Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe testy na COVID-19 we wrocławskich aptekach. Farmaceuci zamiast testów mają… call center

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Apteki otrzymują na początek pakiet startowy, w którym jest 100 szt. testów. We Wrocławiu tylko jedna apteka otrzymała pakiet i wykonuje testy. Kolejna, testy już ma, ale nie może ich użyć 31.01.2022
Apteki otrzymują na początek pakiet startowy, w którym jest 100 szt. testów. We Wrocławiu tylko jedna apteka otrzymała pakiet i wykonuje testy. Kolejna, testy już ma, ale nie może ich użyć 31.01.2022 Fot.ilustr. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W całej Polsce zgłosiły się 183 apteki, które na rządowej liście pacjent.gov.pl figurują jako miejsca, gdzie można już zrobić test antygenowy. Na tej samej liście pojawiły się też apteki z Wrocławia i okolic. Tylko dwa miejsca otrzymały do tej pory pakiet startowy - 100 sztuk, ale tylko jedna apteka we Wrocławiu darmowe testy może wykonać. Tymczasem, we wszystkich aptekach z listy, telefony się urywają, a aptekarze pracują niczym w call center.

Choć testy miały być dostępne w aptekach od 27 stycznia, to niewiele zostało ich dostarczonych. Jedyna apteka, która testy może wykonać i wprowadzić do systemu, mieści się przy ul. Krzyckiej 90c. Ale testów dostali na razie tylko 100.

- Podczas webinaru z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dowiedziałem się, że apteka będzie mogła domówić kolejne testy, kiedy połowa z pakietu startowego będzie wykorzystana. Zrobiliśmy blisko 50 sztuk w piątek, a dzisiaj jesteśmy umówieni na kolejne — mówi właściciel apteki Mniszek II przy ul. Krzyckiej 90c. - Poszliśmy na żywioł w piątek, czekała długa kolejka, a telefony cały czas dzwonią. Uczymy się to ogarnąć — dodaje.

Stwierdza jednocześnie, że podstawowym problemem jest to, że w tak dużym mieście początkowo była tylko jedna apteka na liście. - Sens by to miało, gdyby tych aptek było 50, nie zakłócałoby to naszej pracy, a teraz to większość czasu stoimy przy telefonach. - stwierdza. Kolejne testy według zapewnień, mają otrzymać 2 lutego.

Co z innymi aptekami?

Na rządowej liście pojawiły się kolejne apteki. Warto wspomnieć, że do programu testowania na Covid-19, początkowo przystąpić mogą apteki, które wykonują już szczepienia. W mieście jest ich ponad 30. Na mapie tych, które test mogą wykonać we Wrocławiu zaznaczono cztery apteki i jedną tuż poza miastem, w Radwanicach.

- Dostaliśmy informację, że testy mamy mieć w czwartek. Wyznaczymy konkretne godziny dla pacjentów, w których będą mogli przyjść zrobić test. - informuje Apteka Radwanicka.

Większość aptek z Wrocławia, nie ma żadnych informacji, mimo że już wprowadzono je na listę miejsc, które testy wykonują.

- Nasza apteka zgłosiła akces przystąpienia do programu, zostało to zweryfikowane przez NFZ i czekamy, ponieważ nie mamy dostępu do systemu, który umożliwia zamówienie testów, ani dostępu do systemu gdzie mamy wyniki testów wprowadzać. — stwierdza Jacek Macikowski z wrocławskiej apteki Wratislavia.

Z kolei Apteka Cztery Pory Roku otrzymała testy, ale nie może ich wykonać ponieważ nie zostali podłączeni do systemu informatycznego. - Okazało się, że nie mamy też wystarczająco przygotowanego miejsca do pobierania testów. Komunikacja jest bardzo trudna — komentuje pracownik apteki.

Dolnośląski Odział Wojewódzki NFZ przypomina, że przy podejrzeniu zachorowania można uzyskać skierowanie na test lub wykonać go bez skierowania.  

Co zrobić, gdy mamy pierwsze objawy infekcji?

Zacznij od lekarza rodzinnego 
Skontaktuj się z poradnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Poinformuj osobę w rejestracji, że: 

  • podejrzewasz zakażenie koronawirusem 
  • jesteś na kwarantannie 
  • lub miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. 

Poradnie POZ pracują od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 18.00.  Jeśli lekarz POZ podejrzewa zakażenie koronawirusem, może wystawić skierowanie na test wykrywający SARS-CoV-2. 

Zlecenie na test w gabinecie prywatnym 

Na test na koronawirusa może skierować Cię też lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale korzysta z aplikacji gabinet.gov.pl.  W nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, możesz skorzystać również z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). TPK to odpowiednik nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, tyle że przez telefon.  

Lekarz dyżurujący na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu może wystawić skierowanie na test wykrywający SARS-CoV-2. 
Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer v 800 137 200  lub wypełnisz formularz online. 

Z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu skorzystasz: 

  • od poniedziałku do piątku, w godzinach 18.00 - 8.00 rano kolejnego dnia 
  • w soboty, niedziele i święta przez całą dobę. 

Samodzielnie zapisz się na test w kierunku SARS-CoV-2 

Jeśli podejrzewasz, że Twój zły stan zdrowia jest spowodowany zakażeniem koronawirusem, jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną, zapisz się na test w kierunku SARS-CoV-2 przez internet. Formularz on-line składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 oraz objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Twoje odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko, że zakaziłeś się koronawirusem. 

Kiedy okaże się, że powinieneś wykonać test diagnozujący, możesz: 

  • zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej (numer telefonu 22 735 39 40), który zleci Ci wykonanie testu albo 
  • zapisać się na wymaz przez internet. Potrzebujesz do tego Profilu Zaufanego. 

Na test w kierunku koronawirusa możesz zapisać również swoje dziecko. Z formularza online mogą skorzystać również współdomownicy osoby zakażonej SARS-CoV-2, którzy mimo szczepienia lub posiadania statusu ozdrowieńca, muszą się poddać testowi na obecność koronawirusa. 

Zlecenie na test i co dalej? 

W momencie zlecenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 zostajesz objęty kwarantanną. W czasie kwarantanny nie opuszczaj swojego miejsca pobytu. Jesteś zwolniony z kwarantanny na czas przejazdu do punktu pobrań i powrotu do miejsca pobytu.  Gdy samodzielnie nie możesz dostać się do punktu pobrań wymazów, Twój lekarz POZ może wezwać do Ciebie karetkę wymazową. Wymaz zostanie pobrany w miejscu Twojego pobytu. 

Zostałeś skierowany na test wykrywający koronawirusa? Wykonasz go bezpłatnie w dowolnym punkcie pobrań wymazów.
Po zleceniu badania otrzymasz wiadomość SMS z systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinieneś się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać test blisko miejsca swojego pobytu i uniknąć czekania w dużej grupie pacjentów. 

Otrzymasz wiadomość SMS z systemu eKolejka, w której znajdziesz link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta. Na stronie system zaproponuje Ci termin i miejsce badania. Możesz je potwierdzić lub odrzucić. W przypadku odrzucenia zaproponowanego terminu i miejsca pobrania wymazu samodzielnie wyszukujesz inny, dogodny dla siebie dzień, godzinę i miejsce pobrania wymazu. 

Punkty pobrań wymazów Najdź najbliższy punkt pobrań wymazów [MAPA]

Szybki test antygenowy bez skierowania 

Możesz również wykonać bezpłatny test antygenowy w aptece, laboratorium diagnostycznym lub w mobilnym punkcie wymazowym. Do wykonania testu antygenowego nie potrzebujesz skierowania. Wynik poznasz na miejscu. Znajdziesz go także, jak w przypadku testu PCR, w Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.  W przypadku negatywnego wyniku testu, otrzymasz Unijny Certyfikat COVID.

Po 10 dniach od pozytywnego wyniku testu – otrzymasz Krajowy Certyfikat COVID. Certyfikat ten nie będzie jednak podstawą do przekraczania granicy, będzie ważny tylko w Polsce. 
 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska