Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w saunarium można przebywać w stroju kąpielowym?

Weronika Skupin
fot. Jarosław Jakubczak
- Jestem zbulwersowana sposobem, w jaki zostałam potraktowana w saunarium we wrocławskim Aquaparku. Ceniąc sobie swoją intymność korzystałam z Basenu Thalasso w stroju kąpielowym, kiedy podpłynął do mnie jeden z panów korzystających z kąpieli i poinformował mnie, że powinnam być nago. Gdy go zlekceważyłam - udał się po obsługę. Pani z obsługi poinformowała mnie o zakazie przebywania w basenie w stroju kąpielowym - pisze do nas Czytelniczka.

Na pytanie dlaczego i wskazanie, że regulamin nie zabrania (chodzenia w stroju przyp. red.), obsługa odpowiedziała, że owszem, ale regulamin dotyczy saun, a przy wejściu do niecki basenu wisi plansza informacyjna o konieczności korzystania z kąpieli nago, a moje przebywanie w basenie w stroju kąpielowym narusza zasady higieny. Wobec tego nie pozostało mi nic innego, jak opuścić strefę saun. Wyjaśnienia obsługi wydają się niedorzeczne, ponieważ po wyjściu w z sauny mogę skorzystać z co najmniej 10cio-krotnie mniejszego niż basen saunarium jacuzzi w strefie rekreacyjnej. Jakoś takiego zakazu nie ma. Aquapark nie troszczy się o bezpieczne i higieniczne korzystanie z kąpieli osób przebywających w strefie rekreacyjnej zabraniając wprost nagich kąpieli? Jest mi przykro z powodu zaistniałego zdarzenia i że Aquapark nie walczy z ogólną opinią po co przychodzi się do saunarium, tylko daje potwierdzenie na ich prawdziwość. Dlaczego pracownicy Aquaparku tracą energię na przepędzanie dziewczyny w stroju kąpielowym, a pozostają bierni na masowo mizdrzące się i niejednokrotnie uprawiające w basenie seks parki - bardziej higieniczne? Czy tylko dla mnie sytuacja jest kuriozalna? - pisze Czytelniczka.

Sprawą zajęła się reporterka Weronika Skupin.

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy wrocławski Aquapark. Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy, jest bardzo obszerna. W wielkim skrócie, Aquapark mówi wprost, że regulamin zabrania korzystania z jacuzzi w saunarium w stroju kąpielowym. Tłumaczy też dlaczego.

– Poruszona przez Panią kwestia to wbrew pozorom nie tylko indywidualny przypadek braku satysfakcji ze strony klienta, lecz także szerszy temat, dotyczący ogólnie filozofii korzystania z saunarium – mówi Anna Hejno, rzecznik prasowy Aquaparku Wrocław.

Jak tłumaczy, najpełniej korzystamy z wszelkich dobrodziejstw jakie daje nam sauna, jeśli przebywamy w niej nago. Wśród korzyści eksperci wymieniają m.in. oczyszczanie organizmu, pozbywanie się zalegających w ciałach toksyn i hartowanie odporności na choroby, poprawę kondycji skóry, wspieranie procesu odchudzania itp.

– Argumenty na rzecz ortodoksyjnej - "nagiej" kultury saunowej można podzielić na dwie grupy. Wśród pierwszych wymienić należy przede wszystkim omówione powyżej korzyści zdrowotne, które w tym wariancie po prostu odczujemy pełniej. Dlatego serdecznie zachęcamy do korzystania z pomieszczeń saunowych nago, choć ostateczną decyzję pozostawiamy klientom - tłumaczy Hejno.

Zaznacza też, że jest jeszcze jeden, o wiele ważniejszy powód. – Druga kwestia dotyczy higieny i bezpieczeństwa pozostałych użytkowników saunarium. O ile bowiem samo korzystanie z saun w kostiumie kąpielowym obniża jedynie nasz komfort, to korzystanie z przestrzeni wspólnych, takich jak na przykład Basen Thalasso, może mieć poważniejsze konsekwencje. Proces saunowania pozwala uwolnić z naszych ciał toksyny, które wraz z potem wnikają w materiał kostiumu kąpielowego i rozprzestrzeniają się w wodzie, w której relaksują się inni klienci. Dlatego też obsługa saunarium zwraca szczególną uwagę na egzekwowanie konieczności nagości w basenie, o którym to zresztą przepisie uprzedzają odpowiednie tabliczki.

Wiele saunariów przestrzega, że strój czy ręcznik tamujące odpływ potu z gruczołów łojowych mogą spowodować wysypkę, gdyż organizm pozbywa się w saunie toksyn. To także dlatego po wizycie w saunie należy opłukać się w strefie schładzania - taki zimny prysznic hartuje ponadto nasze ciało.

Seks w saunarium? Czytaj na następnej stronie

Dlaczego pracownicy Aquaparku tracą energię na przepędzanie dziewczyny w stroju kąpielowym, a pozostają bierni na masowo mizdrzące się i niejednokrotnie uprawiające w basenie seks parki? - pyta nasza Czytelniczka.

Rzecznik parku wodnego odpowiada, że pierwszy raz o takim przypadku słyszy. – Trudno inaczej niż humorystycznie odnieść się do insynuacji dotyczących notorycznego uprawiania seksu w strefie saunarium. Oczywiście nic takiego nie ma miejsca - z pewnością zauważyłaby to obsługa strefy lub inni klienci. Jeśli jednak w przyszłości taka sytuacja się wydarzy w Pani obecności, prosimy o natychmiastowe powiadomienie o tym fakcie naszych pracowników - mówi Anna Hejno.

Kwestia chodzenia w stroju Adama w saunarium jest też przedmiotem rozważań ekspertów od etykiety. Za granicą, np. w Niemczech, problem nie ma - każdy akceptuje nagość w strefie saun lub z niej nie korzysta. Autor czterech podręczników o savoir-vivre, Stanisław Krajski zauważa, że należy dostosować się do regulaminu sauny. Właściwie w każdej istnieje zakaz przebywania w stroju kąpielowym.

– W takich sytuacjach nie ma norm savoir vivre, które by je realizowały. Należy kierować się ogólnymi zasadami. Pierwsza: zasada dostosowania się do obyczaju miejsca. Jeśli w danym miejscu – łaźni obowiązuje jakiś obyczaj (w ubraniu albo nago) to stosujemy się do niego. Druga (jeśli nie ma takiego obyczaju): zachowujemy się tak, by nie spowodować niczyjego zgorszenia, zażenowania, oburzenia, niesmaku itp. Wrażliwość i mentalność Niemców jest w tej perspektywie zupełnie inna niż w Polsce. Rozbieranie się do naga w miejscu, gdzie pojawiają się mężczyźni i kobiety na pewno spowoduje w Polsce negatywne reakcje wielu osób. Rozbieranie się do naga w miejscu, gdzie są osoby tylko jednej płci może również wywołać , w Polsce, negatywne, reakcje. Lepiej zatem chyba nagości unikać. To nie jest kwestia sproletaryzowania tylko brania pod uwagę cudzej wrażliwości - ocenia Stanisław Krajski.

W wielu poradnikach czy na stronach poświęconych etykiecie przeczytamy, że ogólny obyczaj nakazuje do sauny wchodzić jedynie nago, nie jest to jedynie kwestia samopoczucia i higieny, a też dobrego wychowania. Zazwyczaj regulaminy w saunach wyraźnie zakazują wchodzenia tam w stroju kąpielowym. Z kolei wrocławski Aquapark bardzo wychodzi naprzeciw tym osobom, którym ta ogólnie przyjęta norma nie odpowiada.

– Zdajemy sobie sprawę, że w naszej kulturze nagość budzi wiele kontrowersji i nie dla każdego jest komfortowym doświadczeniem. Dlatego właśnie jako jedyny obiekt tej klasy w Polsce w części strefy dopuszczamy używanie tekstyliów. Szczególnie dbamy także o stworzenie kameralnych warunków kobietom - wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom wydzieliliśmy część obiektu tylko do ich dyspozycji, zaś w każdy wtorek z saunarium korzystać mogą wyłącznie panie - podpowiada Anna Hejno, rzecznik prasowy Aquaparku Wrocław.

Wypowiedź Stanisława Krajskiego za savoir-vivre.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska