Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnik: We wrocławskiej prokuraturze powiesili święte obrazy. To urząd państwowy, a państwo świeckie!

M
Pawe£ Relikowski / Polskapress
Zaczęło się od telefonu. - Na korytarzu w biurach wrocławskiej Prokuratury Regionalnej wiszą święte obrazy – Matka Boska i święty Iwo – opowiada nasz rozmówca. - Urząd państwowy, świeckie państwo i święte obrazy? Jak to jest? Sprawdziliśmy. Na ścianach jednego z prokuratorskich korytarzy powieszono „Karty z Dziejów Wymiaru Sprawiedliwości w Polsce”. Reprodukcje różnych obrazów i zdjęć przygotowane przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wśród nich są Matka Boska Trybunalska i patron prawników święty Iwo. To reprodukcje obrazów z kościołów w Lublinie i w Wilnie. Co jeszcze jest a czego nie ma na prokuratorskich ścianach?

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości jubileuszowe wydawnictwo rozesłał do różnych instytucji w tym do wrocławskiej Prokuratury Regionalnej. Jeden z prokuratorskich korytarzy – w budynku przy ul. Lelewela – był remontowany. Postanowiono puste ściany jakoś ozdobić. I tak na ściany trafiły reprodukcje przysłane z Instytutu. Kiedy nasz rozmówca był w prokuraturze wisiały trzy. W tym Matka Boża Trybunalska. Obraz z XVIII dziś znajdujący się w Katedrze w Lublinie. Kiedyś wisiał w lubelskich Dominikanów a to tam zatrzymywała się szlachta przybywają na proces przed lubelskim Trybunałem Koronnym – czytamy w opisie do obrazu. Święty Iwo to patron prawników. - Przede wszystkim adwokatów – dodaje znany wrocławskim prawnik. - Na ścianie w prokuraturze reprodukcje obrazu pochodzącego z kościoła w Wilnie.

Dziś na ścianach wisi więcej dzieł pochodzących z wydawnictwa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Choć – jak sprawdziliśmy – nie wszystkie. Nie ma na przykład dwóch „kart” ze współczesnych dziejów wymiaru sprawiedliwości – z czasów PRL. Jedna z nich to zdjęcie procesu rotmistrza Witolda Pileckiego. Co prawda ów proces nie miał nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości. Był to mord sądowy. Ale zdjęcie umieszczono w „Kartach z dziejów” ku przestrodze. Druga „karta” z PRL-u to proces „bikiniarzy” z 1951 roku. Z motywów religijnych, zawartych w „Kartach” nie dostrzegliśmy „Krzyża Trybunalskiego” z lubelskiej archikatedry. Nie ma też reprodukcji słynnego obrazu Norblina ukazującego wieszanie zdrajców – Targowiczan w Warszawie w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej.

Wisi za to „Sąd nad Arianami”. Reprodukcja fresku z Pałacu Arcybiskupów Krakowskich w Kielcach. Pokazuje sejmowy sąd z 1638 roku. „Oskarżonymi” byli protestanci Bracia Polscy. Prowadzili słynną Akademię w Rakowie. Oskarżono ich o zniszczenie przydrożnego krzyża i Sąd Sejmowy nakazał likwidację Akademii.

- Wyborem dzieł wchodzących w skład publikacji zajmował się jej autor - profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - Pan Janusz Górski. Narracja Teki jest wynikiem wyboru artysty. Jego artystycznej ekspresji realizującej temat historii polskiego sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości. Publikacja powstała w związku z jubileuszowym rokiem 2018 – mówi nam Tomasz Smołka z Wydawnictwa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. - Opisy znajdujące się pod ilustracjami wskazują na warstwę historyczną, same zaś grafiki wydają się interesujące pod kątem estetycznym i warsztatowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska