Czytelnik: Zarastający Wrocław. Czy musi dojść do tragedii?

List CzytelnikaZaktualizowano 
Koszenie i brak koszenia trawy we Wrocławiu, ale jak informują Czytelnicy, także w jego okolicach, budzi ostatnio mnóstwo emocji. Do redakcji napływają listy i zgłoszenia zwolenników i przeciwników wrocławskiego pomysłu - pozostawienia wielu miejsc niekoszonych przez miesiące. Abstrahując od kwestii ocennych (które zawsze będą budzić emocję), uważamy że warto zapoznać się z listem Czytelnika Tomasza, który poruszył ważne kwestie bezpieczeństwa i udokumentował to na zdjęciach. Żebyśmy później nie żałowali decyzji i pozostawieniu pasów zieleni w takim stanie, gdy dojdzie już do tragedii. Ostrzegamy teraz, gdy nie jest za późno, bo również taka jest nasza rola jako mediów. Przeczytajcie poniżej list Pana Tomasza, z którym, wydaje nam się, trudno się nie zgodzić.

Oto pełna treść listu naszego Czytelnika:

Witam,
Pisze do Was w sprawie, która od pewnego czasu mnie bulwersuje. Nie chodzi o to, że Wrocław, pod przykrywką ratowania ryjówek, próbuje oszczędzać na koszeniu, ale o to, że takie podejście prędzej czy później doprowadzi do tragedii z powodu braku widoczności na skrzyżowaniach i przy przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerów.
Widać, że w ślad za Wrocławiem idą także Bielany Wrocławskie, gdzie przy skrzyżowaniu na ul. Logistycznej trawa tak zarosła, że z perspektywy kierowcy jest problem aby dostrzec z pewnej odległości pieszego lub rowerzystę. Trzeba pamiętać, że droga rowerowa prowadzi w dół, co jest widoczne na zdjęciu Bielany_4 (trzecie zdjęcie w naszej galerii - przyp. red.).
Przy wyjeździe z drugiej strony, sytuacja jest podobna. Kamień plus wysoka trawa znacznie utrudniają widoczność na skrzyżowaniu - zdjęcie Bielany_5 (czwarte zdjęcie w naszej galerii). W załącznikach przesyłam także zdjęcia z dojazdu do ronda przy Auchan w pobliżu alei Karkonoskiej (zdjęcia 1 oraz 5-7). Tam też widoczność przejścia dla pieszych i drogi rowerowej jest tragiczna. Gdyby wyjechało dziecko na rowerku, czas na reakcje od momentu zauważenia przez kierowce, byłby niewystarczający.
Tomasz

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 182

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-15T18:49:55 02:00, Marian:

To jedź człowieku wolniej na rowerze i nie marudź. W upalne tygodnie nie należy kosić zieleni w miastach aby utrzymać wilgoć. W wielu miastach na zachodzie też nie kosi się traw - i jest to kierunek proekologiczny, zgodny z obecną wiedza o tych ekosystemach

2019-06-15T20:24:04 02:00, Gość:

Taaak, zatrzymujemy wilgoć bo przecież woda po opadach spływa rwacymi potokami i zalewa położone niżej wsie....

Kolejny eko debil się odezwał. Nic nie widzicie poza końcem własnego płaskiego nosa?

2019-06-15T21:02:19 02:00, Gość:

Skoro mówimy już o ekologii to nie należy betonować każdego kawałka zieleni, a niekoszenie trawy to dla mnie zaniedbanie i zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt Tak wiele mówi się o kleszczach, dla których takie trawy to raj.

A ptaki i owady - w trakcie pobytu w Holandii trawniki miejski nie były koszone i wszyscy jakoś z tym żyli.

G
Gość

Nie chce mi się kilka razy oglądać zdjęć ale autor listu lubi chyba zapiernicza i trawa go denerwuje, bo ja tam nic niezwykłego nie widzę. Może warto stosować się do świateł i znaku ustąp pierwszeństwa, co oznacza zwolnienie i dzięki temu uzyskanie dobrej widoczności? A czy autorowi nie przeszkadza ze we Wrocławiu przy każdym skrzyżowaniu są zaparkowane auta zasłaniajcie widoczność?

G
Gość
2019-06-15T21:28:17 02:00, Marek:

Odpowiedź jest prosta. Jeśli ciężko dostrzec rowerzystę czy pieszego z oddali należy po prostu zwolnić. Od jazdy wolniej na lokalnej drodze jeszcze nikomu krzywda się nie stała. Jakoś gazeta wrocławska się nie oburza, że przy przerażająco dużej liczbie skrzyżowań i przejść we Wrocławiu widoczność jest ograniczona przez nieprawidłowo zapakowane samochody. A samochód zasłania widok dużo bardziej niż przerosnieta trawa.

2019-06-16T00:11:53 02:00, Znafcapodobny:

Brawo! Pan Marek to geniusz na miarę naszego miasteczka. Chyba dostanie posadę jakiegoś dyrektora w UM. wiadomo, że przyczyną prawie wszystkich wypadków komunikacyjnych są samochody, które się poruszają. A, że nigdy nie wiadomo skąd wyskoczy pieszy czy rowerzysta, jak zwolnić i spowolnić , to najlepiej zakazać poruszania się wszystkim kierowcom przy pomocy samochodów. Rowery i trakcja konna nie sprawiaja takich problemów. Są ekologiczne i bezpieczne. Trawa będzie sobie rosła, a koniki będą mogły się nią posilać. Po drogach będą śmigali rowerzyści i tuptały zaprzęgi konne. Wrocław stanie się doskonałym miejscem do życia i pracy.

Może cząs odwiedzić psychologa i zgłosić uzależnienie od auta?

G
Gość

trawę lubią kleszcze i coś jeszcze..

M
Monii
2019-06-16T01:03:22 02:00, Jkm:

Że o komarach nie wspomnę. Już jest plaga, opryskow brak, masakra. A już było dobrze przez ostatnie 2,3 lata

2019-06-16T11:01:09 02:00, Gość:

Komary lubią wilgoć. Trzeba pryskać albo osuszyć Odrę.

Komary lubią pot, wracając z autobusu nawet nie poczułam że zostałam uje.bana w kilku miejscach ja rozumiem że w odkryte to tak ale przez spodnie/??????? masakra.

Komar urąbał mnie w rękę udo i .....pośladek!!, pierd.olnik mały wrrrrrr!!!!

p
pielęgniarz
2019-06-15T21:49:11 02:00, ////:

Sutryk, niczym Neron spali Wrocław.

Przecież pożar to tylko kwestia czasu.

2019-06-15T21:52:30 02:00, Gość:

KOT powiedział że nie będzie pożaru...ale powiedział za to że szczurów bęzie 2 razy więcej....czyżby miasto odpuściło koszenie i komar aby zwiększyć budżet na walkę ze szczurami ??

Fakt, Sutryk ma kota...

b
były wrocławianin
2019-06-15T22:02:54 02:00, Wrocławianiń od urodzenia:

Wiecej słoików we wrocławiu i zamienimy go w WIEŚ, posadźmy jeszcze ziemniaki i cebule...

2019-06-16T01:26:54 02:00, słoik:

Sutryk to Wrocławianin brudasie z Wrocławia.Pojedź do miasteczek i wsi w okół Wrocławia,wszędzie czysto,trawa wystrzyżona,domy i podwórka zadbane a we Wrocławiu? We Wrocławiu na podwórkach szczury,odór kału i moczu,potłuczone szkło,walający się plastik,domy z odpadającym tynkiem,wszystkie olane przez żuli.W każdym podwórku patologia,alkoholicy,ćpuny i ty brudasie z Wrocławia mówisz że słoiki brudzą?

2019-06-16T01:35:50 02:00, słoik:

Mam dużo rodziny we Wrocławiu na Kościuszki,Dworcowej,Krakowskiej,Borowskiej,Sołtysowickiej,Połanieckiej,Mierniczej i wiem jak wyglądają wasze podwórka i bliżej centrum tym większy syf.Staram się trzymać od waszych podwórek z daleka bo boję się zarazić jakąś chorobą.

Dokładnie tak jest.

G
Gość
2019-06-16T01:03:22 02:00, Jkm:

Że o komarach nie wspomnę. Już jest plaga, opryskow brak, masakra. A już było dobrze przez ostatnie 2,3 lata

Komary lubią wilgoć. Trzeba pryskać albo osuszyć Odrę.

G
Gość

Niecz wszystko skoszą i zostawią wam beton i pustynię. Po co owady? Niech zdechnie wszystko a na końcu człowiek.

G
GOŚĆ

Takie miejsca mozna zgłaszać do koszenia. I nie ma co robić afery.

Walka jest nie tylko o koszenie lub nie ale o mikroklimat w mieście.

W czasach, gdy nawet wysportowani żołnierze umierają w trakcie ćwiczeń na słońcu: walczymy o każdy kawałek zieleni, który może zmniejszyć ryzyko udaru cieplnego.

Gazeto, sięgasz dna.

n
nujy
2019-06-16T09:43:01 02:00, gosv:

a potem przy koszeniu półmetrowych zeschłych badyli będą setki poćwiartowanych jeży, brawo.

Skąd wiesz że skoszą? Wydaje mi się że podpalą jak wyschnie.

n
n ol
2019-06-16T09:43:01 02:00, gosv:

a potem przy koszeniu półmetrowych zeschłych badyli będą setki poćwiartowanych jeży, brawo.

Kleszcze i komary mają teraz raj.

G
Gość
2019-06-16T09:43:01 02:00, gosv:

a potem przy koszeniu półmetrowych zeschłych badyli będą setki poćwiartowanych jeży, brawo.

a ile pyłu będzie dodatkowo unosić się w powietrzu

g
gosv

a potem przy koszeniu półmetrowych zeschłych badyli będą setki poćwiartowanych jeży, brawo.

F
Fredek

Przydało by sie zacząć koszenie od prezydenta Sutryka

Dodaj ogłoszenie