Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym do pracy? Kolej, autobus, auto, a może rower?

Marcin Kaźmierczak
Codziennie do pracy we Wrocławiu przyjeżdżają tysiące mieszkańców podwrocławskich miejscowości.
Codziennie do pracy we Wrocławiu przyjeżdżają tysiące mieszkańców podwrocławskich miejscowości. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Codziennie do pracy we Wrocławiu przyjeżdżają tysiące mieszkańców podwrocławskich miejscowości. Widzimy to co rano po korkach na drogach dojazdowych do miasta i tłumach na stacjach i dworcach kolejowych. Sprawdziliśmy, ile zajmuje im dotarcie do Wrocławia oraz jakie mają alternatywy dojazdu.

Codziennie do pracy we Wrocławiu przyjeżdżają tysiące mieszkańców podwrocławskich miejscowości. Widzimy to co rano po korkach na drogach dojazdowych do miasta i tłumach na stacjach i dworcach kolejowych. Sprawdziliśmy, ile zajmuje im dotarcie do Wrocławia oraz jakie mają alternatywy dojazdu.

Trzebnica:

Dojazd z Trzebnicy do centrum Wrocławia samochodem zajmuje ok. 45 minut. Najkrótszą – 27-kilometrową trasą jest droga krajowa nr 5. W mieście należy się kierować ul. Żmigrodzką, Bałtycką i Pomorską. Jadąc na zachód Wrocławia ze Żmigrodzkiej warto skręcić w Nowaka-Jeziorańskiego, na most Milenijny, którym dotrzemy do ul. Legnickiej.

Problemem na DK 5 są remonty związane z budową ekspresówki S5. Najgorzej jest w Krynicznie. Chcąc je ominąć, warto wybrać alternatywną trasę przez Łozinę. Do Wrocławia wjedziemy od strony Zakrzowa i Psiego Pola ul. Okulickiego, Bora-Komorowskiego i Sobieskiego. Pokonanie 32-kilometrowego odcinka zajmie nam ok. 45 minut.

Mieszkańcy Trzebnicy mają bardzo korzystne połączenie kolejowe z Wrocławiem (15 pociągów dziennie), które trasę do Dworca Głównego pokonują w 43-49 minut. Nie trzeba jednak jechać od razu na Dworzec Główny. Po drodze można wysiąść na Zakrzowie, Psim Polu, Sołtysowicach, Nadodrzu, a także dobrze skomunikowanym z resztą miasta Mikołajowie. Do najbliższego piątku z powodu naprawy torów trzeba się jednak przesiąść w zastępczy autobus, który kursuje pomiędzy Zakrzowem a Psim Polem.

Do wyboru są także autobusy. Podroż do dworca tymczasowego przy ul. Joannitów zajmie podobnie jak w przypadku przejazdu autem ok. 45 minut.

Oleśnica:

Autem do centrum Wrocławia dojedziemy w 40-45 minut. Do wyboru mamy starą „ósemkę” i wjazd od Zakrzowa i Psiego Pola ul. Sobieskiego, albo drogę ekspresową S8, na którą wjedziemy na węźle Dąbrowa. Do centrum najłatwiej dotrzeć zjeżdżając na węźle Wrocław Północ, a dalej kierować się ul. Bałtycką i Pomorską.

Duże pole manewru dla dojeżdżających do Wrocławia daje kolej. Do wyboru jest aż 17 składów Przewozów Regionalnych i 7 PKP InterCity. Podróż w zależności od klasy pociągu zajmuje od 35 do 40 minut. W 35 minut dojedziemy także autobusem pośpiesznym. Prywatne busy trasę pokonują w 40-45 minut.

Oława:

Droga do Wrocławia jest prosta jak drut. Najłatwiej do miasta dostać się jadąc drogą krajową nr 94. 26-kilometrowa trasa zajmie nam ok. 38 minut. Pod uwagę musimy wziąć jednak poranne korki na ul. Krakowskiej, które mogą wydłużyć podróż autem. Podróż autobusem, bądź jednym z prywatnych busów zajmie od 45 minut nawet do przeszło godziny.

Jeśli chodzi o czas dojazdu bezapelacyjnie wygrywa pociąg. 18 pociągów Przewozów Regionalnych trasę na Dworzec Główny pokonuje w ok. 25 minut. Pociągi we Wrocławiu zatrzymują się jeszcze na stacji Wrocław Brochów. Do wyboru są także aż 22 składy PKP InterCity, które jadą 18 minut.

Jelcz-Laskowice:

Podobnie jak w przypadku Oławy, najkorzystniejsza wydaje się podróż pociągiem. 16 składów Kolei Dolnośląskich na Dworzec Główny dojeżdża w zależności od pory dnia w 30-37 minut. Po drodze pociągi przejeżdżają przez Siechnice i Wrocław Brochów.

Na dojazd do Wrocławia autem trzeba liczyć co najmniej 40 minut. Najlepiej wybrać drogę wojewódzką nr 455, która wjedzie m.in. przez Łany. Do Wrocławia wjedziemy przez Wojnów i Strachocin. Tam jednak musimy liczyć się ze sporymi korkami, przez które podroż może znacznie przekroczyć godzinę. Z kolei podróż autobusem na tymczasowy dworzec autobusowy przy ul. Joannitów potrwa ok. 55 minut. Wybierając któryś z prywatnych busów na pl. Dominikański dotrzemy po niespełna 40 minutach.

Sobótka:

Wybierając się autem z Sobótki do Wrocławia do wyboru mamy dwie trasy – drogę krajową nr 35, zjazd na A4 na węźle Pietrzykowice i ul. Karkonoską, na którą zjedziemy z autostrady na węźle w Bielanach. Pokonanie 34-kilometrowego odcinka zajmie nam ok. 43 minut. Możemy także skorzystać z drogi krajowej nr 8, z której w Bielanach zjedziemy na DK 35, która doprowadzi nas do ul. Karkonoskiej. W tym przypadku podróż zajmie nam ok. 55 minut, a do pokonania będziemy mieli 42 km.

Z Sobótki nie dojedziemy pociągiem. Będzie to możliwe najwcześniej w 2021 r. Pociągi będą się wtedy zatrzymywały m.in. przy ul. Bardzkiej, Grota-Roweckiego i Zwycięskiej. Do tego czasu jedyną alternatywą jest autobus, którym podróż zajmuje około godziny.

Na następnej stronie znajdziesz kolejne miejscowości

Polscy kierowcy tracą przez korki miliardy złotych

VIDEO //get.x-link.pl/4594efe2-12c3-7c72-56d9-288e4f75f870,2f2af595-ffe7-9351-2597-b63d135c4fd7,embed.html

Kąty Wrocławskie:

Do Wrocławia kursują 22 pociągi osobowe. Trasę na Dworzec Główny pokonują w 21 minut. Po drodze możemy wysiąść na stacji Wrocław Grabiszyn przy Gądowiance. Pomiędzy Kątami a Wrocławiem jeżdżą także dwa składy PKP InterCity. Dojazd nimi zajmuje ok. 15 minut.

Wybierając auto do Wrocławia dotrzemy w około pół godziny. Dojechać możemy zarówno drogą wojewódzką nr 347, a dalej ul. Mokronoską, Solskiego i Grabiszyńską, lub tą samą drogą 347 dojechać do węzła A4 w Pietrzykowicach, a na węźle w Bielanach zjechać w ul. Karkonoską. Z kolei decydując się na autobus musimy liczyć, że podróż zajmie nam od 45 minut w przypadku busów prywatnych, do godziny w przypadku autobusów PKS.

Środa Śląska:

Dogodne połączenie zapewnia aż 26 pociągów Kolei Dolnośląskich. Na Dworzec Główny dojeżdżają w 32 minuty. Po drodze można wysiąść m.in. na Nowym Dworze, Grabiszynie i Muchoborze, z którego mamy rzut beretem do biurowców przy ul. Strzegomskiej.

Jadąc autem najłatwiej dotrzemy drogą krajową nr 94. 34-kilometrową trasę pokonamy w ok. 50 minut. Musimy być jednak przygotowani na spore korki na wjeździe do Wrocławia w Leśnicy, które mogą znacznie wydłużyć podróż. Pokonanie tej samej trasy autobusem zajmie nam od 48 do 57 minut. Alternatywną trasą jest droga wojewódzka nr 346 i lokalne drogi powiatowe, którymi do Wrocławia dotrzemy przez Smolec i Mokronos, a do centrum wjedziemy ul. Grabiszyńską. Dotrzemy tam w ok. godzinę. Do pokonania będziemy mieli o 8 kilometrów więcej.

Brzeg Dolny:

Wybierając samochód do Wrocławia najprościej powinniśmy dotrzeć od zachodu. Wszystko dzięki otwartemu w 2013 r. mostowi na Odrze pod Brzegiem Dolnym. Wybierając ten wariant drogą wojewódzką nr 336 przez Brzezinkę Średzką, Pisarzowice i Wilkszyn dotrzemy do Praczy Odrzańskich. Stamtąd ul. Główną, Królewiecką i al. Śląską dojedziemy do ul. Lotniczej. Podróż do centrum zajmie nam ok. 55 minut, a do pokonania będziemy mieć 39 km.

Przed 2013 r., gdy pod Brzegiem Dolnym nie było mostu na Odrze kierowcy byli skazani korzystać z drogi wojewódzkiej nr 341 przez Uraz i Pęgów, a dalej drogi wojewódzkiej nr 342, którą przez ul. Pełczyńską można było dotrzeć do ul. Żmigrodzkiej, a dalej ul. Bałtycką i Pomorską prosto do centrum. Także w tym wariancie podróż zajmuje ok. 55 minut, a do pokonania mamy raptem 2 kilometry więcej.

Alternatywą jest pociąg. Podróż koleją pozwala skrócić czas dojazdu o nawet 20 minut. Do wyboru mamy jeden z piętnastu pociągów Przewozów Regionalnych, które na Dworzec Główny jadą od 33 do 36 minut – wysiąść możemy m.in. na Praczach, Kuźnikach i Muchoborze, ale także na przystanku Wrocław Stadion, z którego komunikacją miejską dotrzemy w niemal każdy punkt miasta. Pomiędzy Brzegiem Dolnym a Wrocławiem kursuje także pięć pociągów spółki PKP InterCity, które tą samą trasę pokonują trzy minuty krócej.


A może rower jest alternatywą?

Nie można zapominać jednak o jeszcze jednym środku lokomocji - rowerze, wszak Wrocław posiada jedną z najlepiej rozbudowanych w Polsce sieci ścieżek rowerowych. Gdyby ktoś z mieszkańców powyższych miejscowości zdecydował się dojeżdżać do Wrocławia rowerem musi przeznaczyć na to ok. półtorej godziny. Tyle zajmie nam trasa z Trzebnicy, Oławy i Jelcza-Laskowic. Jadąc z Sobótki, Oleśnicy, Środy Śląskiej, czy Brzegu Dolnego musimy zarezerwować sobie ok. godziny i pięćdziesięciu minut. Najszybciej dojedziemy z Kątów Wrocławskich, 20-kilometrową trasę powinniśmy pokonać w nieco ponad godzinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska