Dawny szpital Babińskiego przy placu Jana Pawła II...

  Dawny szpital Babińskiego przy placu Jana Pawła II sprzedany. Co tu powstanie? (ZDJĘCIA)

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dawny szpital Babińskiego przy placu Jana Pawła II sprzedany. Co tu powstanie? (ZDJĘCIA)
  1/17
  przejdź do galerii
  Jest nowy właściciel terenu i budynków po dawnym szpitalu Babińskiego przy placu Jana Pawła II. Po ponad czterech latach prób, urząd marszałkowski sprzedał wreszcie problematyczny obiekt za znacznie niższą cenę niż pierwotnie zakładano. Kupiła go firma I2 Development za 35,8 mln złotych. Przypomnijmy, że pierwotnie władze województwa liczyły, że dostaną za to miejsce nawet 200 milionów złotych. Już wiadomo, że część szpitalnych budynków będzie zrównanych z ziemią.
  Wrocławska firma I2 Development budowała dotąd głównie osiedla mieszkaniowe (m.in. Dubois, Kniaziewicza, a ostatnio - Dembowskiego i Kaszubskiej). Ale postawiła także biurowiec przy ul. Szewskiej, między Oławską a kościołem Marii Magdaleny.

  Działka teoretycznie jest bardzo atrakcyjna, bo znajduje się w ścisłym centrum Wrocławia. W praktyce jednak nowy właściciel będzie miał sporo kłopotów, by zabudować teren.
  Część budynków (m.in. charakterystyczny gmach z czerwonej cegły) jest ujęta w rejestrze zabytków i nie można ich wyburzyć. Co może powstać na terenie szpitala? Biurowce, mieszkania, ale też lokale usługowe. Wiadomo, że park przy fosie będzie dostępny dla wszystkich wrocławian, dzięki czemu zyskamy kolejną część promenady staromiejskiej.

  - Interesującym pomysłem powinna być zabudowa samego brzegu Odry - mówi Piotr Fokczyński, architekt miejski. - To ciekawe miejsce na postawienie domów mieszkalnych.

  - Będą tam przede wszystkim mieszkania, z częścią usługową na parterze - mówi Marcin Misztal wiceprezes I2 Development. - Szczegóły chcemy ustalić w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Możliwe, że zdecydujemy się również na hotel oraz część biurową. Misztal dodaje, że chciałby, aby budowa rozpoczęła się w tym roku. Te budynki, które nie są objęte ochroną konserwatorską, zostaną wyburzone. W gmachu z czerwonej cegły być może powstaną lofty, choć jest też opcja, aby przeznaczyć go na hotel.

  - Teren szpitala przy Jana Pawła II 8 we Wrocławiu to prawdopodobnie najatrakcyjniejszy tak duży teren w ścisłym centrum miasta w Polsce, stąd nasze zainteresowanie - tłumaczy Marcin Misztal. - Jesteśmy przekonani, że może on być świetnie zagospodarowany, nad czym już od przyszłego tygodnia zaczniemy pracować. Z przeprowadzonych przez nas analiz wynika, że znaczną część budynków szpitala będzie można wyburzyć - zakładam, że na terenie ponad 2,6 hektara powstanie w znaczącej mierze nowa zabudowa.

  Deweloper prawdopodobnie zrówna z ziemią wszystkie budynki, które powstały po II wojnie światowej, w tym stojący przy ulicy budynek, w którym dawniej działała apteka.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (68)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uważajcie na niego

  klient (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Bardzo niepoważna firma. Wady zgłaszane ukrywają i następnie nie odpowiadają na żadne zgłoszenia.
  Skończą tak jak Nowell - bo to powtórka z historii.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szpital

  VC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Mam pomysł, żeby tego budynku nie wyburzać, wyremontować, przekształcając go w budynek dla najbiedniejszych mieszkańców Wrocławia, przy czym firma i miasto zaoszczędzą czas, ponadto nie zaszkodziło...rozwiń całość

  Mam pomysł, żeby tego budynku nie wyburzać, wyremontować, przekształcając go w budynek dla najbiedniejszych mieszkańców Wrocławia, przy czym firma i miasto zaoszczędzą czas, ponadto nie zaszkodziło by to dalszemu ruchowi, gdyż chcąc go wyburzyć, trzeba zamknąć wszystko, co tak naprawdę jest kłopotliwe, tak więc najwygodniejszym rozwiązaniem jest przekształcenie szpitala na mieszkania dla najuboższych rodzin, które mają poważne problemy finansowe.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ile

  ciekawski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Ciekawe ile trzeba było dać w łapę aby w takim miejscu kupić taki teren po tak śmiesznej cenie, sam bym kupił ze 100 - 200 m po te 1000 parę złotych

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kilka ciekawych pytan

  wroclawianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Na poczatek gratuluje swietnego interesu. Kupic grunty w centrum za 15% wyceny zleconej przez prezydenta miasta wroclawia p.Dutkiewicza(wycena 200mln cena 35mln. Czy dobrze rozumuje ze jak sie...rozwiń całość

  Na poczatek gratuluje swietnego interesu. Kupic grunty w centrum za 15% wyceny zleconej przez prezydenta miasta wroclawia p.Dutkiewicza(wycena 200mln cena 35mln. Czy dobrze rozumuje ze jak sie uwzgledni bonifitake z tytulu zabytku to gotowki do zaplaty z tej ceny bedzie polowa - ok 20 mln?). Czy interesuje sie pan sportem? Czy zostanie Pan udzialowcem WKS Slask Wroclaw w najblizszym czasie?
  Cz pana plan inwestycyjny uwzglednia ryzyko zmiany zarzadzajacych Wroclawiem po najblizszych wyborach?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobre miejsce na 320 metrowy wieżowiec projektu Jarząbka :)

  Jarząbek, Bóg i Władca architektury (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Pewnie znacie mnie z fikuśnych projektów biurowców dla Descont Development z ulicy Strzegomskiej. W miejscu sprzedanego szpitana widziałbym wysoki budynek w oryginalnym kształcie. W związku z tym...rozwiń całość

  Pewnie znacie mnie z fikuśnych projektów biurowców dla Descont Development z ulicy Strzegomskiej. W miejscu sprzedanego szpitana widziałbym wysoki budynek w oryginalnym kształcie. W związku z tym że Centrum Południowe i w ogóle tamten teren jest na onholdzie przynajmniej 5-6 lat, to najlepszym miejscem na potężne wieżowce we Wrocławiu jest to miejsce właśnie oraz boki ulicy Legnickiej i Lotniczej. W 2017 stanie więc tam 320 metrowy wieżowiec nawiązujący swą bryłą do gustownego budynku Solpolu zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Maćków Maćków i tylko Maćków

  chwalmy Maćkowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Bogiem i władca architektury jest przecież Macków! Maćków wszystko może ( nawet jeśli to niezgodne z planem miejscowym, przepisami itd...)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  najlepszy interes

  tomo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  No, zrobili interesa! Zachód powinien się od nas uczyć, jak coś zlikwidować, a potem zrobić na tym interes życia! (szpital, jednostka wojskowa na mieszczańskiej, stadion na skarbowców itp.)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "to prawdopodobnie najatrakcyjniejszy tak duży teren w ścisłym centrum miasta"

  wrc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  Dlatego tak długo nikt go nie chciał kupić?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ankieta dla tych co nie kumają życia

  Wrocławianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ankieta: co chcecie że by z tego zrobili , Biurowec czy dom handlowy?
  No pisać ost sie żaliliście że za dużo domów jest no to pisać Wrocławianie, myśleć.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co na to....

  kot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  watahy szczurów zamieszkujących teren byłego szpitala????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zwykłe złodziejstwo

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  ta cena to kpiny zwykłe złodziejstwo


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ty ile dawałeś ?

  przemo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  ty pewnie spóżniłes sie na przetarg bo dał byś co najmniej 5 razy tyle. myslę że masz jeszcze szansę gdzie indziej we wrocławiu kupic działkę i wydac swoje miliardy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo