Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Wietnamczycy będą studiować i pracować na Dolnym Śląsku

opr. BMK
Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej gościła w poniedziałek przedstawicieli wietnamskiego biznesu oraz instytucji zajmujących się szkoleniami i rozwojem zasobów ludzkich.
Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej gościła w poniedziałek przedstawicieli wietnamskiego biznesu oraz instytucji zajmujących się szkoleniami i rozwojem zasobów ludzkich. Materiały Prasowe
Dolny Śląsk wzbudza coraz większe zainteresowanie Wietnamczyków. Chcą tu nie tylko studiować, ale i pracować. Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej gościła w poniedziałek przedstawicieli wietnamskiego biznesu oraz instytucji zajmujących się szkoleniami i rozwojem zasobów ludzkich.

Od lat, wielu mieszkańców Wietnamu szuka możliwości lepszych zarobków za granicą. Rocznie około 100 tys. osób wyjeżdża z z tego kraju do pracy w krajach azjatyckich, głównie do Japonii i Tajwanu. Od lat wietnamskie firmy wynajmują też pracowników do zakładów w Europie m.in. Czechach, które borykają się z brakiem kadry.

- Przed miesiącem o możliwości współpracy z dolnośląskimi firmami produkcyjnymi pytały nas już dwa podmioty z Wietnamu. Teraz kolejna firma outsourcingowa szuka rynku dla swoich usług szczególnie w sektorze przemysłowym, motoryzacyjnym, branży elektryczno-mechanicznej i przetwórstwa spożywczego. Z drugiej strony, przedstawiciele z Wietnamu wyrazili zainteresowanie importem produktów pochodzenia naturalnego, nabiału oraz mleka w proszku. Dla większości dolnośląskich pracodawców to jeszcze nowy, niezbadany temat, ale nie wykluczają takiej współpracy – mówi Hubert Papaj, prezes DAWG sp. z o.o.

- Mamy dobrych pracowników, wykwalifikowanych do pracy na różnego rodzaju stanowiskach produkcyjnych, ale możemy też wspomóc dolnośląskie firmy specjalistami inżynierami. Chcemy też, bo nasza młodzież wybierała tutejsze uczelnie. Cieszą się dobrą renomą i stwarzają dobre warunki finansowe. Na dodatek wasz region jest bardzo ładnym miejscem – podkreśla Dang Tam Thuan, wicedyrektor Institute of Science for Training and Development Human Resources.

W spotkaniu w DAWG uczestniczyli także Chu Van Truong - wiceprezes Tsunami Karate w Polsce, wiceprezes Międzynarodowej Akademii Wschodnich Sztuk Walki w Wietnamie oraz Ngo XuanKieu - przedstawiciel firmy HVTC Overseas Resource Development JSC.

Warto przypomnieć, że Wietnamczycy studiowali w Polsce od roku akademickiego 1957/1958. W najlepszych latach 1971/1972 i 1972/1973 uczyło się w Polsce ponad 800 obywateli tego azjatyckiego państwa. Szacuje się, że w Polsce mieszka na stałe około 40 tys. Wietnamczyków, przynajmniej tyle ujęto w Narodowym Spisie Powszechnym z 2011 r. Najwięcej z nich wybrało województwo mazowieckie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska