Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytanie sensoryczne w kryptach kościoła Dominikanów we Wrocławiu. Nieprzeciętna propozycja na Noc Muzeów 2023

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Czytanie sensoryczne odbywa się w zamkniętych na co dzień kryptach kościoła.
Czytanie sensoryczne odbywa się w zamkniętych na co dzień kryptach kościoła. Polska Press
W piątek i sobotę (19 i 20 maja) w godzinach nocnych, w kryptach kościoła św. Wojciecha we Wrocławiu odbędzie się czytanie sensoryczne fragmentu "Trylogii Husyckiej" Andrzeja Sapkowskiego. - To wyjątkowa okazja by wejść do krypt, poczuć klimat, usłyszeć fragment literatury traktującej o tym miejscu, a nawet powąchać zapachy charakterystyczne dla czasów, w których toczy się akcja powieści - mówią organizatorzy.

Czytanie sensoryczne to nie tylko słuchanie fragmentów książki. Głosom aktorów towarzyszy przedstawienie wizualne, dźwięki otoczenia, a nawet zapachy.

Dlaczego Andrzej Sapkowski?

- Szukaliśmy tekstu, który byłby adekwatny do miejsca, w którym przebywamy - mówi Radosław Michalski, dyrektor wydziału promocji miasta i turystyki w urzędzie miejskim. - Sapkowski kojarzy nam się z "Trylogią Husycką", której akcja toczy się 600 lat temu. Chcieliśmy się w ten sposób przenieść do dawnego Wrocławia.

Po zejściu do krypt czeka nas przedstawienie, które dają dla nas studenci aż trzech artystycznych, wrocławskich uczelni. Grana jest muzyka na żywo, a wśród wyjątkowych, artystycznych dekoracji dialog, będący fragmentem pochodzącym z powieści Andrzej Sapkowskiego odgrywają aktorzy.

Przedstawienie bez słowa wstępu? "Tak ma być"

W kryptach sporo się dzieje. W klimatycznych wnętrzach doświadczamy gry światła i dźwięku przy zapachach kadzideł. Organizatorzy nie wyjaśniają jednak, czego dotyczy fragment nie dają mu kontekstu, nie opowiadają o nim. Dlaczego?

- Czytanie sensoryczne nie ma być dosłowne. Jest kontekst, ale nie chcieliśmy od razu wszystkiego tłumaczyć - mówi pomysłodawca Łukasz Łaskawiec z wydziału promocji miasta i turystyki w UM. - Wszystko zaczyna się na placu świętego Wojciecha, za kościołem, zarówno w książce, jak i w naszym spotkaniu.

Resztę zaś wyjaśnia ulotka, wydawana turystom przy wyjściu. To z niej dowiedzą się czego dotyczył fragment i kto stoi za całym przedstawieniem.

Dominikanie otwierają się na nowe pomysły

Już samo wejście do krypt kościoła św. Wojciecha to nie lada gratka dla fanów historii czy architektury.

- Zwyczajowo udostępniamy krypty na 2 listopada. Są one dwuczęściowe. W części, gdzie odbywa się czytanie sensoryczne nie ma pochówków - wyjaśnia Piotr Oleś, dominikanin, historyk sztuki, doktor na wydziale architektury. - W drugiej części, pod kaplicą błogosławionego Czesława znajdują się natomiast zabytkowe trumny, w których spoczywają wielkie historycznie postaci, związane z Wrocławiem.

Odczytany fragment trylogii traktuje o inkwizycji. Co na to Dominikanie? - Nie ma co ukrywać, że na Dominikanach ciąży pewne odium. Jak ludzie słyszą "Dominikanie", od razu kojarzą nas z inkwizycja. Jest to część naszej historii - przyznaje dominikanin. - Ja natomiast jestem fanem Sapkowskiego i "Trylogii Husyckiej". Nie było mi trudno przekonać braci i Przeora do tego pomysłu - zaznacza.

Noc Muzeów 2023 we Wrocławiu. Kiedy pokazy czytania sensorycznego?
Pokazy odbywają się w piątek i sobotę. Oto szczegóły:

Piątek 19.05:

  • 20.00,
  • 21.00,
  • 22.00,
  • 23.00.

Sobota 20.05 (Noc Muzeum we Wrocławiu):

  • 20.00,
  • 21.00,
  • 22.00,
  • 23.00.

Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska