Dawid Jackiewicz: Platforma gniła od lat. Koalicja w Sejmiku długo nie pociągnie

rozmawiała Malwina Gadawa
Dawid Jackiewicz nie wyklucza, że wróci do Polski z Brukseli, by objąć ministerialną tekę
Dawid Jackiewicz nie wyklucza, że wróci do Polski z Brukseli, by objąć ministerialną tekę Janusz Wójtowicz
Europoseł Dawid Jackiewicz, szef PiS we Wrocławiu, opowiada o tym, kto ma szansę zostać wojewodą i czy PiS przejmie władzę w regionie.

Pokonanie Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku to początek marszu Prawa i Sprawiedliwości po władzę w województwie? PiS przejmie władzę w urzędzie marszałkowskim? Na ostatniej sesji było blisko, żeby nowym przewodniczącym sejmiku został polityk PiS. Koalicja ma się już czego bać?
Mógłbym być złośliwy i zapytać: jaka koalicja? Wybory zmieniły wszystko. Tak jak rozsypała się w piach koalicja rządowa, tak samo krucha wydaje się koalicja w samorządzie. Przypomnę, że u fundamentów paktu Dutkiewicz-Protasiewicz leżały te same założenia, które kilka dni temu skompromitowały się w akcie wyborczym: „Nie dopuścić PiS do władzy”, „stworzyć kordon sanitarny przed PiS-em”. Polacy nie dali się przestraszyć, bo my nie jesteśmy strachliwym narodem. Dotyczy to też radnych wojewódzkich, bo przecież oni też chcą zmian. Dyscyplinowanie wszystkich przed głosowaniami przez panów Dutkiewicza i Protasiewicza jest i groteskowe, i zabawne zarazem, ale długo tak, jak to Pani nazywa, koalicja nie pociągnie.

Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość uważa, za istotne przejęcie władzy w naszym regionie? PiS lepiej wyda pieniądze z Unii Europejskiej?
To chyba oczywiste, proszę spojrzeć na wyborczy werdykt. Planujemy, egzekwujemy lepiej, bo szybciej, oszczędniej i precyzyjniej. Dowiedliśmy tego podczas krótkotrwałych rządów 10 lat temu i ludzie nam uwierzyli. Z punktu widzenia interesów naszego województwa ważne jest, żebyśmy nie stali się regionem drugiej prędkości, który nie nadąża, kuleje, skansenem, w którym awantury polityczne w obozie Platformy Obywatelskiej paraliżują rozwój.

Być może sukces na Dolnym Śląsku to nie skutek silnego PiS, tylko bardzo słabej Platformy, która w naszym regionie jest mocno skonfliktowana?
Jesteśmy silni, bo jesteśmy dynamiczni i adaptacyjni. Byliśmy i będziemy otwarci na nowe twarze, stawiamy na polityków niekontrowersyjnych, merytorycznych, otwartych na nowe idee. Platforma Obywatelska nie ma młodych polityków pokroju Miry Stachowiak-Różeckiej czy Piotra Babiarza. Niewiele brakowało, a Mira zostałaby prezydentem Wrocławia. Piotr to jeden z najbardziej pracowitych posłów w naszym regionie. A w PO wciąż te same, zmęczone twarze, podgryzające sobie gardła, jak w serialu Walking Dead... Platforma gniła tu od lat, to przecież matecznik ich afer i aferzystów, ale w końcu ludzie zobaczyli, że król jest nagi. Ba, że żadnego króla nie ma.

CZYTAJ DALEJ: Czy wyobraża Pan sobie koalicję PiS-u z Rafałem Dutkiewiczem we wrocławskiej radzie?[/b]
[b]Czy wyobraża Pan sobie koalicję PiS-u z Rafałem Dutkiewiczem we wrocławskiej radzie?
To raczej niemożliwe. Rafał Dutkiewicz już kilka lat temu postanowił zaangażować się czynnie w politykę krajową. I mimo swoich wcześniejszych deklaracji, że jego jedyną partią jest Wrocław, udzielił jednoznacznego poparcia politykom Platformy, wplątał miasto w poparcie dla Bronisława Komorowskiego i śpiewa co chwila hymny pochwalne o Platformie. Proszę mi powiedzieć, jak to pasuje do nowej, pełnej energii Polski, którą rozpiera chęć zmian i która rozkwita tysiącami rozmów - co zmienić, w którym kierunku ma iść polskie państwo? Nie pasuje, prawda? Prezydent Dutkiewicz uczepił się Titanica i ciągnie za sobą swoich ludzi. Nie mamy zamiaru brać w tym udziału.

Porzuci Pan Brukselę dla stanowiska ministra skarbu? Kandydując do Parlamentu Europejskiego podkreślał Pan, że jeżeli będzie taka potrzeba, wróci Pan do Polski szybciej. Prezesowi ponoć się nie odmawia.
Nie odmawia się, kiedy idzie o sprawy państwa, a praca w rządzie do takich należy. W razie potrzeby nie będę się wahał, bo priorytetem jest rozwiązanie naszych problemów tu w kraju. Ale nie ma czego komentować, bo na razie sprawy nie ma. To w ręku przyszłej premier Beaty Szydło będą decyzje personalne i to od niej musiałaby wyjść taka propozycja. Zapewniam też Panią, że tym się różnimy od platformersów, że dla nas służba w rządzie to najwyższy zaszczyt, dla nich tylko trampolina do spółeczek od energii atomowej i podobnych fikcji, do przytulenia swoich misiów i zarabiania setek tysięcy za trwanie na stołkach.

Od wygranej PiS-u spekuluje się, kto może zająć ważne stanowiska w naszym województwie. Pawła Hreniaka wymienia się jako jednego z kandydatów na wojewodę, ale złośliwi twierdzą, że PiS ma bardzo krótką ławkę rezerwowych i może mieć problem z obsadzeniem wielu stanowisk.
Platforma ma za to ławkę Realu Madryt, proszę nie żartować. Podczas kampanii wyborczej musiałem ludziom tłumaczyć, dlaczego Dolny Śląsk ma wojewodę i marszałka, których nikt w województwie nie zna. Słowo daję, nie spotkałem nikogo, kto by znał nazwisko wojewody! Co do naszych potencjalnych kandydatów, to jest ich kilku i są naprawdę dobrze przygotowani do tej roli. Ale decyzja w tej sprawie należy do właściwego ministra i do premiera. A zatem trzeba jeszcze chwilę poczekać zanim poznamy nazwisko wojewody. Paweł Hreniak, o którego mnie Pani pyta, to bardzo doświadczony samorządowiec, jest szefem klubu PiS w sejmiku, zna region jak mało kto, jest energiczny i pełen zapału i na pewno świetnie poradziłby sobie na tym stanowisku.

Na jakie pierwsze decyzje nowego rządu mogą liczyć wyborcy?
Te obiecane przez premier Szydło. Cały pakiet ustaw jest gotowy. Trzeba je teraz dogadać z partnerami społecznymi, skonsultować ze środowiskami zainteresowanymi i można wdrażać w życie. Bardzo szybko 500 zł na dziecko, dowolność w sprawie 6-latków, myślę, że równie szybko podniesienie kwoty wolnej od podatku. Z tego ostatniego postulatu nieźle sobie dworowano w mediach i w gronie tzw. ekspertów. Ciekawe, że ci eksperci zamilkli, kiedy Trybunał Konstytucyjny opisał istniejące progi jako niekonstytucyjne. To Platforma Obywatelska utrzymywała przez lata niekonstytucyjny przepis! Dobrze, że Platforma to już tylko koszmar minionego lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie