Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe porady prawne od dziś codziennie

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Mecenas Renatra Białczak radca prawny dyżuruje w siedzibie Rady Osiedla przy Zachodniej
Mecenas Renatra Białczak radca prawny dyżuruje w siedzibie Rady Osiedla przy Zachodniej Pawel Relikowski / Polska Press
Radcowie i adwokaci poradzą za darmo. We Wrocławiu w 25 punktach.

Na razie była tylko jedna osoba - mówiła nam w poniedziałek wczesnym popołudniem radca prawny Renata Białczak dyżurująca w siedzibie Rady Osiedla Szczepin przy ul. Zachodniej. Pani mecenas jest jednym z wrocławskich prawników, którzy od wczoraj zaczęli dyżury w punktach bezpłatnych porad prawnych.

Ustawa - wprowadzająca bezpłatne porady - została uchwalona jeszcze przez poprzedni parlament. Przed wyborami. Na 25 tysięcy osób przypadać ma jeden punkt działający cztery godziny dziennie.

We Wrocławiu zorganizowano to w ten sposób, ze kilka punktów działa w jednym miejscu. Tak więc na Szczepinie w tym samym miejscu na Zachodniej działają dwa punkty. Codziennie więc od 8 do 16..00 dyżuruje radca prawny.

Radcowie i adwokaci pełnią też m.in. dyżury w lokalu przy ul. Ignuta 125 na Kozanowie. Tu codziennie od 8 do 20 dyżurować będzie trzech prawników. Dziś mecenas Jaśmina Kapkmo nie miała wiele pracy. Tego typu porady prawne mecenas Kapko pamięta jeszcze ze studiów. Dyżurowała wówczas - pod nadzorem pracowników naukowych Wydziału Prawa - w uniwersyteckiej poradni.

Z porad - przypomnijmy - korzystać mogą bezpłatnie młodzi ludzie do 26 roku życia, seniorzy po 65 roku życia, rodziny wielodzietne posiadające “kartę dużej rodziny” kombatanci i osoby korzystające z pomocy społecznej. We Wrocławiu spośród 25 punktów cztery prowadzą organizacje pozarządowe. Początkowo miały dostać 13 miejsc ale nie zgłosiło się tyle chętnych organizacji i dodatkowe punkty obsadzili prawnicy z korporacji adwokackiej i radcowskiej. O co można pytać? O sprawy cywilne, karne, spadkowe, rodzinne, lokalowe a także dotyczące prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz pomocy społecznej.

Dyżurujący prawnik może nas pokierować we właściwe miejsce, do którego powinniśmy się zwrócić z naszym problemem, pomoże napisać oficjalne pismo. Na pewno nie zaangażuje się jako nasz pełnomocnik w procesie sądowym. To tylko punkty porad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska