Czym różnią się kosmetyki z ekologicznych składników od zwykłych? Na co zwracać uwagę przy wyborze eko kosmetyków?

Materiał powstał we współpracy z marką Torf Corporation
Ekologiczne kosmetyki do pielęgnacji włosów, twarzy i ciała stały się synonimem jakości i dbania o zdrowie i naturę. Jednak wiele osób może czuć się zagubionych, biorąc pod uwagę mnogość oznaczeń stosowanych przez producentów: mamy kosmetyki bio, eko, naturalne, wegańskie… długo by wymieniać. Czy tak naprawdę są ekologiczne kosmetyki? Czy to tożsama nazwa z kosmetykami naturalnymi? Czym się różnią? Dlaczego posiadają specjalne certyfikaty? Czy są testowane na zwierzętach?

Kosmetyki z ekologicznych składników a zwykłe

Na początku warto podkreślić, iż w naszym kraju nie ma jednolitych przepisów definiujących tego, czym są ekologiczne kosmetyki i czym się różnią od tych bio, naturalnych, organicznych i tym podobnych. To sprawia, że wielu kupujących może czuć się zagubionych w przypadku nie tylko nomenklatury, ale także użytych składników oraz etapów wprowadzania na rynek kolejnych nowości, dlatego warto uporządkować pewne kwestie.

Kosmetyki ekologiczne to takie, które powstały w 100% ze składników pochodzenia naturalnego i jednocześnie w czasie ich produkcji nie doszło do zagrożenia dla żadnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Oczywiście mogą być to komponenty pochodzące z certyfikowanych bio upraw, dlatego też często dodatkowo na eko kosmetykach umieszcza się tego typu informację. Dodatkowo, jak każdy kosmetyk, produkt ekologiczny musi zawierać w sobie konserwanty – bez nich nie byłoby możliwości, aby produkt zachował swoje właściwości i mógł być bezpiecznie używany. Niemniej nie ma się czego obawiać – są to zwykle domieszki pochodzenia naturalnego tudzież spożywczego, które nie są groźne dla naszego organizmu. Nie znajdziemy w nich składników petrochemicznych, czyli wazeliny, syntetycznych barwników, silikonu, syntetycznych emulgatorów PEG, chemicznych aromatów czy też składowych z roślin modyfikowalnych genetycznie (GMO).

Czym się różnią kosmetyki ekologiczne od tych organicznych i tych z napisem bio? Produkty organiczne w swojej masie zawierać minimum 95% składników naturalnych (produkowane naturalnymi metodami bez niszczenia gleby), czyli są niemal (ale nie w 100%) tożsame z kosmetykami ekologicznymi. Z kolei produkty bio odnoszą się do ogólnej kwestii dotyczącej harmonii świata fauny i flory: nie zaburza się naturalnego rozwoju ekosystemu roślin i zwierząt. Jeśli kosmetyki w ogóle nie zawierają produktów odzwierzęcych, wówczas określane są mianem kosmetyków wegańskich.

Ekologiczne składniki kosmetyków - co je charakteryzuje?

Jak sprawdzić, czy kosmetyki są ekologiczne? Dobrej jakości produkt posiada odpowiednie oznaczenia i zaświadczenia przyznawane przez niezależne firmy certyfikujące. Aby kosmetyk został uznany za ekologiczny, to musi być wyprodukowany według ściśle określonych zasad, skład odpowiadać konkretnym wymaganiom oraz być przebadany przez instytucje zewnętrzne. Uzyskanie odpowiedniego atestu jest nie tylko skomplikowane, ale także czasochłonne i kosztowne. Certyfikaty kosmetyków ekologicznych są wydawane na maksymalnie kilka miesięcy, firma nie uzyskuje ich na stałe, lecz na dany okres, co powoduje, że po czasie znowu trzeba powtórzyć wszystkie badania oraz zweryfikować wszystkie etapy produkcji.

Do najbardziej znaczących instytucji certyfikujących eko kosmetyki należy francuska organizacja Ecocert wydająca certyfikaty dla producentów kosmetyków w ponad stu krajach, niemiecki BDIH weryfikujący kosmetyki, leki oraz produkty spożywcze, brytyjski Soil Association certyfikująca eko kosmetyki, a także włoska AIBA & ICEA i belgijskie Bioforum. Aby ujednolicić na terenie Europy oznaczenia i certyfikaty, postanowiono utworzyć międzynarodowe stowarzyszenie pod nazwą Cosmos, w ramach którego działają wszystkie wyżej wymienione instytucje.

Kolejnym wyróżnikiem eko kosmetyków jest brak testowania na zwierzętach. Co to oznacza? Na każdym etapie produkcji, począwszy od wyboru składników, po testy dermatologiczne aż do wprowadzenia na rynek, produkty nie były używane na zwierzętach. Co prawda nie oznacza to, że w ich składzie nie mogą znaleźć się produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, miód czy też wosk, jednak ich pozyskiwanie nie zwiąże się z zabijaniem ani też znęcaniem się nad zwierzętami. Wśród symboli, jakich warto szukać na opakowaniach, należy znak wegańskości, a także oznaczenia literami BWC (Beauty Without Cruelty = piękno bez okrucieństwa), hasłem Animal Friendly (=przyjazny dla zwierząt) lub bez Cruelty Free International (=wolne od okrucieństwa).

Jak sprawdzić, czy kosmetyki są ekologiczne? Na obszarze Unii Europejskiej obowiązuje oznaczenie Ecolabel lub Ecocert i właśnie ich należy szukać na opakowaniach produktów. Dodatkową wskazówką może być informacja, iż opakowanie jest biodegradowalne – to kolejny argument opowiadający producenta za ochroną środowiska oraz zrównoważony rozwój.

Jak czytać skład takich kosmetyków? Wedle norm obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, wszyscy producenci muszą umieścić skład produktu w systemie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków), który posługuje się językiem łacińskim dedykowanym dla nazw roślinnych oraz językiem angielskim dla nazw chemicznych. Jak to w praktyce wygląda? Im więcej nazw łacińskich pojawia się na opakowaniu, tym, więcej jest naturalnych składników. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę kolejność: na początku wymienia się te, których jest najwięcej, zaś na końcu figurują te składniki, których stężenia oscylują w granicach maksymalnie kilku procent.

Eko pasta do zębów

Pasta do zębów NatureOn to produkt, jaki powstał z naturalnych surowców z poszanowaniem środowiska naturalnego. Co to w praktyce oznacza? Marka wyjątkowo dba o etyczną stronę swojej produkcji, dlatego wszystkie pozyskiwane składniki zostały zdobyte bez żadnej szkody dla ekosystemu roślinnego i dodatkowo nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, dlatego można je określić mianem pasty do zębów nie tylko ekologicznej, ale także wegańskiej.

Dla przykładu ekologiczne pasty do zębów NatureOn nie mogą zawierać oleju palmowego, bo chociaż jest to naturalny składnik pochodzenia roślinnego, to jego pozyskiwanie wiąże się z ogromnymi szkodami dla mieszkających w tych lasach orangutanów. Zamiast tego stosuje się naturalnie pozyskany olej kokosowy o właściwościach wybielających czy też aktywny węgiel wybielający (odmianę czarną, jak i białą) o działaniu antybakteryjnym, ochronnym oraz rozjaśniającym przebarwienia. Jakich jeszcze składników użyto w naszych ekologicznych pastach do zębów? To miedzy innymi wyciąg z aloesu silnie nawilżający błony śluzowe jamy ustnej, sól morska oraz wyciągi z alg o działaniu przeciwrodnikowym i mineralizującym czy też enzymy z ananasa, papai i figi bardzo delikatniej rozpuszczające osady nazębne oraz ograniczające rozwój płytki kamienia nazębnego.

Pasta do zębów nietestowana na zwierzętach

Wszystkie produkty do higieny jamy ustnej NatureOn nie były i nie są testowane na zwierzętach. Warto jednak mieć na uwadze, iż nie każdy producent może pochwalić się tą informacją, ponieważ teoretycznie na terenie Unii Europejskiej od 11 marca 2013 roku obowiązuje prawo zakazujące testowania kosmetyków na zwierzętach, jednak zanim ono weszło, wiele składników było tak testowanych w mniejszym lub większym stopniu. W przypadku produktów NatureOn można mieć pewność, że są one w 100% wegańskie i nigdy nie miały żadnego związku ze zwierzętami. Jednak od dawna przed wejściem tego prawa firma Torf Corporation używała symbolu króliczka na swoich opakowaniach, aby jasno zakomunikować, że kosmetyk nigdy nie był testowany na zwierzętach. Od początku swego istnienia firma pozostała wierna filozofii, iż jakiekolwiek testy na zwierzętach są nieetyczne i nigdy nie brała i nie będzie brać udziału w tego typu praktykach.

Dodaj ogłoszenie