Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja: Ta choroba dotyka najczęściej osoby starsze

Adriana Boruszewska
©Bartosz Frydrych
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Tematem przewodnim w tym roku jest depresja. O tej chorobie rozmawiamy z Z Danielem Wójcikiem, psychologiem klinicznym z Wrocławskiego Centrum Alzheimerowskiego.

Jak się rozpoznaje depresję?
Najczęstsze objawy depresji to uczucie smutku, apatii, spadek aktywności, utrata zainteresowań czy niemożność odczuwania przyjemności. Często pojawiają się też objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, zaparcia, ciągłe zmęczenie i bezsenność.

Które grupy wiekowe są najbardziej narażone na depresję?
Na tę chorobę może zachorować każdy, jednak bardziej narażone są osoby w wieku podeszłym. Obserwujemy ten problem podczas bezpłatnych badań pamięci organizowanych w naszym ośrodku. Seniorzy zgłaszają się z problemami z pamięcią, a często okazuje się, że jest to depresja, która u osób starszych jest szczególnie niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do zaniedbania leczenia innych schorzeń. Osoby starsze mniej chętnie mówią o swoich problemach emocjonalnych, a częściej skupiają się na objawach fizycznych, co może być mylące.

Co jest przyczyną depresji?
Za pojawienie się zaburzeń depresyjnych mogą być odpowiedzialne zarówno czynniki psychologiczne, jak i biologiczne. Najłatwiej powiązać depresję z urazami psychicznymi czy kłopotami życiowymi, ale nie zawsze tak jest. Depresja często towarzyszy innym chorobom, szczególnie ciężkim i przewlekłym schorzeniom somatycznym.

Jak się leczy depresję? Co jest najskuteczniejsze?
Depresję można i trzeba leczyć. Podstawą jest leczenie farmakologiczne, które jest skuteczne. Pomaga też psychoterapia, która teraz się w Polsce bardzo rozwinęła. Najlepsze efekty daje połączenie leków ze wsparciem psychologicznym. W przypadku osób starszych wyzwaniem jest aktywizacja i przeciwdziałanie osamotnieniu.

Jak sytuacja chorych na depresję wygląda na Dolnym Śląsku?
W najgorszej sytuacji pozostają osoby zamieszkujące małe miejscowości, gdzie brakuje specjalistycznych ośrodków. W większych miastach pacjenci leczeni są przede wszystkim w poradniach zdrowia psychicznego. We Wrocławiu powstał ośrodek wyspecjalizowany w diagnostyce i leczeniu zaburzeń psychicznych osób starszych, w którym pracuję. Urząd Miasta Wrocławia co roku dotuje programy dla osób zagrożonych kryzysem zdrowia psychicznego. Taki program realizuje w tym roku m.in. Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska, organizując bezpłatne badania pamięci czy konsultacje dla osób starszych i ich rodzin.

Jak rodzina może pomóc osobie z depresją?
Przede wszystkim edukacja. Rodzina pacjenta powinna zasięgnąć specjalistycznych informacji na temat tej choroby.

Rozmawiała Adriana Boruszewska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska