Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe, kompleksowe badania we Wrocławiu dla panów 50+. Jak się zapisać?

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Panowie (oraz ich żony) nazywają żartobliwie badania przeprowadzane przez Uniwersytet Wrocławski „przeglądem technicznym”. I faktycznie, nie mylą się, bo ich lista jest naprawdę długa.
Panowie (oraz ich żony) nazywają żartobliwie badania przeprowadzane przez Uniwersytet Wrocławski „przeglądem technicznym”. I faktycznie, nie mylą się, bo ich lista jest naprawdę długa. Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Darmowe badania mężczyzn Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzane są w ramach projektu naukowego. Podczas nich panowie będą mogli kompleksowo sprawdzić m.in. krew, poziom hormonów, gęstość kości, metabolizm, stan tętnic lub masę mięśniową. Uczestnicy otrzymują komplet wyników, które posłużą specjalistom do poszerzenia wiedzy o zdrowiu mężczyzn.

Spis treści

Darmowe badania, czyli „przegląd techniczny” mężczyzny 50+. Lista jest naprawdę długa!

Zakład Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego poszukuje mężczyzn w wieku 50-60 lat, chętnych do udziału w badaniu naukowym. Mimo, że samo „badanie naukowe” brzmi przerażająco, wcale takie nie jest. Projekt ma na celu ocenę związku cech fizycznych, psychologicznych i stylu życia ze stanem zdrowia u mężczyzn. Naukowców szczególnie interesuje, w jaki sposób cechy zależne od testosteronu wpływają na zdrowie mężczyzn w wieku 50 lat i więcej. Panowie (oraz ich żony) nazywają żartobliwie badania przeprowadzane przez Uniwersytet Wrocławski „przeglądem technicznym”. I faktycznie, nie mylą się, bo ich lista jest naprawdę długa.

W ramach projektu zostaną wykonane badania morfologiczne i biochemiczne krwi, w tym:

  • poziom cholesterolu,
  • glukozy,
  • insuliny,
  • prób wątrobowych,
  • kreatyniny,
  • homocysteiny,
  • elektrolitów,
  • kwasu moczowego,
  • markerów obrotu kostnego,
  • stanu zapalnego,
  • autoprzeciwciał.

Dodatkowo zmierzone zostaną poziomy hormonów, w tym:

  • testosteronu,
  • estradiolu,
  • kortyzolu,
  • hormonu wzrostu,
  • hormonów tarczycy.

Poza tym sprawdzony zostanie poziom PSA (wskaźnika przerostu prostaty), witaminy D, a także poziomy przeciwciał anty-SARS-Cov-2. Poza badaniami krwi zostaną wykonane testy funkcjonale i wydolnościowe mające na celu sprawdzić ogólny stan zdrowia i wiek biologiczny uczestników. Ponadto badanie spirometrii, gęstości kości piętowej, tempa metabolizmu spoczynkowego, kondycji skóry, stanu tętnic obwodowych i czasu reakcji. Dodatkowo pomiary antropologiczne, w tym składu ciała, razem z precyzyjnym określeniem ilości podskórnej i trzewnej tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i wody w organizmie.

Darmowe badania w Zakładzie Biologii Człowieka. Jak się zapisać?

- Pierwszym i jedynym źródłem zgłoszenia jest wypełnienie formularza, dostępnego na stronie internetowej Zakładu Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. Osoby, które się zakwalifikują, otrzymają od nas taką informację razem z linkiem do kalendarza zapisów. Tam mogą wskazać termin, w którym pasuje im wizyta. Następnie panowie przychodzą do nas. Główne badania prowadzone są w Zakładzie Biologii Człowieka przy ul. Przybyszewskiego 63 we Wrocławiu. Są dodatkowe wizyty, przykładowo w Dolmedzie jest to wizyta stomatologiczna. Na te badania panowie otrzymają jednak od nas dodatkowe skierowania – wyjaśnia Judyta Nowak-Kornicka, adiunkt Zakładu Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Formularz, dzięki któremu możemy się zapisać dostępny jest tutaj: FORMULARZ ZAPISU. Wszystkie badania są bezpłatne.

Główne badania, przeprowadzane w Zakładzie Biologii Człowieka trwają około 3 godzin. Panów czeka jeszcze odbiór wyników – również w budynku przy ul. Przybyszewskiego 63, ale ok. miesiąc później. Wyniki są już przeanalizowane przez specjalistów, którzy określają stan zdrowia. Jak nam mówią, w większości przypadków są prawidłowe. Niekiedy okazuje się, że będzie jednak potrzebna dodatkowa wizyta u lekarza i zaczerpnięcie konsultacji medycznych.

Pierwsza, główna wizyta zawsze odbywa się w środę lub czwartek, o godz. 7 rano. Wyniki badań można odebrać w dowolnym terminie. Akcja trwa do końca zrekrutowania wszystkich uczestników. Docelowo na badania może zapisać się około 200 osób. Badania prowadzone są od grudnia i do tej pory zapisało się na nie blisko 60 osób – są więc jeszcze wolne miejsca.

Naukowcy udzielają odpowiedzi na wszelkie pytania związane z badaniami. Są dostępni pod numerami telefonów:

  • dr Agnieszka Żelaźniewicz - tel. 509 345 299,
  • dr Judyta Nowak-Kornicka - tel. 667 935 963,
  • mgr Wioletta Czernicka - tel. 605053041,
  • mgr Michał Pietruszewski - tel. 698547769.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska