Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dach kościółka w parku Szczytnickim wyremontowany. Teraz pora na całą konstrukcję (ZDJĘCIA)

Weronika Skupin
Remont dachu kościółka w parku Szczytnickim
Remont dachu kościółka w parku Szczytnickim Kamil Zaremba
Po trzech miesiącach zakończył się remont dachu kościoła św. Jana Nepomucena w parku Szczytnickim. Drewniane poszycie było w złym stanie - gonty trzeba było wymienić, bo nieszczelny dach groził zalaniem kościoła i dalszymi stratami. Na odnowienie czeka reszta drewnianego kościółka zbudowanego w XVI wieku.

Kościół powstał w Starym Koźlu, później trafił do Kędzierzyna, a stamtąd - w 1913 roku - został przewieziony do Wrocławia, jako eksponat wystawy sztuki ogrodowej i cmentarnej. Te dwukrotne przenosiny spowodowały wiele uszkodzeń mechanicznych, nie mówiąc o grzybie, czy pasożytach które przez tyle lat zadomowiły się w drewnianej budowli.

Zarząd Zieleni Miejskiej rozpisał przetarg na remont dachu kościoła. Inwestycja pochłonęła 300 tys. zł i właśnie się zakończyła. Odtworzenie dachu ręcznie, starymi technikami, było bardzo mozolną pracą.

– Na dachu kościółka odtworzyliśmy klasyczne, ręcznie łupane gonty. Sposobem na to było łupanie przy pomocy siekiery, młotka i ciężka praca. Drewniane gonty cięliśmy, strugaliśmy ośnikiem i przybijaliśmy z dołu do góry aby zapewnić szczelność. To benedyktyńska robota – mówi Kamil Zaremba, właściciel firmy epartner.pl. Budowlańcy wzmocnili też nieco ściany, ale na gruntowny remont trzeba poczekać.

Kamil Zaremba to ten sam człowiek, który jest właścicielem domu na wodzie i m.in. remontując kościoły zarabia na życie. Wraz ze swoim ojcem, Zaremba remontował przez ostatnie lata dach kościółka Wang w Karpaczu, odtwarzając jego wygląd klasycznymi technikami. Ich firma wykonała także drewniane dachy w kaplicy na Śnieżce, schronisku Samotni, czy też kilkunastu kościołach, m.in. w Wiśle, Strzelcach Opolskich i Rachwałowicach.

Kiedy rozpocznie się remont ścian kościółka w parku Szczytnickim? Zarząd Zieleni Miejskiej już planuje tę inwestycję – przeprowadzane są ekspertyzy, które pozwolą oszacować zniszczenia kościoła. Konieczna jest m.in. ekspertyza mykologiczna, która wykaże w jakim stopniu w kościele zasiedlił się grzyb i szkodniki.

Jak wyjaśnia Kamil Zaremba, takie konstrukcje remontuje się bardzo trudno, ale i na to jest sposób, nawet gdy kościół jest przechylony. – Prostowaliśmy cztery przechylone kościoły. Dach jako najcięższy przeważa drewnianą konstrukcję i ta często się przechyla. Wtedy unosi się dach, prostuje i naprawia ściany wymieniając zniszczone i zarażone belki i potem kładzie się dach z powrotem – tłumaczy Kamil Zaremba.

Zakres koniecznych do wykonania prac w kościółku św. Jana Nepomucena poznamy w przyszłym roku. Wtedy tez będzie można powiedzieć więcej o terminie rozpoczęcia remontu reszty kościoła i szacowanym koszcie takiego przedsięwzięcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska