Debata prezydencka Duda - Komorowski - CAŁA DEBATA [FILMY, ZDJĘCIA, ZAPIS DEBATY, DEBATA ONLINE]

MH, Adam Buła (AIP)
Debata prezydencka Duda - Komorowski 2015. To była druga - i ostatnia - debata telewizyjna, w której zmierzyli się kandydaci na prezydenta RP - Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Debata na żywo do obejrzenia była na kanałach TVN, TVN24 oraz TVN Biznes i Świat. Dzięki współpracy z TVN, debata na żywo transmitowana była online na naszym portalu GazetaWroclawska.pl. Przeczytaj cały zapis debaty prezydenckiej z 21.05.2015. TVN
Debata prezydencka Duda - Komorowski 2015. To była druga - i ostatnia - debata telewizyjna, w której zmierzyli się kandydaci na prezydenta RP - Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Debata na żywo do obejrzenia była na kanałach TVN, TVN24 oraz TVN Biznes i Świat. Dzięki współpracy z TVN, debata na żywo transmitowana była online na naszym portalu GazetaWroclawska.pl. Przeczytaj cały zapis debaty prezydenckiej z 21.05.2015.

DEBATA ONLINE - DRUGA DEBATA PREZYDENCKA W TVN - ANDRZEJ DUDA KONTRA BRONISŁAW KOMOROWSKI

DRUGA DEBATA PREZYDENCKA KOMOROWSKI - DUDA. ZAPIS DEBATY PREZYDENCKIEJ 21.05.2015

Debata prezydencką otwiera blok tematyczny dotyczący polityki krajowej.
Prowadzącą tę część Monika Olejnik rozpoczęła od pytania o to, w jaki sposób kandydaci odnoszą się do kwestii neutralności światopoglądowej państwa i jak zachowają się w przypadku ustaw dotyczących m.in.in vitro.

Rozpoczął Andrzej Duda, ale nie od odpowiedzi, ale od ustawienia na stoliku Komorowskiego proporca PO - tłumacząc, że prezydent nie powinien ukrywać swoich związków z tą partią. Zaskoczony Komorowski protestował, że w takim razie na stoliku Dudy powinien stać proporzec PiS-u. To tej wymianie bezpośrednio między kandydatami Duda zdołał powiedzieć w pozostałym czasie na odpowiedź, że prezydent Komorowski kilkakrotnie podpisywał ustawy sprzeczne z ustawą zasadniczą. Prezydent Komorowski w ramach odpowiedzi najpierw powiedział, że oczekuje przeprosin od Dudy za słowa, które padły z ust kandydata PiS podczas poprzedniej debaty. Potem dodał, że Państwo polskie musi szanować zasadę autonomii i rozdziału państwa oraz Kościoła.

VIDEO https://get.x-link.pl/1425511c-9296-f8bc-79a8-a57d7eeb647f,79032eaa-4f21-824a-7c75-4fade2f2a8a4,embed.html

Czy w referendum opowie się pan za JOW, za finansowaniem partii, za aborcją i za związkami? – kolejne pytanie Olejnik.

Komorowski: Jestem za JOW, pan poseł jest przeciwny, dowód na to jest w ankiecie "Latarnika". PiS od lat blokuje przeciwko zmianie finansowania partii, zmniejszenie o połowę. Tych dwóch pytań będzie dotyczyć referendum. W pozostałych kwestiach też powinno zostać rozpisane referendum.

Duda: Referendum prawdopodobnie nie będzie, gdyż konstytucjonaliści uważają wniosek złożony przez pana prezydenta za sprzeczny z Konstytucją. Wręczam panu teraz oświadczenie rektora UJ dotyczące mojego etatu na uczelni. Nie ma nic sprzecznego z prawem w tym, że jestem zatrudniony w dwóch miejscach, robię to, by uczyć.

Monika Olejnik: Opinia publiczna jest podzielona w sprawie Smoleńska. Jak zakończyć ten spór?

Andrzej Duda: Dziękuję za to pytanie. Uważam, że powinniśmy otrzymać naszą własność, czyli wrak. W ogóle powinniśmy zmienić naszą politykę zagraniczną. Jako prawnik uważam, że sami powinniśmy zbadać dowody, przeprowadzić własne dochodzenie. To obecna władza odpowiada za to, że naród jest podzielony w tej kwestii.

Bronisław Komorowski: Sami państwo widzicie, że można siać zamieszanie, albo polegać na niezależnej prokuraturze. Pan jako prawnik powinien wiedzieć, że bez dowodów nie powinno się mówić, że był zamach, morderstwo, że za to odpowiada państwo polskie. Co zrobić? Poczekać na ostateczny werdykt. Źródłem polityzacji żałoby jest PiS i pan Duda, który publicznie mówił o zdradzie i wybuchu.

Olejnik: Polska jest oskarżana o udział w holokauście. Czy nie przyczyniło się do tego częste przepraszanie i czy słusznie Lech Kaczyński zakazał ekshumacji w Jedwabnem, co utrudniło ustalenie, co naprawdę się tam stało?

BK: ta decyzja zamyka możliwości dociekania prawdy ale jest przejawem szacunku wobec zmarłych wyznania mojżeszowego. Nie dziwie się prezydentowi, to rozwiązanie okazujące szacunek ludziom, którzy tam zginęli. (…)Musimy podkreślać, że Polska i ten rejon to było jedyne miejsce, gdzie udzielanie Żydom pomocy było karane śmiercią.

AD: To nie kto inny tylko Komorowski w liście do Jedawbnego użył określenia, że Polacy to naród sprawców. Wyrzutki zdarzają się w każdym narodzie ale to nie oznacza że można nas oskarżać. Potrzeba stworzyć specjalną instytucję do prowadzenia polityki historycznej. Ona powinna monitorować wszelkie publikacje które dotycząc naszej historii aby bronić naszych interesów, które zakłamują historię. Ta instytucja będzie nas broniła przed deformacją i ja taką instytucję ustanowię.

BK do AD:
Czy pan rozmawiał z własnym teściem, który opisał w wierszu historię powojenną, to jest kwestia Jedawbnego, bo pan robi z tego zarzut, a ja chciałem zapytać, dlaczego, jak była głosowana moja ustawa w Sejmie dot. godła narodowego na koszulkach reprezentacji, pan się wstrzymał od głosu?

AD odpowiada:
Mieliśmy inne stanowisko jako klub parlamentarny. To pan wystąpił z czekoladowym orłem. Zacytuję wieszcza: pan śmieszy tumani i straszy. Pan powinien strzec godła i nie dopuścić do tego, żeby na święto narodowe był czekoladowy orzeł. Polska prezydentura musi być realizowana z godnością. Pan nie rozumie istoty rzeczy, odwołując się do mojego teścia.

Riposta BK:
Chodzi o to, żeby orzeł był w polskim sercu, nieważne czy to czekolada czy kryształ. Pan dostaje dyspozycje od swojego szeryfa partyjnego i je bezmyślnie wykonuje.

GOSPODARKA I SPRAWY SPOŁECZNE - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Bogdan Rymanowski set debaty poświęcony gospodarce i sprawom społecznym rozpoczyna od pytania o emerytury.

Bogdan Rymanowski: Jeden z panów obiecuje emeryturę po 40 latach, Drugi chce cofnięcia reformy podnoszącej wiek emerytalny. Jak uzyskać te zmiany bez podnoszenia podatków i składek?

Andrzej Duda: Polska w tym aspekcie potrzebuje zmiany. To była jedna z podstawowych kwestii podczas moich spotkań z obywatelami, narzekali oni, że gdyby nie to, że Donald Tusk obiecał, że nie podniesie wieku emerytalnego, nie zagłosowaliby na niego. On ich okłamał. Obywatele powinni mieć wybór, czy chcą dłużej pracować, czy pomagać dzieciom i wnukom.

VIDEO https://get.x-link.pl/1425511c-9296-f8bc-79a8-a57d7eeb647f,516da6ce-1809-4850-931d-080f90947bc5,embed.html

Bronisław Komorowski: Ja dbam również o wysokość emerytur, nie tylko wiek emerytalny. Panie pośle, czy ma pan odwagę powiedzieć ludziom, że by spełnić pana propozycję trzeba podnieść młodym składkę emerytalną o 500 zł? Moje rozwiązanie jest realne, ustawa będzie już jutro opiniowana z naszymi partnerami społecznymi.

Bogdan Rymanowski: jak pomóc ludziom, którzy wzięli kredyty we frankach i są w trudnej sytuacji? Czy jest możliwa repolonizacja banków? Czy zaproponują panowie kandydaturę Marka Belki na kolejną kadencję szefa NB?. Czy system bankowy wymaga zmian?

BK: Renacjonalizacja banków to możliwość kupienia tych banków. Należy dążyć do pomagania wszystkim, którzy wzięli kredyty i są w trudnej sytuacji. Można pomagać niezależnie od walut. Niektóre kategorie, takie jak rodziny wielodzietne, emeryci trzeba chronić w sposób szczególny, tak aby np. nie potracili mieszkania. Propozycja, która uwzględnia tylko jedną kategorię, waluty, byłaby niesprawiedliwa. Uważam, że trzeba patrzeć na problem szerzej, nie tylko na frankowiczów.

AD: Ci, którzy wzięli kredyt we frankach - chcę jasno i wyraźnie powiedzieć, państwo polskie powinno im pomóc. Jest konieczna zmiana podejścia. 2/3 polskich banków znajduje się w rekach obcego kapitału i repolonizacja jest potrzebna. Powinna nastąpić drogą wykupu. Muszą być wprowadzone dobre zasady kredytowania.

Rymanowski: Jakie projekty ustaw zamierza pan zgłosić, aby wzrosły pensje?

AD: Bezrobocie wzrosło od 2007 roku. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku jest konieczne. Dla tych, którzy dostają najniższą emeryturę. Druga kwestia to pomoc dla najbiedniejszych. Proponuję 500 zł dla każdej wieloletniej rodziny na każde dziecko. Takie rozwiązania wprowadzę.

Komorowski przypomina Dudzie jego udział w blokowaniu przepisów ułatwiających kontrolowanie SKOK-ów I puentuje: Pana kolega partyjny wyprowadził dzięki temu z kas ponad 60 mln złotych. Od czasów rządu PiS-u płaca minimalna wzrosła o 1000 zł. W stosunku do rządów Prawa i Sprawiedliwości bezrobocie zmalało o 2 mln. Nie można obiecywać ludziom gruszek na wierzbie panie pośle.

Kolejne pytanie Rymanowskiego: Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, a teraz są do wydania ogromne pieniądze na uzbrojenie. Czym trzeba kierować się przy wyborze, jakością broni, czy faktem skąd pochodzą firmy zgłaszające się do przetargu?

Komorowski: Powinny decydować oczywiście walory tej broni. Oczywiście ważne jest, by duża część wydanych pieniędzy zasilała polską gospodarkę. Dzisiaj docierają do mnie pozytywne informacje w sprawie współpracy polsko-amerykańskiej na tym polu. Za rządów PiS-u wydawało się 1/3 obecnych środków na modernizację. Dostęp do nowoczesnej broni jest niezbędny.

Duda: Słucham i nie wierzę. Pamiętajmy o tym, że amerykański Black Hawk, sprawdzony na wielu wojnach przegrał z Caracalem. Eksperci twierdzą, że nie da się zrealizować tego kontraktu, helikopter Airbusa jest drogi w eksploatacji, nie zostanie on złożony w ciągu dwóch lat w zakontraktowanej liczbie. Polskie uzbrojenie powinno być realizowane przede wszystkim przez polskie firmy.

Pytanie BK do AD:
Co roku liczba ofiar przemocy domowej sięga 100 tys., głównie są to kobiety i dzieci. Czemu pan żądał w piśmie do mnie, żebym nie ratyfikował konwencji antyprzemocowej?

AD: Możecie się uderzyć w piersi, bo rządzicie od 8 lat a ta przemoc wzrasta. Co robicie żeby ją ograniczyć? w polskich przepisach są dobre rozwiązania, ale trzeba je stosować. W krajach zachodnich jest więcej przemocy, mimo że wprowadzono konwencję. Podejmuje pan decyzję pod publiczkę. Ta ustawa jest antyrodzinna i podkopuje nasze podstawowe wartości. Dlatego apelowałem, żeby jej nie podpisywać.

Riposta BK: Czytaliśmy dwie inne konwencje chyba, bo w tej, którą ja podpisałem nie ma zagrożeń w stosunku do rodziny. Polska nie może być krajem obojętnym na przemoc ludzką.

Riposta AD: Ja czytałem tę samą konwencję co np. prof. Zoll, który podnosił takie same zarzuty o jakich ja mówię.


Pytanie AD do BK. Ile w okresie prezydentury podpisał pan ustaw podwyższających podatki?

BK: Rząd jest odpowiedzialny za podatki. Podpisałem 17 ustaw zmniejszających podatki. Jedna z nich wynika z mojej inicjatywy, która wprowadza ulgi podatkowe. Za czasów rządu pana partii ulgi podatkowe były teoretyczne i dotyczyły tylko najbogatszych ludzi. Trzeba pomagać ludziom żeby mogli wychowywać dzieci. To są realne problemy a nie to, czy rząd musi czy nie musi podnosić podatki. Jeśli rząd chce podwyższyć podatki to prezydent nie powinien stawać temu na drodze.

Riposta AD: Zmienia pan zdanie z dnia na dzień. Np. w kwestii zmiany konstytucji tak było. Pan podpisał 13 ustaw, w którym podniesiono 21 podatków, w tym ten na ubranka dziecięce. Uderzył pan w młode rodziny.

Riposta BK: Top jest plan działania dla polski (prezydent pokazuje plik kartek – red.). To jest podsumowanie moich 5 lat w zakresie podatków też i plan na następne lata. Tu jest rzeczywistość. Prezydent Kaczyński też podpisywał ustawy podnoszące podatki.

POLITYKA ZAGRANICZNA - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Runda debaty o polityce zagraniczna, pytania zadaje Justyna Pochanke.

Czy prezydent Putin jest w tej chwili największym zagrożeniem dla Polski? Jak sprawić, żeby stał się naszym partnerem a nie wrogiem.

BK: Trzeba dostrzec złą zmianę polityki rosyjskiej. Polska jest częścią świata zachodniego i powinniśmy powstrzymywać Rosję. Ale jeśli Rosja zmieni swoją politykę, to powinniśmy z nią współpracować. Nie możemy stawiać się jako wróg Rosji. Polski głos w UE liczy się poważnie. Musimy stać po stronie integracji.

VIDEO https://get.x-link.pl/1425511c-9296-f8bc-79a8-a57d7eeb647f,8eb5d937-48d1-3f6b-4d86-df0af5f8e9c6,embed.html

AD: Polacy potrzebują pokoju i spokoju. Polska powinna prowadzić ofensywną politykę zagraniczną. Musimy być świadomi zagrożenia. Musimy wspólnie z zagranicznymi organizacjami działać wspólnie. Musimy walczyć o gwarancję bezpieczeństwa i żądać twardej infrastruktury NATO na terenie Polski.

VIDEO https://get.x-link.pl/1425511c-9296-f8bc-79a8-a57d7eeb647f,ec025d6d-9c4e-2c79-7f87-9b2332203165,embed.html


­- To nie gołąb, tylko gong - skomentowała Justyna Pochanke słowa prezydenta, który wysłuchawszy wypowiedzi Dudy porównał go do gołębia. Jej kolejne pytanie, to czy gwarancje NATO są dla nas wystarczające?

AD: Powinny powstać w Polsce bazy NATO, zanim nie będziemy w stanie sami się bronić. To jest kluczowe zadanie dla prezydenta. Żeby negocjować z NATO potrzeba odwagi. Musimy tworzyć własny nurt, a nie płynąć z narzuconym. Znajdujemy się w ważnym miejscu w Europie. Polacy chcą mieć spokój i pokój w kraju - mówił poseł PiS.

BK: Jesteśmy względnie bezpieczni w niebezpiecznym świecie, mam na myśli głównie tendencje na Bliskim Wschodzie. Znam gwarancje Sojuszu, zwołałem również szczyt w Warszawie. Pan poseł pięknie o tym wszystkim mówi, ale za rządów PiS-u nic nie było realizowane, to my dbamy o stosunki z NATO.

Pochanke:
W kampanii często pada słowo mainstream. Czy Polska powinna płynąć z tym głównym nurtem, czy kreować własną politykę?

BK: Trójkąt Weimarski powinien być podstawą naszej polityki w UE. Zapewnia również dobre stosunki zarówno z Niemcami, jak i Francją. Za rządów PiS-u Polska była skonfliktowana, nie miała tak dobrych stosunków z państwami europejskimi. Trzeba też stawiać na współpracę w ramach Grupy Wyszechradzkiej.

AD: Polska powinna realizować swoją politykę i nie ma co do tego wątpliwości. Oczywiście, powinniśmy to robić na zasadach partnerskich, ale gdybyśmy częściej występowali w swoim interesie, sytuacja byłaby dużo lepsza. Musimy walczyć o przemysł węglowy, który jest podstawą naszej gospodarki. Mamy potężnych sąsiadów, powinniśmy dbać o stosunki z nimi, ale nie powinniśmy sami siebie stawiać w kategorii państwa typu B.

Pochanke: Na pewno widzieli panowie, do czego jest zdolne państwo Islamskie w stosunku do chrześcijan. Syryjscy chrzerzścijanie mogą być teraz sprowadzeni do nas. Czy zrobi pan wszystko, żeby sprowadzić ich do Polski dumnej z chrześcijańskich korzeni? To może być najbardziej realna z obietnic.

AD: Tak, chcę aby wspólnota ludzi ciemiężonych mogła się spokojnie osiedlić w naszym kraju, bo jesteśmy krajem spokoju i jesteśmy życzliwi. Ale jeśli w Polsce nie zmieni się władza i rząd, to będziemy mieli takie sytuacje, że ten rząd nie był w stanie sprowadzić nawet Polaków, których życie było zagrożone w Donbnasie. Dziś wielu ludzi mieszkających w Kazachstanie chciałoby wrócić do Polski ale nie stwarza im się takich możliwości. To się musi zmienić. Polacy powinni zacząć wracać do Polski i powinniśmy być otwarci na ludzi podobnych nam kulturowo,. Będę zabiegać o to, żeby im pilnie pomóc.

VIDEO https://get.x-link.pl/1425511c-9296-f8bc-79a8-a57d7eeb647f,5d6314d5-d10d-151e-3345-cefecf69d294,embed.html

BK: Podziwiam elastyczność pana Dudy. Wcześniej był pan zdania, pisał pan, że powinniśmy zaostrzyć politykę imigracyjną. Proszę o konsekwencję. Syryjczycy to problem poważny. Polska powinna przyjąć tych ludzi zgodnie z procedurami, które u nas obowiązują. Panie pośle, każdy powinien wykonywać swoją pracę w tym zakresie. Pan nie wziął udziału w głosowaniu w Parlamencie Europejskim, które głosowało sprawę w zakresie chrześcijan zagrożonych przez Państwo Islamskie. Pan co innego mówi, domaga się aktywności od innych a sam nic nie robi.

Pytanie AD do BK:

Zrealizował pan w tym roku obchody 70-rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zapraszaliście na nią przywódców z całego świata. Ilu przywódców państw, które wygrały II wojnę, wzięło udział w tej uroczystość?

Odpowiedź BK: Pan był ministrem we Kancelarii Kaczyńskiego, czy pan pamięta choć jeden przypadek, że tylu przywódców przyjechało do Polski?

Riposta Dudy: Nie chciał pan konkretnie odpowiedzieć, bo to była porażka. To jest nijaka dyplomacja, którą organizujecie. Nie było żadnego z przywódców wielkich krajów UE.

BK: Niech pan się ograniczy. Jak zaprosić Putina, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Polska spotyka się z tymi krajami, które mają podobne losy i wyciągają podobne wnioski.

Pytanie BK do AD:
Prof. Pawłowicz, pana koleżanka z partii, określiła flagę UE szmatą. Czy pan wie, ze my jesteśmy jej członkiem i to jest nasza flaga. Jak można mieć w swoim środowisku ludzi obrażających Europę?

Odpowiedź AD: Ja będę prezydentem i będę odpowiadał za swoje działania. Bycie w UE to jeden z naszych największych sukcesów. Nie możemy jednak mieć kompleksów. Ja w PE pracowałem z różnymi osobami, współpraca układała się doskonale, ja umiem rozmawiać z ludźmi. Trzeba łączyć i szukać wspólnoty. Tak, chcę prowadzić tę politykę polską. Musimy być traktowani po partnersku.

Riposta BK: Sam pan powiedział że jak pan wygra, to ministrem od polityki zagranicznej zostanie pan Szczerski. On pisze o dyktaturze ewangelii. Kto z nim na świecie będzie rozmawiał? To są średniowieczne poglądy.

Riposta AD: On uczestniczy w ogromnej liczbie spotkań międzynarodowych. Jest profesorem. Pan poseł Szczerski to biegły dyplomata, zna się na stosunkach międzynarodowych i rozumie, co to są polskie interesy.

VIDEO https://get.x-link.pl/1425511c-9296-f8bc-79a8-a57d7eeb647f,5f08071a-1e42-1967-a368-79e15ccb68dc,embed.html

OŚWIADCZENIA KOŃCOWE - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
DRUGA DEBATA PREZYDENCKA - OŚWIADCZENIA KOŃCOWE

Andrzej Duda:
Szanowni państwo, słyszeliście debatę i dziwne wystąpienia prezydenta Komorowskiego w kampanii. Jego niekonsekwencję w kwestii zmiany Konstytucji, emerytur. Ja spotykałem się z ludźmi z całej Polski, to oni w dużej mierze są moimi ekspertami. Nie możemy pozwolić, by prezydentem był ktoś, kto wymachuje na ludzi pięścią. Ja szanuję wszystkich ludzi, nawet tych o odmiennych poglądach. Powinniśmy dbać o wszystkich, przede wszystkim o rodziny. Rodziny wymagają dzisiaj wsparcia. Dlatego chcę podnieść kwoty wolne od podatku, dlatego chcę skrócić wiek emerytalny. Potrzebne są zmiany i są one możliwe już niedługo. Wierzę, że dokonacie państwo dobrej zmiany.

VIDEO https://get.x-link.pl/1425511c-9296-f8bc-79a8-a57d7eeb647f,c4aae2ba-2a29-fae9-29dd-c7b6144c1848,embed.html

Bronisław Komorowski:

Doświadczonego polityka poznaje się po tym, że potrafi wyciągać wnioski z sygnałów, jakie do niego docierają. Odebrałem od państwa te sygnały po I turze wyborów. Ludzie oczekują szybszych zmian na lepsze. Nie możemy stawiać na ludzi, którzy chcą przeciwstawiać Polskę Zachodowi i Unii Europejskiej. W najbliższej przyszłości trzeba będzie podjąć ważne decyzje na arenie międzynarodowej. Trzeba mieć doświadczenie, by funkcjonować wśród innych, to nie może być "randka w ciemno". Proszę państwa, byście wybrali nowoczesną, pewną politykę, a nie politykę "średniowiecza".

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 225

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

b
b

bo cechą patrioty jest kochać swój naród i szanować jego wybory, a cechą osoby dojrzałej jest umieć godzić się z przegraną. Ty plujesz w twarz tak dużej częsci swoich rodaków, nazywając legalnie wybranego, w demokratycznych wyborach, prezydenta Komorowskiego - "p.o. prezydenta" czyli odmawiając mu nie tylko szacunku, ale i pełni funkcji wynikajacej z wyboru większości. Nie musisz go lubić, ale szanuj urząd, inaczej nie możesz wymagać szanowania wybranego na kolejną kadencję prezydenta Dudy.
Pisząc "p.o. prezydent" wpisujesz się w pisowską kontestację rzeczywistości, jak twój idol Kaczyński, który mówił o że Komorowskiego wybrano przez "nieporozumienie" czym dał popis swojej niskiej klasy po przegranej i nieumiejętności pogodzenia się z porażką.

Ciekawe czy teraz, gdy Duda wygrał, dalej będziecie ujadać o ruskich serwerach i oszustwach wyborczych, czy też zgodnie z logiką i mentalnoscią Kalego, teraz już jest OK, bo wygrał człowiek z PISu ?

B
Bartek

Ale z całym szacunkiem naród nie jest mądry, naród to tłum a jak zapewne wicie tłum ma psychikę 3 letniego dziecka. To co obiecuje duda to mrzonki. Ten człowiek twierdzi że przy wielkiej dziurze budżetowej jaką mamy on wyciągnie kupę kasy na pomoc rodziną wielodzietnym i emerytom tylko czemu nie usłyszałem jakoś skąd one będą pochodziły. I tak jak do tej pory nie wiedziałem na kogo zagłosować tak ta debata jest w mojej opinii jak gwóźdź do trumny dla dudy. Warto też zaznaczyć że nie oddam głosu bo podoba mi się bronek jako kandydat tylko dlatego że wizja dudy jest ( Nie do spełnienia, niebezpieczna i niestety zależna od Pana Kaczyńskiego któremu przypomnę: ROZWIĄZALIŚMY RZĄD)

a
arek

ja jestem zwolennikiem zmian na lepsze w Polsce i zaglosuje na Dude. Nie zywie zadnej urazy i nienawiści do Komorowskiego. uważam, ze ten pan miał szanse przez 5 lat, a bedac w PO nawet dluzej. nie wykorzystal szansy zwłaszcza, żeby zjednać Polakow. nie chce takiego kraju gdzie prezydent dzieli, grozi, oczernia, manipuluje, nie wierzy w madrosc narodu.

a
apofis

jeszcze tyle nienawisci nie widziałem podczas wyborów,czszególnie pod adresem Bronka i PO,i to piszą ludzie którzy mówią ze są katolikami 99% społeczeństwa.to dla mnie jest juz fanatyzm

m
mama

a wziąłeś człowieku pod uwagę fakt, że gdyby 6 latki nie poszły do szkoły dla 3,4 latków nie było by nadal miejsca w przedszkolach. A poza tym istnieje możliwość odroczenia 6 latków..... Ciekawy jestem czy za 5 lat będziesz tak Dudzie dziękował, a może wcześniej.......

s
studentka

Głosujący na p.o prezydenta nie są przyjaciółki Polski a więc i nie moimi....

H
Halo

bk

p
polak

Komorowski to przeszłośc dosyć gnębienia uczciwych polaków przez PO prawdziwi Polacy idą głosowac na DUDĘ.

l
lekarz

taka prawda dla lekarza 2 lata więzienia za zabieg i jeszcze się papierzem zasłania bufor,jak tak zrobi to i tak będę parom pomagał ale w Szwajcarii albo w Norwegii a wy sobie będziecie będę klejąca z Duda

C
Czytelnik

J.w.

n
nie chodzi

o bieganie na golasa. Skończą się konfitury z magistratu i inne benefity. I jak tu będzie żyć?

w
wd

i nigdy nie będzie Psiory wont zWrocławia,a pan Jackiewicz juz lepiej nie wraca o on pokazał jak ssodowa
odbija jak się dowie do władzyssłoiki nie rozumieją sloiki niech się wymyślają i do siebie wypad nie zaśmiecać miasta ciemnota

h
hhg

przecież to płatne pacholki pis mpomieszane z wyznawcami jedynej prawdy Jarka i Antoniego.

p
pepe

Bredzisław pobudka, czas pakowac manatki..Polacy potrzebuja zmian..NA LEPSZE !!

z
zmiany

juz po bulu :)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3