Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Daleko do końca epidemii. Eksperci boją się o Dolny Śląsk

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Zarażonych koronawirusem będzie przybywało w całej Polsce, a jednym z najbardziej narażonych na to województw jest dolnośląskie. Według prognozy na Dolnym Śląsku będzie ich wkrótce prawie 5 tys. - blisko dwa razy więcej niż obecnie. Niechlubny rekord w liczbie zakażonych nadal będzie należał do województwa śląskiego, gdzie specyfika pracy w kopalniach sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa. To wnioski płynące z raportu opublikowanego przez ekspertów z Exmetrix.

Według sobotnich danych Ministerstwa Zdrowia, od początku epidemii koronawirusa w Polsce wykryto go u 25669 osób. Zmarły 1143 osoby - choć wiemy, że dane te są zaniżone, bo resort z bardzo dużym opóźnieniem i nieregularnie informuje o ofiarach śmiertelnych.

Dolnośląskie jest obecnie na piątym miejscu w kraju pod względem liczby nosicieli koronawirusa. W piątek, 5 czerwca, 5,5 procenta wszystkich zarażonych osób w Polsce stanowili właśnie Dolnoślązacy. Przoduje województwo śląskie: liczba nowych zarażonych to aż połowa wszystkich wykrytych 5 czerwca zarażeń w Polsce. W czołówce są także województwo mazowieckie, łódzkie i małopolskie.

Na podstawie rządowych danych eksperci z Exmetrix - platformy, która zajmuje się przetwarzaniem danych oraz opracowywaniem raportów i prognoz dla różnych rynków - przygotowują prognozy dotyczące przebiegu epidemii koronawirusa.
Jak podkreślają autorzy, sprawdzalność ich przewidywań jest bardzo wysoka i wynosi 96 procent, np. na 5 czerwca według ich obliczeń miało być w Polsce 25446 wykrytych przypadków zarażenia wirusem. Pomylili się zaledwie o 36 – było 25410.

Najnowsza prognoza została opracowana już po ostatnim, największym odmrożeniu gospodarki i życia publicznego w Polsce. Sięga aż do pierwszych dni sierpnia. We wprowadzeniu do prognozy specjaliści Exmetrix piszą, że Polacy po ostatnim obniżeniu poziomu restrykcji coraz gorzej przestrzegają zaleceń bezpieczeństwa. Ostatnia prognoza jest rozbita na poszczególne województwa, ponieważ ogólny obraz całego kraju zaburza województwo śląskie, w którym jest prawie połowa wszystkich przypadków zakażeń. Wynika to ze specyfiki pracy w kopalniach głębinowych.

- Nasze obawy dotyczą też dolnośląskiego, gdzie znajdują się głębinowe kopalnie miedzi. Co prawda jony miedzi działają wirusobójczo, a na powierzchni czystej miedzi wirus utrzymuje się dość krótko (około 4 godzin), ale w kopalniach mamy do czynienia z niewielką koncentracją związków miedzi w skałach, a z drugiej strony ograniczona przestrzeń i sztuczna wentylacja są analogiczne jak w głębinowych kopalniach węgla kamiennego – informują eksperci Exmetrix i dodają, że w ich opinii na Śląsku powinny zostać wprowadzone specjalne, odrębne obostrzenia, bardziej restrykcyjne niż w pozostałych województwach.
Obecnie, żeby wykryć jeden przypadek zarażenia trzeba zrobić aż 39 testów. Wcześniej 19 testów pozwalało wykryć zarażenie. Niepokojące jest zdaniem autorów prognozy utrzymywanie się stałej, dość wysokiej liczby przypadków wykrywanych każdego dnia.

Wykres pokazuje prognozę dziennej liczbę wykrywanych przypadków zakażenia koronawirusem. Oś pionowa to liczba zachorowań, oś pozioma to czas do 7 sierpnia
Wykres pokazuje prognozę dziennej liczbę wykrywanych przypadków zakażenia koronawirusem. Oś pionowa to liczba zachorowań, oś pozioma to czas do 7 sierpnia 2020 r. Materiały Exmetrix.com

Zobacz w galerii prognozy dla poszczególnych województw

Krzywa zachorowań w Polsce będzie nadal rosła. Ten trend utrzyma się w każdym województwie. Jedynie zachowanie wszystkich restrykcji pozwoliłoby spłaszczyć lub zmniejszyć liczbę nowych zachorowań, ale i to tylko dla kilku województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i lubelskiego. W pozostałych regionach możemy spodziewać się stale rosnącej liczby nowych przypadków koronawirusa. Do początku sierpnia liczba chorych na Śląsku wzrośnie z obecnych około 9 tys. do blisko 15 tys. Dziennie może tam przybywać nawet prawie 100 przypadków. W mazowieckim wzrośnie o 2 tys do prawie 6 tys., z dziennymi przyrostami nawet po 70 osób, a w wielkopolskim z ponad 2 tys. do około 3,5 tys. z przyrostami około 30 osób dziennie. Także na Dolnym Śląsku będzie przybywało zarażonych. Z blisko 2,7 tys. dzisiaj do nawet prawie 5 tys. na początku sierpnia. Nowych chorych będzie przybywać w tempie nawet ponad 40 dziennie.

Najmniej nowych chorych będzie wykrywanych w województwie lubuskim, po 1 dziennie, warmińsko-mazurskim i pomorskim - po około 4 - 5 osób dziennie.

Wyniki obliczeń Exmetrix zaprezentował na czytelnych wykresach. Każdy przedstawia przyrost dzienny liczby zakażonych dla trzech scenariuszów rozwoju epidemii w zależności od utrzymania bądź zniesienia rządowych obostrzeń. Linia zielona pokazuje prognozę przy założeniu, że wszystkie restrykcje zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Linia czerwona obrazuje wzrost liczby chorych po zdjęciu restrykcji głównych, a linia szara przy zachowaniu restrykcji głównych i zniesieniu pozostałych. Autorzy prognozy zaznaczają, że w ich ujęciu restrykcje główne to: odstępy między ludźmi, ograniczona wielkość zgromadzeń, zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki, ograniczona liczba klientów w sklepach, zakaz lotów i zamknięte granice. Restrykcje pozostałe to noszenie maseczek, zakaz wstępu do lasów, parków, na plaże i place zabaw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska