń. Gmina przed wejściem dewelopera na sąsiednią działkę zrobiła tylko niektóre z nich.

Mieszkańcy alarmują, że zapadł się środek ich bloku. Rzeczywiście w mieszkaniach położonych przy zewnętrznych, bocznych ścianach budynku pęknięcia przebiegają po suficie przez całe lokale wzdłuż tych ścian, przechodzą przez otwory drzwiowe i okienne. Aby otworzyć drzwi trzeba je mocno podważać, a niektóre okna nie otwierają się wcale. Wiele ze szklanych znaczników, mających pokazywać, jak mocno osuwa się budynek, jest popękanych, mimo że klejone są na elastyczny silikon.

Czytaj więcej:Przetarg na obiecywane nowe mosty Chrobrego unieważniony - urzędnicy chcą więcej ofert

Lokatorzy pobiegli na budowę Angel City żądając wstrzymania prac: - Okazało się, że oni wiercili w naszym budynku takie otwory pod piwnicę, którymi pod kątem 30 stopni miały iść jakieś wzmocnienia. Dwóch panów przyszło i po wstępnych oględzinach stwierdzili, że możemy tutaj mieszkać. Dzisiaj byli inspektorzy, kierownicy, geodeci z budowy. Stwierdzili, że musiało znaleźć się coś pod budynkiem – mokry piasek, pusta przestrzeń – wyjaśnia Teresa Turczyn.

- Z urlopu 300 km w te pędy do domu jechałem, bo mówię, dom się wali. Żona słyszała szum, jakby płynęła woda, jakby coś się waliło. Okna powypaczały się, nie mogą się otwierać. Ściany boczne rozstąpiły się – opowiada Arkadiusz Pluta naprawiając drzwi, które także nie otwierają się.

- Wczoraj się tak wystraszyłam, że pakowałam dokumenty, wszystko, bo myślałam, że jak to się zawali… Wczoraj wszyscy wyszli z domu, bali się – mówi mieszkanka lokalu położonego na parterze.

Po wczorajszym zdarzeniu deweloper zlecił pomiary geodezyjne budynków sąsiadujących z placem budowy. Jeszcze przed rozpoczęciem prac nadzór budowlany uznał, że część sąsiadujących budynków jest w stanie niezadowalającym. Deweloper wskazuje, że właściciel budynku przy Traugutta 80a, czyli Miasto, został zobowiązany do wykonania prac w celu poprawienia jego stanu technicznego. Jednak duży remont, łącznie z wzmocnieniem konstrukcji budynku, rozpocznie się, jak informują Wrocławskie Mieszkania, dopiero w lipcu, zatem długo po rozpoczęciu robót budowlanych w bezpośrednim sąsiedztwie kamienicy.

Przedstawiciel dewelopera dodaje, że będą zamontowane specjalne szkiełka kontrolne w celu monitorowania rys. Te które zamocowane są tam obecnie, zostały przyklejone elastycznym silikonem, chociaż w opinii inspektora budowlanego powinny być zamocowane na sztywno.

W środę po godz. 13.00 oględziny budynku przy Traugutta 80a rozpoczął inspektorat budowlany. Ustalenia nadzoru budowlanego nie wskazują, aby było zagrożone bezpieczeństwo użytkowania – słyszymy od urzędników, którzy jednocześnie zaznaczają, że mówią o stanie technicznym budynku, a nie komforcie użytkowania mieszkań z nieotwierającymi się drzwiami i oknami.

Czytaj więcej:Piwo kraftowe, piwo rzemieślnicze? W rynku dominują koncerniaki - sprawdzamy ceny w ogródkach letnich

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 218

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkańcy Wro

Panie Kruk?

I co w sprawie pańskiej sensacji?

Dlaczego nie zabiera Pan głosu?

Przecież ci ludzie co mieszkają mogą zginąć, a Pan milczy !

Gdzie Pana odpowiedzialność za ludzi którym dzieje sie krzywda?

Dlaczego Pan nic nie pisze o dalszych losach kamienicy?

B
Bezdomny

Czy prokurator może zbadać motyw próby wyłudzenia przydziału do nowego mieszkania?

Szczególnie tym lokatorom którzy mają dorosłe dzieci z dziećmi...

Szczególnie tym, którzy nie mają prawa do lokalu...

Czekam na odpowiedź....

M
Miłosz

A dlaczego Redaktor nie poprosił inspektora o komentarz?

Był niewygodny dla autora artykułu?

Mogę poprosić o wyjaśnienia?

T
Tej g.. nie czytam

Zdyscyplinuj kolegę po fachu do rzetelnego opisywania faktów !

T
Tomek

Marcin - nie pisz głupot, bo ludzie też myślą. Poczytaj poniżej jakie twoje błędy wytykają.

Zmniejszasz czytanie gazety..

W
Wrocławianin1

A jakie gmina wykonała obowiązki. Słowo "tylko niektóre z nich" to niewiadoma na poparcie nieprawdziwych tez. Czy jakiś specjalista może autora M.Kruka wspomóc niezależną opinią? Nie może? Dlaczego zatem przekazujecie wydumane i nieprawdziwe informacje? Dziennikarze są zobowiązani do przekazywania rzetelnych i prawdziwych informacji. Zbite plomby pokazują same za siebie o co tu chodzi...

P
Pasażer

Wszytko co można wyczytać w tym artykule to własna ocena autora, oparta na wybiórczych danych. Okazuje się, że wnioski są nieprawdziwe. Wszystko po to aby napędzić czytelnika... Czytelnika niemyślącego.

Dno dziennikarskie.

M.Kruka nie będę czytał.

Gazeta - dno.

A
Antyczytelnik

Jak ktoś napisał że na ma komentarzy - to od razu je podłączył. Dbać o swój wizerunek. Wizerunek nieczytanego brukowca....

M
Mieszkaniec dzielnicy

https://www.wm.wroc.pl/traugutta-oswiadczenie/

Nękają lokatorów - troszczą się o nich jakby byli VIPami, poczytaj sobie.

Aut Premium nie będą dawać.

Nowych mieszkań za parkowanie też nie.

Ale troskę wykazują, to co niektórzy piszą to bzdura.

M.Kruk nawet swoich 4liter nie ruszył aby obiektywnie opisać prawdę.

W
Wroclawianin

"Wrocławskie Mieszkania" po raz kolejny nękają lokatorów. Znowu pokazują, że nie interesują ich rozmowy z mieszkańcami tylko zysk. Nawet kosztem czyjegoś nieszczęścia.

Kiedy w tej spółce coś się zmieni i nieludzcy urzędnicy zostaną zastąpienia kimś naprawdę rozważyć? Wstyd!!!

Z
Zweryfikowałem

Boty już nie zaglądają i nie hejtują...

Kto tu zagląda? Nikt (ja tylko sprawdzam)

Rzetelność dziennikarska Marcina Kruka:

1. deweloper wzmocnił budynek przed budową - brak informacji

2. gmina nie miała obowiązku wzmacniać budynku przed budową, nadzór jej do tego nie zobowiązał - nieprawda napisana przez Marcina Kruka, sprzeczne informacje w treści artykułu.

3. Drzwi i okna zacinały się przed budową.

4. Znaczniki (plomby szklane) zbite poprzez uderzenie (pewnie przez mieszkańców którzy chcieliby nowych mieszkań).

5. Brak opinii niezależnego eksperta.

6. Brak wiarygodnej, bezpośredniej treści informacji od inspektora.

7. Większość informacji wybiórczo przedstawiona, brak imion i nazwisk osób przekazujących informacji.

Czy Naczelny Redaktor wie dlaczego nie da się czytać tej gazety?

Bo tacy dziennikarze jak Pan Kruk - podają niewiarygodne informacje.

Pozdrawiam

k
konstruktor

Budować ma prawo, ale jeśli w wyniku inwestycji coś się wydarzy to on za to odpowiada. Inwestycja chyba na dwie lub trzy kondygnacje podziemne ma wpływ na sąsiednie budynki - jak by budował jedna kondygnację to by nie było problemów.

E
Endriu

Przecież ta kamienica tak tąpneła, że na Swojczycach były drgania - sam to poczułem! A sąsiadka tak krzyczała, że należy zawiadomić Straż, Policję, TVN i oczywiście - Gazetę Wrocławską!
Skoro u mnie też drgania były wyczuwalne, okna nie mogę otworzyć... - też chcę nowe mieszkanie !

A
A-am

Wasza Gazeta Wrocławska to gazeta hejtu, autor to generator nienawiści do ludzi, wypowiedzi i komentarze w większości przez ekipę nienawistną władzom Wrocławia.
Autor tak spreparował informacje aby celowo czytelnik doszedł do przekonania, że gminny zarządca (wróg publiczny) zawinił i zaniedbał naprawy budynku, a przez to biedni mieszkańcy doznali krzywdy. Zupełna manipulacja.
Ciekaw jestem jaki nakaz dał nadzór budowlany - wzmocnienia budynku przed budową?
Wiarygodny dziennikarz powinien napisać prawdę - deweloper samodzielnie podjął decyzję o wzmocnieniu konstrukcji budynku, a decyzja nadzoru nie miała z tym nic wspólnego. Dlaczego autor nie napisał w 1 wersji kto co powiedział (z imienia i nazwiska), tylko - urzędnicy, deweloper....
Po co? Po to aby stworzyć pozór niewłaściwej pracy gminnych urzędników....
Dlaczego autor nie napisze, że gmina uzyskała prócz nakazu pozwolenie na roboty budowlane - termomodernizację i podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej?
Najlepiej - być najemcą i wymuszać, szantażować, korzystać, żądać lepszego, innego lokalu....

V
Viki

Czytaj uważnie co "konstruktor" napisał. Po co mieszasz narodowców, co mają urzędnicy? Nic. Uszkodzenie budynku powinno być likwidowane z polisy ubezpieczeniowej dewelopera. Każdy ma prawo do zabudowy swojej nieruchomości, ale jak dokona szkód w sąsiedniej zabudowie - odpowiada za to cywilnie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3