Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deputat węglowy: Senat przyjął ustawę. Teraz czeka tylko na podpis prezydenta

Monika Chruścińska
Ani przedstawiciele górniczej Solidarności, ani sprzyjający im senatorowie nie przeforsowali zmian w przyjętej przez Sejm ustawie o deputatach węglowych. W czwartek po południu Senat uchwalił ją stosunkiem 59 głosów do 26 bez poprawek. Teraz czeka na podpis prezydenta.

Ustawa o deputatach węglowych, przypomnijmy, przewiduje wypłatę jeszcze w tym roku jednorazowych rekompensat w wysokości 10 tys. złotych dla ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych, w tym także osób pobierających renty rodzinne po górnikach. Pomija jednak część emerytów, ok. 12 tys. osób, które odchodziły na emeryturę już bez prawa do deputatów. To ok. 6 tys. osób z Polskiej Grupy Górniczej, 4 tys. z Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz 2 tys. ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Uchwalaniu przepisów towarzyszyła burzliwa dyskusja. Swoją poprawkę do ustawy jeszcze na senackich komisjach próbował przeforsować senator PiS, Adam Gawęda. Proponował, aby włączyć do katalogu emerytów uprawnionych do rekompensat wspomnianą grupę ok. 12 tys. byłych pracowników spółek węglowych. - Przeszli na emeryturę bez prawa do deputatu, gdyż spółki wymusiły na nich wcześniej podpisanie porozumień wypowiadających deputat pod groźbą zwolnienia z pracy - twierdził. Poprawka przepadła jednak z kretesem. Nie pomogło też wystąpienie przedstawiciela górniczej Solidarności, który apelował, by nie dzielić ustawą środowiska emerytów górniczych.

Już na posiedzeniu izby suchej nitki na ustawie nie zostawili senatorowie Platformy Obywatelskiej. Zarzucali jej faworyzowanie jednej grupy zawodowej i sugerowali, aby pieniądze na rekompensaty wyłożyły spółki węglowe, a nie Skarb Państwa. Niektórzy wprost proponowali, aby pieniądze na wypłaty świadczenia przeznaczyć protestującym lekarzom... - Ta ustawa jest najdroższą w świecie delegacją, z jaką uda się pani Szydło na uroczystości barbórkowe - grzmiał z mównicy senator Jan Rulew-ski.

Ostatecznie senatorowie PO zaproponowali poprawki, które wcześniej przepadły w Sejmie. Domagali się m.in. możliwości wyboru między wypłatą jednorazowych rekompensat a otrzymywaniem ekwiwalentu za deputat z ZUS, poszerzenia grupy uprawnionych do świadczenia czy wydłużenia terminu składania wniosków o jego wypłatę. W efekcie ustawa wróciła w środę do komisji senackich, skąd w czwartek rano ponownie trafiła na posiedzenie izby. Senatorowie przyjęli ją stosunkiem głosów 59 do 26. Trzech wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
KONGRES MŚP 2017 W KATOWICACH: WAŻNI GOŚCIE, WAŻNE ROZMOWY

Rekompensaty, jak wylicza wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, będą kosztować budżet państwa ponad 2,3 mld zł, a wypłacą je z dotacji celowej przedsiębiorstwa górnicze. Emeryci i renciści, których zapisy ustawy nie objęły, mogą ubiegać się swoich praw w sądzie. Obecnie - jak wyliczył Tobiszowski - złożonych zostało już około tysiąca pozwów w tej sprawie. Wiceminister zapowiada też, że w 2018 roku w spółkach zastanowią się nad wypłaceniem pozostałym emerytom stosownych rekompensat we własnym zakresie. Obecnie ich na to nie stać.

Gdzie i kiedy zgłaszać wnioski o rekompensaty? Po uchwaleniu przez Senat ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy i wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu. Odtąd górniczy renciści i emeryci będą mieli 21 dni na złożenie wniosku we właściwej spółce górniczej. Koniecznie będą musieli dołączyć do niego oświadczenie, w którym zrzekną się roszczeń do deputatów. W razie odmowy wypłaty mogą odwołać się od decyzji w sądzie. Wzory wniosków o rekompensaty podane zostaną na internetowych stronach Ministerstwa Energii i spółek węglowych, kiedy ustawa wejdzie już w życie. Zostanie uruchomiona kampania informacyjna i specjalna infolinia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Deputat węglowy: Senat przyjął ustawę. Teraz czeka tylko na podpis prezydenta - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska