Czy warto dalej brać kredyty w walucie obcej? Pomimo kontrowersji związanych z uwolnieniem kursu franka polskie banki wciąż udzielają kredytów walutowych. Tyle, że nie są one przeznaczone dla każdego. Czy jest to dziś tak samo zyskowne rozwiązanie jak przed paroma laty?

Po kontrowersji związanej z nieoczekiwanym wzrostem kursu franka i zaciągniętymi kredytami w tej walucie, polskie prawo zmieniło się. Dzisiaj kredyt walutowy może otrzymać jedynie osoba, która zarabia w walucie, w której chce się zadłużyć. Tak więc, żeby wziąć kredyt we frankach, trzeba zarabiać we frankach. Żeby otrzymać kredyt w euro, trzeba zarabiać w euro. Jednak na tej zasadzie nie kończą się zmiany.

Kredyt w walucie, a stopy procentowe prawie jak w Polsce

Jednym z powodów dla którego Polacy decydowali się na kredyty we frankach były niskie stopy procentowe w Szwajcarii. W przypadku zaciągnięcia kredytu w walucie obcej dzisiaj, kredytobiorcy nie będą mogli już skorzystać z niskich stóp procentowych np. ze Strefy Euro. Biorąc kredyt w euro bank i tak podwyższy oprocentowanie do mniej więcej takiego, jakie obowiązuje w Polsce.

Zarabiasz w walucie i w złotych?

Jeśli kredytobiorca uzyskuje część dochodów w złotych, a drugą część np. w euro może zdecydować się na dowolny kredyt: złotowy albo walutowy. Wiążę się jednak z tym kolejny „kruczek”, a więc fakt, że np. biorąc kredyt w euro, podczas obliczania zdolności kredytowej bank weźmie pod uwagę jedynie dochody wypłacane w euro.

Kursy walut w bankach bez zmian

Wbrew oczekiwaniom frankowiczów waluty w bankach nie staniały. Nadal najbardziej podczas spłaty kredytu walutowego opłaca się skorzystać z kantor internetowy kantoronline.pl, gdzie waluty są tańsze nawet do 8%. Jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim indywidualnym kredytobiorcom oraz firmom MŚP, których nie stać na kosztowne zabezpieczenie kursu waluty, np. poprzez transakcje forward.

Skończył się złoty czas kredytów walutowych

Można powiedzieć, że złoty czas kredytów walutowych skończył się. Opłacalność kredytów w walucie obcej jest dziś zależna od jednostkowego przypadku, nie są one już rentowne dla wszystkich. Kredyty w euro są wprawdzie popularne, ale wśród polskich firm, które handlują z krajami Strefy Euro. Jeśli znowu chodzi o kredyty we franku szwajcarskim, ich ilość z roku na rok jest coraz mniejsza. Według Biura Informacji Kredytowej w 2018 roku liczba kredytów we frankach zmniejszyła się o blisko 25,65 tys. rachunków kredytowych.

Kredyt w obcej walucie – na co trzeba zwrócić uwagę przy spłacaniu zobowiązania? Kliknij w ten artykuł, żeby dowiedzieć się jak zaoszczędzić na comiesięcznej wymianie walut.

Czy warto dalej brać kredyty w walucie obcej - podsumowanie

Czy warto dalej brać kredyty w walucie obcej? W tej kwestii nie ma gotowej odpowiedzi. Niepokojące może się wydawać zadłużanie w obcej walucie, podczas gdy frankowicze domagają się wsparcia od rządu, a ich sytuacja nie jest godna pozazdroszczenia. Pewne jest jednak to, że zarabiając w euro, dolarach czy frankach, wahania kursów na rynku walutowym nie będą miały wpływu na wysokość raty kredytu walutowego.