Czym najlepiej ogrzewać dom - rodzaje ogrzewania w domu

Materiał informacyjny Bosch Termotechnika
Czym najlepiej ogrzewać dom? Każde z rozwiązań posiada oczywiście swoje wady i zalety: kotły na paliwa stałe, kotły gazowe, pompy ciepła czy instalacje elektryczne mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że nowocześniejsze rozwiązania technologiczne powoli wypierają te tradycyjne. Ale które z nich będzie najlepsze dla ogrzewania naszego domu?

Na wybór ogrzewania domu składają się rzecz jasna różne czynniki. W pierwszej kolejności patrzymy na koszty, zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami budynku o nieco większej powierzchni. Równie istotne jest jednak oddziaływanie danej instalacji na środowisko naturalne, choćby ze względu na coraz ostrzejsze przepisy dotyczące emisji CO2. Warto mieć zatem świadomość, czym najlepiej ogrzewać dom. W niniejszym poradniku przedstawiamy wszystkie wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Rodzaje ogrzewania w domu

Możemy wyróżnić co najmniej kilka rodzajów ogrzewania domu jednorodzinnego. Podział zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju wykorzystywanego paliwa. Pod tym względem dom możemy ogrzewać za pomocą:
1) Kotłów na paliwa stałe (węgiel, drzewo, pellet).
2) Kotłów gazowych (zwykłych i kondensacyjnych).
3) Pomp ciepła (gruntowych, powietrznych).
4) Instalacji elektrycznych (panelowych, grzejnikowych).

Powyższe rodzaje ogrzewania w domu są najbardziej popularne. Prócz nich można jeszcze wymienić instalacje hybrydowe, które łączą ze sobą różne technologie. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom poszczególnych rodzajów ogrzewania.

Kotły na paliwa stałe – problem z kosztami i emisją CO2

Kotły na paliwa stałe (najpopularniejszym paliwem jest węgiel, drzewo i pellet) są tradycyjnym rozwiązaniem, które w ostatnim czasie, w wyniku zaostrzających się przepisów dotyczących efektywności energetyczno-emisyjnej, przechodzą trudne czasy. Choć rozwiązania technologiczne kotłów są coraz bardziej zaawansowane, to jednak dwa czynniki wydają się tu stałe: względnie wysokie koszty paliwa oraz zły wpływ na środowisko naturalne. Ponadto sporym problemem jest sprawność energetyczna, która w porównaniu na przykład z kotłami gazowymi (a już na pewno z kotłami kondensacyjnymi) jest bardzo niska - na poziomie 60-70 procent, choć nowoczesne kotły z dolnym spalaniem osiągają sprawność 80 procent, kotły z palnikiem i podajnikiem paliwa nawet jeszcze wyższą. Plusem kotłów na paliwa stałe z pewnością jest to, że są one dość tanie i mogą pracować nawet bez prądu.

Kotły gazowe zwykłe a kondensacyjne

Gaz może być bardzo dobrą alternatywą dla ogrzewania domu. Po pierwsze, jego cena jest relatywnie niska, a szkodliwe oddziaływanie na środowisko naturalne bardzo ograniczone. Słowem – gaz jest jednym z najczystszych, ale też najbezpieczniejszych nośników energii. Kotły tradycyjne gazowe ustępują jednak miejsca bardziej zaawansowanym technologicznie sprzętom, przede wszystkim przez swoją względnie niską sprawność energetyczną. Na pewno dużo niższą niż kotły kondensacyjne.

W czym tkwi różnica pomiędzy kotłami gazowymi zwykłymi a kondensacyjnymi? Najkrócej rzecz ujmując, kotły tradycyjne wyrzucają do atmosfery spaliny, zawierające ciepło - w przeciwieństwie do kotłów kondensacyjnych, które odzyskują to ciepło (kondensacja). Cały proces polega na tym, że woda ze spalin (które w kotłach tradycyjnych wyrzucane są do atmosfery w temperaturze około 100 stopni Celsjusza) zostaje skroplona poprzez schłodzeniu spalin do temperatury około 35-40 stopni Celsjusza. W ten sposób para wodna oddaje swoje ciepło, które może być następnie wykorzystane w instalacji grzewczej. Rozwiązanie wykorzystujące kondensację należy obecnie do jednych z najnowocześniejszych na rynku ogrzewania domów.

Kotły gazowe kondensacyjne są oczywiście droższe niż kotły tradycyjne, choć jeśli patrzeć na zakup kotła jako na inwestycję, to koszty kotłów kondensacyjnych względem innych technologii grzewczych są i tak dosyć niskie. Kondensacja zapewnia przede wszystkim wysoką efektywność energetyczną oraz niskie koszty eksploatacji, dlatego w perspektywie czasu kotły wykorzystujące tę technologię są bardziej opłacalne. W dodatku nowoczesny design i kompaktowe rozmiary sprawiają, że można umieścić kotły dosłownie w każdym miejscu w domu.

Przeczytaj więcej o ogrzewaniu domu jednorodzinnego.

Pompa ciepła – niezawodność i ekologia

Pompa ciepła to kolejny sposób na ogrzewanie domu. Można się zastanawiać, co będzie korzystniejsze: ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła? Zalety pierwszego rozwiązania przedstawiliśmy powyżej, ale w pompy również mają sporo do zaoferowania. Mechanizm działania pomp ciepła opiera się o pozyskiwanie energii z powietrza (pompa powietrzna) albo z gruntu (pompa gruntowa).

Dużą zaletą pomp ciepła jest ich bardzo wysoka ekologiczność. Nie ma tu więc mowy o emisji dwutlenku węgla czy innych szkodliwych substancji do atmosfery, jak w przypadku kotłów na paliwo stałe. Cecha ta może okazać się kluczowa, jeśli szukalibyśmy dofinansowania inwestycji – proekologiczne rozwiązania często na takie dodatkowe pieniądze mogą liczyć (zwłaszcza że samo założenie pompy nie należy do najtańszych, ale za to zwraca się w kolejnych latach z nawiązką). Dodatkowo należy zaznaczyć, że pompy ciepła są bezpieczne i bezproblemowe w użytkowaniu, więc od strony technicznej nie powinno być z nimi absolutnie żadnych problemów.

Ogrzewanie domu za pomocą instalacji elektrycznej

Jeszcze innym sposobem jest ogrzewanie domu za pomocą instalacji elektrycznej, czyli z wykorzystaniem prądu. Choć nie jest to najtańsze wyjście, to przez zastosowanie różnych rozwiązań koszty można znacząco zmniejszyć. Z reguły jednak ogrzewanie za pomocą instalacji elektrycznej polecane jest do małych mieszkań i dobrze ocieplonych domów (wówczas koszty ogrzewania prądem są niższe).

Koszty inwestycyjne mogę być dość wysokie, ale z drugiej strony odpada konieczność zakładania niektórych elementów, takich jak na przykład kotły. W dodatku ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym obniżyć koszty eksploatacji instalacji elektrycznej do ogrzewania domu, jest założenie paneli fotowoltaicznych – inwestycja taka względnie szybko się zwraca, choć sama instalacja wymaga nieco większych nakładów finansowych. Tutaj również można szukać programów pomocowych, które w jakimś stopniu pokryją te koszty.

Podsumowując, można wybierać pomiędzy różnymi rodzajami ogrzewania domu. Kluczowym jest natomiast to, aby patrzeć na wybór kotła czy instalacji w perspektywie dłuższego czasu. Coś, co w chwili zakupu okazuje się rozwiązaniem droższym, może bardzo szybko się zwrócić, tak jak to ma miejsce w przypadku kotłów gazowych kondensacyjnych czy pomp ciepła.

Dodaj ogłoszenie