18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Dąbrowski w "Pierwszej miłości", Ilczuk w Kiepskich. Seriale przyciągają wrocławskich aktorów

Małgorzata MatuszewskaZaktualizowano 
"Edukacja Rity" we Wrocławskim Teatrze Komedia - Frank (Wojciech Dąbrowski) w rozmowie z Ritą (Magdalena Margulewicz) Paweł Relikowski
Ewa Skibińska - gwiazda Teatru Polskiego, gra ciocię Marysi Radosz w "Pierwszej miłości. Maciej Tomaszewski - aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego - jest w tym serialu ojcem Kingi, lekarzem ginekologiem. Ewelina Adamska-Porczyk - aktorka Teatru Muzycznego Capitol, gra w "Pierwszej miłości" Paulę. Reżysera Jacka Bałę wraz z żoną Agnieszką też można zobaczyć w "Pierwszej miłości". Monika Dryl, aktorka w Teatrze Pieśń Kozła, grała w wielu serialach, m.in. w "Złotopolskich". Dziś zapraszamy do wrocławskich teatrów - to właśnie tam gwiazdy występują na żywo.

Wrocławskie teatry mają mnóstwo ciekawych propozycji. I nie martwcie się - nie jest to rozrywka dla elit: każdy powinien przyjść i zobaczyć gwiazdy sceny i kamery na żywo.

Teatr Polski (ul. Zapolskiej) zaprasza na "Smycz" Natalii Korczakowskiej, autorski spektakl Bartosza Porczyka, pokazującego zniewolenie współczesnego człowieka. Aktor występuje też w znakomitej roli Gustawa w pierwszej części "Dziadów". Porczyk znany jest telewidzom z seriali: "Ja to mam szczęście!", "Przepis na życie" czy "Barwy szczęścia".

Wiesława Cichego (zagrał w "Prawie Agaty") warto obejrzeć w monodramie "Stand_up Witkacy". W "Dziadach" zobaczymy też Annę Ilczuk, aktorkę Teatru Polskiego i Teatru Ad Spectatores.

"Spectatorsów" publiczność znajdzie m.in. w Browarze Mieszczańskim, gdzie pokazują m.in. thriller medyczny "Pięćdziesięciu z Fukushimy" i kryminał "9 rekonstrukcja" (w pubie "Skrzypek na dachu" przy ul. Bogusławskiego) z Aleksandrą Dytko (zagrała biegaczkę Zulę w serialu "Hotel 52") w jednej z głównych ról. Anna Ilczuk, znana m.in. jako Julka w "Ojcu Mateuszu", to jeden z filarów "Spectatorsów".

Czytaj też: Magda Gessler zrobiła "Kuchenne Rewolucje" we Wrocławiu. Byliśmy na kolacji (ZDJĘCIA)

Macieja Tomaszewskiego, aktora Wrocławskiego Teatru Współczesnego, serialowego lekarza ginekologa, spotkamy we Współczesnym przy ul. Rzeźniczej. Tam występuje w świetnym spektaklu "Bramy raju" według powieści Jerzego Andrzejewskiego, gdzie zagrał Aleksego, a także w "Pożegnaniu jesieni" (gra w nim także Aleksandra Dytko).

Wrocławski Teatr Komedia, grający na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek, to wręcz kopalnia gwiazd. Spotkamy tu Macieja Tomaszewskiego w roli reżysera w spektaklu "Czysta komercja". W "Czystej komercji" gra też Paweł Okoński - znany fanom "Świata według Kiepskich" (gdzie występuje jako dziennikarz), "M jak Miłość" (bywa prezesem sądu). W "Pierwszej miłości" Okoński gra sołtysa wsi i właściciela sklepu spożywczego.

Obok Okońskiego, na scenie Komedii występują gwiazdy importowane z Warszawy - wspaniała Emilia Krakowska i znakomita Ewa Kuklińska. Krakowską znają chyba wszyscy - jest świetną aktorką serialową (w "Barwach szczęścia" gra babcię Aleksandra, Antoninę, w "Heli w opałach" byłą teściową tytułowej bohaterki, a dojrzali widzowie pamiętają ją z roli nauczycielki w filmie "Brunet wieczorową porą", a przede wszystkim Jagny w "Chłopach"). Ewa Kuklińska w "Czystej komercji" fantastycznie tańczy i śpiewa, nic dziwnego, była przecież tancerką Zenią w filmie "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" , a na początku kariery wystąpiła w "Nie lubię poniedziałku" jako członkini zespołu ludowego.

Warto wybrać się do Teatru Pieśń Kozła, mieszczącego się przy ul. Purkyniego. To tam, w międzynarodowym zespole teatralnym, występuje Monika Dryl, przejmująca w roli Kordelii w szekspirowskich "Pieśniach Leara". W Teatrze Pieśń Kozła w "Pieśniach Leara" spotkamy też Kacpra Kuszewskiego, znanego z serialu "M jak Miłość", gdzie gra Marka Mostowiaka.

CZYTAJ DALEJ
Działający pod auspicjami Instytutu Grotowskiego Teatr ZAR to miejsce wyjątkowych przedstawień. Koniecznie trzeba zobaczyć spektakl "Armine, Sister" - historię eksterminacji Ormian z początku XX wieku. Międzynarodowy zespół aktorskiego Teatru ZAR co prawda trudno zobaczyć w serialach, ale tu jest reżyserem Jarosław Fret - lider kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, odpowiedzialny za projekty teatralne. Warto więc przyjrzeć się, jaką ofertę przygotowuje na co dzień dla teatromanów. Teatr ZAR zaprasza na spektakle do dwóch siedzib Instytutu Grotowskiego - w Przejściu Żelaźniczym w Rynku oraz Na Groblę (prawie naprzeciwko "serowca" Politechniki Wrocławskiej - po drugiej stronie Odry.

W Teatrze Muzycznym Capitol często spotkamy twarze znane z ekranu telewizorów. Tu występuje Elżbieta Romanowska - żona Pietrka - Jola w "Ranczu", Marta Góralska w "Ojcu Mateuszu", Maja Lipiec w "Prawie Agaty". Elżbietę Romanowską warto obejrzeć - tym razem także na małym ekranie - w znakomitej gali niedawnego Przeglądu Piosenki Aktorskiej w reżyserii Agaty Dudy-Gracz pt. "Wielka Płyta 1972-2018. Bardzo drogi koncert z okazji pięćdziesiątej ósmej rocznicy taniego budownictwa mieszkaniowego". Telewizyjna Dwójka pokaże galę na pewno, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy. W rodzinnym Teatrze Muzycznym Capitol występuje m.in. w przedstawieniu "Ja, Piotr Riviere, skorom już zaszlachtował siekierom swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich". W tym samym spektaklu gra m.in. Andrzej Gałła - Kozłowski w "Świecie według Kiepskich" i Helena Sujecka, znana ze świetnego, kinowego filmu Macieja Pieprzycy "Chce się żyć", a także z serialu "Hotel 52", gdzie występuje jako przyjaciółka głównej bohaterki, właścicielki hotelu.

Przy ul. Menniczej 3 (wejście od Świdnickiej 28, należy minąć wejście do Teatru Kameralnego) znajduje się Teatr Arka. To teatr wielokrotnie nagradzany, który na pewno warto odwiedzić, choć nie grają w nim aktorzy z pierwszych stron kolorowych pism. Teatr prowadzi Renata Jasińska, a występuje bardzo dobry zespół. W repertuarze mają m.in. "Moralność pani Dulskiej" w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza, który tragifarsę Gabrieli Zapolskiej odczytał przez pryzmat współczesnych problemów: hipokryzji, wykluczenia niepełnosprawnych. "Arka" pokazuje też m.in. "Statek szaleńców" w reżyserii Renaty Jasińskiej. Agata Obłąkowska-Woubishet (w spektaklu Gelsomina I) występuje m.in. w serialu "Pierwsza miłość" jako pielęgniarka. Maciej Sosnowski, aktor Teatru Arka, pisał swego czasu monologi dla Hanki Bielickiej, a fani X Muzy znają go m.in. z filmu "Deszczowy żołnierz" Wiesława Saniewskiego jako naczelnika i żydowskiego policjanta w filmie "Wyspa przy ulicy Ptasiej".

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego co prawda nieczęsto wystawia premiery, ale warto wybrać się na ich przedstawienia. Pokazują je w swojej siedzibie przy al. Dębowej, a także na Scenie na Świebodzkim. W repertuarze jest m.in. "Historia brzydoty" inspirowany prozą Umberto Eco, a także dyptyk teatralny "Poławiacze papieru" i "Dom Bernardy Alba".
Aktorów Pantomimy także możemy zobaczyć w telewizji. M.in. Izabela Cześniewicz występowała w serialu "Licencja na wychowanie", a w "Pierwszej miłości" zagrała Jaśminę, charakteryzatorkę na planie filmowego serialu "Miłość i kłamstwa". Także w "Pierwszej miłości" występuje Zbigniew Szymczyk, dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy, mim. W serialu wystąpił w kilku rolach: pasażera autobusu komunikacji miejskiej, którym Marysia Radosz jechała na dworzec, Michała, choreografa i baletmistrza, nauczyciela tańca Marysi, potem instruktora w szkole tańca, ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Inna aktorka Pantomimy, Maria Grzegorowska, wystąpiła kilka lat temu jako tancerka w "Świecie według Kiepskich".

Studio Matejka, to kolejny międzynarodowy zespół teatralny. Na swoje spektakle zapraszają do Instytutu Grotowskiego, a w zespole spotkamy Alexandrę Kazazou, która uczy greckiej tragedii na Uniwersytecie Wrocławskim, w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych.

CZYTAJ DALEJ: Ciekawostki - sprawdź, zanim wybierzesz się do teatru
Bilety na spektakle we wrocławskich teatrach.
Jedno przedstawienie można obejrzeć, płacąc za bilet różne ceny. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym bilety nie są drogie: normalne kosztują 32 zł, ulgowe 24 zł, a na Małą Scenę 30 i 20 zł. Większość teatrów ma ceny promocyjne, warto na nie polować. Najtańszy bilet w Teatrze Polskim kosztuje 15 zł, najdroższy 50 zł. Bywa, że za bilet kupiony online zapłacimy nieco drożej, bo cenę podnoszą koszty manipulacyjne.

"Mayday" na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego.
Farsa "Mayday" Raya Cooneya w reżyserii Wojciecha Pokory utrzymuje się na deskach teatralnych - przy pełnej widowni - od swojej premiery w 1992 roku. I spektakl ciągle jest oblegany.

Trudno się dostać...
Bardzo trudno dostać się na "Mistrza i Małgorzatę" do Teatru Muzycznego Capitol. Na pewno sprawia to legenda przedstawienia Wojciecha Kościelniaka, a także fakt, że jest pierwszym wystawionym w Capitolu po modernizacji. Warto sprawdzać w kasie, czy nie zwolniły się rezerwacje na spektakl.

Tylko dziewięć osób...
Tylko dziewięcioro widzów może obejrzeć podczas jednego spektaklu "9 rekonstrukcja" Teatru Ad Spectatores. "Spectatorsi" podkreślają, że spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych, o mocnych nerwach, nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, chorych na epilepsję i serce.

Warto też sprawdzać ...
Repertuar Teatru PWST przy ul. Braniborskiej. Tu studenci pokazują swoje przedstawienia pod kierunkiem znakomitych reżyserów.

W Instytucie Grotowskiego...
działa Kino Teatralne. Można tam obejrzeć m.in. dawne spektakle Jerzego Grotowskiego.

Wrocławski Teatr Komedia...
... zaprasza widzów do siedziby Lalek, ale też na Scenę Grunwaldzka 98 i wkrótce do ATM-u na Bielany Wrocławskie.

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
klarcia

nie znasz, bo nie chodzisz do teatru

K
Krzysiu

Kingę Preis widziałem w Sandomierzu, robi za gosposie na plebani u jakiegoś klechy, a wiewiórki podpowiadają że nie tylko gosposia.

A
Animon

Nie znam

121

Człowiek dla kaski to nawet aktorem zostanie...

G
Gdzie

Jest Kinga Preis? Adam Cywka? Mariusz Kiljan?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3