Czy we Wrocławiu budować nowe galerie? [SONDA]

Weronika Skupin
.
. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Udostępnij:
W nowym studium zagospodarowania, na nowych działkach w centrum Wrocławia, nie znalazło się miejsce na galerie handlowe. Czy to dobry kierunek polityki miejskiej?

Czy we Wrocławiu budować nowe galerie?

  • Jakub Nowotarski, prezes stowarzyszenia Akcja Miasto, członek Rady ds. Mobilności przy wiceprezydencie Wojciechu Adamskim: Galerii powinno być mniej

Oczywiście jestem za ograniczaniem powierzchni pod centra handlowe, ale niestety jest na to we Wrocławiu o wiele za późno. Gdy jesienią zostanie otwarta nieszczęsna galeria Wroclavia w miejscu dawnego dworca PKS, Wrocław pobije rekord powierzchni handlowej przypadającej na mieszkańca w Polsce.

Będziemy tam mieli molocha, który nie spełni funkcji dworca PKS, a autobusy nocne w dalszym ciągu będą miały pętlę przy ulicy Petrusewicza koło aquaparku. Takie galerie przywiązują wrocławian do ciągłego korzystania z samochodu, a miasto nie jest na to gotowe. Użyteczność tego terenu spadnie.

Zamiast miejsca ze skwerem i zielenią powstanie niefunkcjonalny gmach z niefunkcjonalnym dworcem. Miasto powinno w zamian zainwestować w rozwój małych sklepów i handlu na takich ulicach, jak Świdnicka w samym centrum i ulice dookoła Rynku. Jestem za tym, by handel skupiał się w takich niewielkich, lokalnych sklepach, co pomoże rozwinąć się lokalnym przedsiębiorcom. Miasto powinno kreować warunki przyjazne dla lokalnego biznesu.

Poza tym, niezależnie od zapisów nowego studium, Rynek chyba nasycił się galeriami handlowymi. Z tego właśnie powodu coraz mniej inwestorów będzie się decydowało na zakup działek pod galerie.

W studium przewidziane jest miejsce pod budowę galerii handlowej przy Stadionie Miejskim. Jednak czy urzędnicy spojrzeli w stronę stadionu i zapytali mieszkańców, czego potrzebują? Akcja Miasto to zrobiła - rozmawialiśmy z mieszkańcami. Im najbardziej potrzebny jest tramwaj na ul. Maślickiej, a nie galeria. Ona mnożyłaby nowe problemy. Wiemy, że problemy Maślic leżą zupełnie gdzie indziej.

  • Robert Maurer, wiceprezes wrocławskiego Kongresu Nowej Prawicy, kandydat na prezydenta Wrocławia w ostatnich wyborach: Na handel także musi być miejsce w studium

Jestem za głosem rozsądku w tej sprawie. Zwróćmy uwagę, że takie przepisy ograniczałyby budowę galerii, pawilonów i sklepów wielkopowierzchniowych w przyszłości.

W każdym studium zagospodarowania powinno znaleźć się miejsce na handel: czy będzie to galeria handlowa, pawilon, czy też punkt handlowy, gdzie będzie można zrobić zakupy elementarnych rzeczy. Powinno się minimalizować tego typu ograniczenia, a zwiększać możliwość inicjatywy prywatnej. Wynika to z wolności gospodarczej, która nie powinna być ograniczana.

Jeśli przewiduje się mniejszą powierzchnię na galerie handlowe, w zamian przydałoby się miejsce na rodzinne sklepy i drobną działalność gospodarczą. Wypadałoby pomóc przedsiębiorcom, wyznaczając im miejsce na taką działalność, by tym samym zagwarantować możliwość rozwoju.

Jeśli taka możliwość będzie, polscy przedsiębiorcy sobie poradzą. Konieczne są jednak równe prawa, by była na rynku konkurencja, a co za tym idzie atrakcyjna oferta dla konsumenta. Polscy przedsiębiorcy powinni mieć najlepsze warunki na rozwój właśnie w Polsce, a nie za granicą.

Budowa sklepów i galerii powinna wynikać z potrzeb społecznych. Rynek nasyca się samoistnie - pozwólmy, by tak się działo. Jestem jednak za decentralizacją. Jeśli miasto miałoby ograniczać wolność gospodarczą odgórnymi przepisami, lepiej,żeby zwiększyć kompetencję rad osiedli w tym zakresie. To one podejmą najlepszą decyzję, czy w danym miejscu potrzebna jest galeria, pawilon handlowy albo sklep.

Zwracam uwagę, że w ciągu ostatnich lat niestety zlikwidowano wiele targowisk we Wrocławiu. Za chwilę będą likwidowane te na Biskupinie, a być może i kolejne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 122

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja
Naturalnie najlepiej jedna przy drugiej zeby daleko nie jezdzic jak sky tower ,arkady, renoma a teraz autobusowy dworzec tylko podziwiac i zaklady przyjmowac ktora pierwsza padnie.
G
Gość
Kijami, z maczetami ganiali za Prezydentem, a on przez pół roku z obstawą jeździł, aż w koncu obiecał że nie wyda decyzji o budowie następnej galerii, a to było kilkanaście lat temu.
D
Droga Świetlna.
Można było by zobaczyć Gwiazdy, pięknie oświetlone drogi, ozwzorowane szczegóły, tętniło by tam życie, a ludziom nie chciało by sie wychodzić, a w galeriach jest nudno, galerie są dla nudziarzy którzy nie wiedzą co z kasą robić i kupują chemicznie niezdrowe jedzenie, które na 100% truje organizm człowieka, jedzenie robione z gumy, plastiku, a kotlety z czego robią ? No właśnie z Oczyszczalni pobierają i przerabiają, jecie własne odchody, bo nie ma nic wartościowego w jedzeniu w galeriach, nie ma nic ekologicznego np. McDonalds, Kik itp...
Mówią o zdrowiu, zakazują pić, palić jeździć autami, a nikt nie zakaże sprzedawania trucizn w jedzeniach w których nie znajdziemy nic, same pescycydy, a wy to jecie, ja nie chodzi i nie kupuje tego szajsu, nie jestem naiwny i dziękuję, bo już trafiłem z zatruciem pokarmowym na OIOM ból taki że klękajcie narody.
Powodzenia.
G
Gość
Które w niczym nie pomoże, a zakorkuje bardziej okolice i centrum, prędzej przebudować 1 piętro dla busów, jedno piętro dla autobusów, następne dla Wycieczek i wynajem autokarów, przejście górą na PKP, zrobić parę sklepów, na kolejnych piętrach czy w części biurowej HOTEL dla Turystów tani i ekonomiczny, zrobić park z drzewami w środku, zrobić świetliki, a zamiast tego, ja na tym miejscu rozbudowałbym Aquapark i w tym budynku było by największe w polsce centrum rozrywki które przyciągało by tłumy ludzi i nawet w szczególności dla osób oczekujących na Pociąg czy Autobus oraz rozbudowałbym tam dodatkowo wsdzystkie linie MPK które łączyły by wszystko z liniami Tramwajowymi, były by obrazy itp. atrakcje jak w DUBAI - Emiraty Arabskie ! Oni mają co pokazać i sie pochwalić, ma wszystko to czego w polce najbardziej brakuje.
z
zdfv
obudzić słuszny gniew mieszkańców by konkurencja już galerii nie stawiała?
T
Tow. Wiesław
Towarzysze i Obywatele Ludu pracującego Wrocławia ogłaszam sondę. Towarzysze czy podobała się Wam moja akcja z pamiętnego roku 1968 gdy z całym kierownictwem Partii wyrzuciliśmy syjonistów z Polski? Gdy ogłaszałem to wyrzucenie z sali padały "okrzyki jeszcze dziś". A nie jaki kierownik uwczesnego episkopatu zgłaszał swoje urojone pretensje.
P
Piotr von Wrocek
Jest popyt jest podaż - proste, żadnych administracyjnych zakazów
G
Galerianka
Mogłoby zrobidź w rynkó byłoby fajnie, bo blisko i wogule. Lubje zakópy
M
Marcin
Niech budują będzie gdzie iść.
k
kuba
Nie bądź wulgarny. Proszę.
G
Geralt
Centra handlowe są potrzebne bo gdzieś zakupy trzeba robić i ludzie muszą mieć pracę a miasto musi zarabiać na sprzedaży ziemi i podatkach. Galerie to samo dobro. Handel to podstawa życia. Przypomnijcie sobie prl jak nie mieliście co jeść.
G
Gość
Dziwie sie ze jeszcze nie stoi galerja na terenie niby parku ul, Na szancach, Teren ten sluzy obecnie jako menel park i kibel dla psow w calej okolicy, Zapraszamy tam czesciej Straz Miejska - jest co robic
K
Kolo
Ja tam nie widzę pustek. Przychodzi weekend i ludzi w galeriach jak mrówek. Nie mówiąc już o zakupach przed większymi świętami. Tylko we Wrocławiu stałem kilka razy w korku na wyjeździe z parkingu należącego do galerii... Jest popyt jest podaż. Inna kwestia, że sklepy te powinny powstawać w przemyślanych miejscach, z dala od zatłoczonego i ciasnego centrum miasta.
C
Ciach
Ja tam nie widzę pustek. Przychodzi weekend i ludzi w galeriach jak mrówek. Nie mówiąc już o zakupach przed większymi świętami. Tylko we Wrocławiu stałem kilka razy w korku na wyjeździe z parkingu należącego do galerii... Jest popyt jest podaż. Inna kwestia, że sklepy te powinny powstawać w przemyślanych miejscach, z dala od zatłoczonego i ciasnego centrum miasta.
.
Każda galeria wygląda tak samo - jakieś tesco lub coś podobnego, kfc, mc donald i inne fastfoody, potem już standardowo H&M, Reserved, House, New Yorker... Gdyby chociaż te galerie różniły się czymś to rozumiem, tak to nie ma sensu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie