Dębski: Tym razem na wschodzie

  Dębski: Tym razem na wschodzie

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  O nowej książce z Eugeniuszem Dębskim, wrocławskim pisarzem, rozmawia Hanna Wieczorek.
  Dębski: Tym razem na wschodzie
  Niedawno Wrocław gościł Festiwal Kryminału. Pana najnowszą powieść -"Moherfucker", kontynuację "Hell-P"- można zaliczyć do tego gatunku?
  Czy ja wiem? Jest w niej intryga kryminalna, zagadka do rozwiązania, ale także istoty nie z tego świata. Wydaje mi się, że to jest sensacja z elementami, horroru i fantastyki. "Hell-P" dzieje się w Polsce, "Moherfucker" już poza granicami naszego kraju.
  Bohater obu książek jest ten sam. Kamil nie zakończył sprawy - główne źródło zła nadal działa. Ma teraz delegację do Rosji, bo tam się nasiliły dziwne wypadki. Pewien sprytny rosyjski milicjant przypomniał sobie mgliste raporty z Polski o podobnych wydarzeniach, więc postanowił sprowadzić fachowca. I jak się okazało, bardzo dobrze zrobił, ponieważ to, co się dzieje, przerasta możliwości rosyjskiej milicji.

  Nie szkoda było Panu przenosić akcji z Wrocławia i Polski do Rosji?
  I mnie było szkoda, i Kamilowi, ale w Polsce już nic nie można było zrobić. Plan był taki, że główny bohater przez dwa pierwsze tomy będzie likwidował guimony, rozwiązując w międzyczasie zagadkę ich istnienia, a w trzecim sięgnie do samego źródła, aby je ostatecznie unicestwić. Polska to jednak tylko jeden z obszarów działania okrutnego pomiotu Cthulhu.

  Trudno było pisać o rosyjskiej rzeczywistości?
  Znam dosyć dobrze Rosję, ale dla Polaków zrobił się to egzotyczny kraj. Postanowiłem więc przesunąć się na wschód, żeby uatrakcyjnić fabułę, pokazać sąsiadów trochę z innej strony, nadać powieści odmienny klimat.

  Rosja naprawdę jest egzotyczna?
  Ludzie, którzy nie mieli rosyjskiego i geografii państw socjalistycznych w szkołach, właściwie nie wiedzą o Rosji nic. Jest garstka młodych pasjonatów, którzy rzucają się na wycieczki nad Bajkał. Resztę odstrasza konieczność załatwiania wiz, wiadomości o wybuchających bazarach i doniesienia o Czeczenii. A młodzi? Wszystko im się myli, nie wiedzą nawet, że nie ma Leningradu, a Petersburg. Niedawno pewnien 19-latek powiedział mi, żebym nie jechał do Petersburga, bo nie wiadomo, co to jest. Natomiast podobno Leningrad jest piękny.

  Kiedy ukaże się trzeci tom?
  Mniej więcej za rok. Będzie nosił tytuł "Russian Impossible", a zatem pozostaniemy jeszcze za naszą wschodnią granicą.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po przeczytaniu Sapkowskiego czy Abercrombiego ...

  Rozczarowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ksiazki Hell-P czy Mocher fucker wydaja sie na poziomie dość dobrego gimnazjalisty , a te podteksty z mocherami , Licheniami i kościołami nasuwaja nieodparte wrazenie, ze pan pisarz postanowil...rozwiń całość

  Ksiazki Hell-P czy Mocher fucker wydaja sie na poziomie dość dobrego gimnazjalisty , a te podteksty z mocherami , Licheniami i kościołami nasuwaja nieodparte wrazenie, ze pan pisarz postanowil podlizac sie władzy i w tym celu wlasnie napisal książkę. Byc moze za duzo ksiazek w zyciu przeczytalem, to sa tylko moje wrazenia po tych dwóch kóre wymieniłem. Po reszte chyba nie będe sięgał - to tak jakbym oglądał przez kilka lat TVN - monotematyczność i nie dostrzeganie całości.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo