Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe leczenie dla psów ratowniczych od Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zobaczcie dumnych ratowników [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Zobacz czworonożnych ratowników oraz przykładowe badanie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UPWr.
Zobacz czworonożnych ratowników oraz przykładowe badanie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UPWr. Michał Perzanowski / Polska Press
Uniwersytet Przyrodniczy przedłuża współpracę z GOPR-em, WOPR-em i OSP w zakresie opieki nad psami ratowniczymi oraz psami "na ratowniczej emeryturze” do 31 sierpnia 2024 roku. Weterynarze UPWr będą prowadzili specjalistyczne konsultacje, badania diagnostyczne oraz analizy i leczenie psów za darmo.

Czworonożni funkcjonariusze WOPR, GOPR i OSP to najczęściej prywatne psy wolontariuszy. Na co dzień mieszkają ze swoimi właścicielami, którzy sami ponoszą koszty ich utrzymania oraz leczenia. Co najmniej do sierpnia 2024 roku, ich obawy o koszty związane ze zdrowiem dzielnych, czworonożnych ratowników nie będą ich trapić.

Bezpłatne badania i leczenie dla ratowniczych psów

- Tu mamy kompleksowe, specjalistyczne badania z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń, wykwalifikowaną kadrę i co równie ważne: zawsze, o każdej porze, możemy liczyć na pomoc – mówi Magdalena Szewczyk-Dzido ratowniczka w Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

Z usług weterynaryjnych UPWr skorzysta m.in. Tissaia de Vries, dzielna labradorka, która od lat służy w WOPR. Jej opiekun podkreśla, że koszt niektórych usług w prywatnych placówkach może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. To nie tylko profilaktyczne leczenie zębów, ale i specjalistyczne badania mięśni oraz stawów, zwłaszcza górnych partii kręgosłupa.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni Uniwersytetowi Przyrodniczemu, który wykonuje badania bezpłatnie. Nasze psy poświęciły w swoim życiu dużo energii na trening, a następnie na ratowanie ludzkiego życia. Teraz w ramach podziękowania możemy o nie zadbać w należyty sposób – mówi ratownik WOPR, Przemysław Janecki, opiekun Tissaii.

Jakie schorzenia trapią psich ratowników?

Najczęściej na Wydział Medycyny Weterynaryjnej w roli pacjentów trafiają psy z urazami, ale najwięcej uwagi potrzebują te, które przeszły już na "ratowniczą emeryturę”. Współpraca obejmie i je.

- One często mają problemy kardiologiczne oraz kłopoty ze stawami – mówi dr Grzegorz Sapikowski z Zakładu Diagnostyki Klinicznej i Laboratoryjnej UPWr.

Czym zajmują się ratownicze psy?

Opiekunowie ufają swoim czworonogom w trakcie czynności. Są one wyszkolone do rozmaitych działań jak choćby:

  • poszukiwania żywych i martwych osób,
  • poszukiwania ocalałych na terenach zasypanych gruzem,
  • wykrywanie określonych substancji (narkotyki, materiały wybuchowe),
  • holowanie tonących osób lub łodzi wiosłowej do brzegu.

- Sama praca w wodzie dla psa jest bardzo wskazana. Pomaga przy schorzeniach narządów ruchu. Trening i praca w wodzie to dla nich dodatkowy element wpływający na zdrowie. Jednak zadania stojące przed psem ratowniczym to przede wszystkim duże obciążenia. Tissaia jest w stanie wyciągnąć półtonową łódź z wody na brzeg – opowiada Przemysław Janecki.

Zobacz poniżej czworonożnych ratowników podczas badań na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UPWr:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska