Czy szlabany na wałach są koniecznością? Przeszkadzają rowerzystom i pieszym

Bartosz Józefiak
Wały w Blizanowicach i Trestnie zostały przebudowane w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. - Jeszcze w tym roku powinny się pojawić przejazdy przy szlabanach, aby umożliwić ruch pieszy i rowerowy - mówi Anna Sieradzka
Wały w Blizanowicach i Trestnie zostały przebudowane w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. - Jeszcze w tym roku powinny się pojawić przejazdy przy szlabanach, aby umożliwić ruch pieszy i rowerowy - mówi Anna Sieradzka Jarosław Jakubczak/zdjęcie ilustracyjne
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Dlaczego drogi na koronie wałów przy Odrze, np. w okolicy Trestna i Blizanowic, są przegradzane szlabanami tak szerokimi, że nawet rowerem nie da się ich ominąć? - pyta czytelnik Krzysztof Paździorek. Przy wałach są prostopadle strome wąskie schodki. Nie sposób korzystać z nich z rowerem. Czy po tych drogach po prostu nie wolno jeździć rowerami? Czy ktoś nie pomyślał? - dopytuje czytelnik.

Anna Sieradzka z Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych tłumaczy, że wały służą przede wszystkim ochronie przeciwpowodziowej. To ich podstawowa funkcja, a instytucje odpowiedzialne za wały przyznają, że rekreacja spada na dalszy plan.

- Szlabany są po to, by po wałach nie jeździły pojazdy mechaniczne – tłumaczy Anna Sieradzka. Chodzi np. o quady, bo amatorzy tych pojazdów upodobali sobie właśnie tereny przy wałach jako główne miejsce treningów. Szlabany mają zapobiec rozjeżdżaniu i niszczeniu terenu przez quady.

Wały w Blizanowicach i Trestnie zostały przebudowane w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. - Jeszcze w tym roku powinny się pojawić przejazdy przy szlabanach, aby umożliwić ruch pieszy i rowerowy - mówi Anna Sieradzka.

W ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego trwa przebudowa wałów nad Odrą przed Wrocławiem (m.in. w Siechnicach), a także w samym mieście, m.in. na Praczach Odrzańskich, Maślicach, Kozanowie, Szczepinie i Różance. W Leśnicy i Rędzinie rozebrane zostaną stare wały, a w ich miejsce powstaną nowe. Wały wzmacniane są też na Opatowicach, Wojnowie, przy ul. Międzyrzeckiej, a także np. w Kamieńcu Wrocławskim. Chodzi o to, by wytrzymały one napływ wody taki, z jakim miasto się spotkało przy powodzi w 1997 r. Ale na koronach wałów powstaną drogi techniczne, którymi będzie można także spacerować i jeździć rowerem.

Dużym problemem we Wrocławiu jest zawsze sprzątanie terenu wałów i międzywala. Instytucje zajmujące się ochroną przeciwpowodziową sprzątają, ale nie stawiają na nich koszy. Urząd miejski również ich nie stawia, bo wały... nie są pod jego kontrolą. W efekcie każdej wiosny przy wałach regularnie podziwiamy góry śmieci.

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
z sępolna
bardzo fajnie na zdjęciu widać, że rowerzyści uważają, że CAŁA SCIEŻKA na wale należy do nich a piesi nie mają tutaj nic do szukania, bo dwukolorowa kostka po prostu oznacza pasy dla rowerzystów!
dla daltonistów i innych z upośledzeniem wzorku - tam są znaki informujące że jest to droga dla rowerzystów (jedna część) i dla pieszych (druga część)
p
porażka
rowerzystą to wszystko przeszkadza jak nie szlabany ,psy spcerujące to samochosu na drogach w główkach wam się przewraca już !!!!!!!!!!!!!!!ogarnijcie się troszke
m
moko
kładce dla pieszych, nad Odrą za ZOO zaparkowały dwa głąby :-)). Gdyby nie szlabany wały były by rozjechane.
w
wg
Matko bosko kochano, nie dość, że pozwalajo, to jeszcze asfaltujo na tym zachodzie!!!!!!!!!111
P
PP
Inni komentujący w kilka godzin Ci udowodnili, że pleciesz bzdury. Nie wiem, kim są "wszyscy" uznający Holendrów za wyrocznię, ale to w gruncie rzeczy bez znaczenia. Mój sceptycyzm wzbudzają przede wszystkim tacy jak Ty - którzy bez sprawdzenia, bez szerokiej wiedzy powołują się na takie "wyrocznie" i innym nakazują, z pozycji zarozumiałęj wyższości, bez zastrzeżeń również je uznać. Nie potrzebuję Holendrów żeby wiedzieć, że waga rowerzysty z rowerem nie stanowi najmniejszego zagrożenia dla odpowiednio zbudowanego wału, zwłaszcza utwardzoną koroną. A zanim zabiorę się za krytykę autorytetów, najpierw zapoznam się z nimi z pierwszej ręki - zamiast wierzyć na słowo internetowym ściemniaczom ;)
j
ja
Bo idiotów którzy jeździliby po tych wałach samochodami na 100% by nie brakowało. Nawet na kładkach dla pieszych trzeba już słupki stawiać, bo kretyni jeżdżą po nich samochodami. A wałów nie wolno rozjeżdżać. Rowerami też bym zabronił po nich jeździć. Dla rowerów, jak jeden kolega niżej słusznie wspomniał powinny być ścieżki przy wałach. Przynajmniej przestaliby terroryzować spacerowiczów. Człowiek spokojnie przejść nie może, bo co chwilę jakiś rowerzysta zapier..ala na złamanie karku, a jeszcze jak jest sucho, to kurzy przy tym całą okolicę i przechodniów.
K
Komentatore
Przeczytałbym ale mam to w du...e, w chu...za długie
G
Gość
Dla Holendrów, których od stuleci wszyscy uważają za wyrocznie w sprawach hydrotechnicznych, jest to tak oczywiste jak to, że ogień parzy. Ty, szanowny PP- jak każdy polski mądrala- oczywiście wiesz lepiej. A skoro tak bardzo potrzebujesz
argumentów, to nic prostrzego jak trochę poczytać. Albo zapytać holenderskich przedszkolaków...
P
PP
Przecież taki rower waży tyle co średni radziecki czołg. Wpuścić takich na wały, to za rok ich nie będzie... Jesteś w stanie swoje miauczenie jakoś uargumentować, czy może jako jedyny i ostateczny argument ma służyć "bo na zachodzie jest inaczej" ?
z
zed
Wszędzie w Europie obowiązuje zakaz jazdy po wałach i urządzeniach p-pow. za jazdę po wałach nawet rowerem grożą dotkliwe kary! Tylko u nas takie coś jest możliwe! W Holandii, Niemczech czy Francji po wałach się nie jeździ a ścieżki rowerowe jak są to przebiegają pod wałem, nigdy na wale! To jakiś wrocławski wymysł!
b
bim
jazdy samochodem w pieknych okolicznościach przyrody nie odmówili by sobie przejażdżki , tak jak to jest na wałach w okolicy mostu Chrobrego
Z
Zaciszanin
Najnowsze zniszczenia wałów na Zaciszu spowodowane zostały przez ekipy remontujące węzeł wodny na przedłużeniu ulicy Pilata oraz w okolicach cypla za hotel Gem.

Inne zniszczenia spowodowały samochody gości hotelu Gem parkujące na poboczu drogi prowadzącej do kompleksu Gem przy wałach. Niestety pobocze to jest jednocześnie wałem przeciwpowodziowym które powinny być szczególnie chronione i nadzorowane. Szczególnie w tak gęsto zaludnionym obszarze gdzie ich uszkodzenie w czasie powodzi spowoduje ogromne straty materialne o zagrożeniu dla życia ludzi nie mówiąc. Dlatego proponuje co następuje:

1.Postuluje by firmy prowadząca remont węzła wodnego zostały upomniane przez odpowiednie władze by nie niszczyć i nie jeździć bez potrzeby po koronie oraz bokach wałów szczególnie ciężkim sprzętem.(szczególnie często bez potrzeby po koronie wału jeździ czarny pick-up oraz srebrna skoda octavia wjeżdżają one na wały tylko po to by się rozglądnąć się jak idzie praca a może przecież dojechać drogą u stopy wału i przejść te parę metrów na piechotę. Często także po koronie wału jeździ niebieski van mercedes oraz białe transportery) Tym bardziej że można wykorzystać do dojazdu drogę znajdującą się u podstawy wału i korzystać z niej do jazdy czy parkowania bez zjeżdżania z niej na pobocza czy tym bardziej wał. Ostatnio po koronie wału od mostu Jagiellońskiego do cypla jechała cysterna pełna paliwa czyli ok 20 ton ciężar.

2.Zobowiązać firmy które spowodowały te uszkodzenia do ich natychmiastowego usunięcia we właściwy sposób (na pewno nie przez zasypywanie kolein powstałych w darni grysem).
oraz naprawienia i podwyższenia do pierwotnego poziomu ścieżki rowerowej i chodnika.

3.Zobowiązać dyrekcje hotelu Gem do usunięcia we właściwy sposób uszkodzeń wału oraz w miarę możliwości pobocza drogi prowadzącej do tego kompleksu przy wałach.
Dodatkowo oznaczyć ta drogę znakami ZAKAZU PARKOWANIA NA WAŁE I POBOCZU i umieszczenia informacji o karze za taki czyn. ( w sumie ten pusty parking przy hotelu powinien być darmowy dla korzystających z hotelu i urządzeń rekreacyjnych na terenie hotelu). A pan siedzący w budce przy szlabanie do hotelu mógłby informować lub prosić przyjeżdzających i parkujących żeby nie parkowali na wale i tym samym go nie niszczyli.

4.Poinformować odpowiednie władze oraz Staż Miejska by od czasu do czasu kontrolowała wał za hotelem Gem oraz w okolicach cypla za hotelem czy wały nie są niszczone i wlepiała niszczącym wały 500 złotowe mandaty.

Jeszcze jedno mnie nurtuje czy poza wzmocnieniem dna w okolicach mostów Jagiellońskich i chrobrego wzmocnione zostaną także wały w pełnej wysokości bo poszerzenie koryta bez zwiększania szerokości dla wody między przyczółkami mostów spowoduje zwiększenie prędkości wody prędkości pod mostami i zwiększenie energii wirów poziomych za mostami. Wiry te i zwiększona prędkość przepływu będą niszczyć dno rzeki oraz wały zaraz za mostami. Dlatego sensowe wydaję się nie tylko wzmocnienie dna pod mostami co wydaje się jest czynione ale także wzmocnienie wałów za mostami. Jak daleko od mostu należy to zrobić to powinno być policzone przez inżynierów ale na oko powinno to być od kilkunastu (przed mostem) do kilkudziesięciu metrów za mostami.

Prezentacje ze zniszczeniami przesłałem do RZGW na adres: [email protected] ale do dzisiaj nie mam żadnej odpowiedzi a samochody jeżdżące i parkujące na wałach nadal go niszczą za parę miesięcy będzie się on także do remontu szczególnie na odcinku od Mostów Jagiellońskich do Mianowskiego a na pewno w tych 3 newralgicznych miejscach wymienionych wyżej.
b
buba
Pieszemu nie wadzą, rowerzyście też nie
s
szlaban
te szlabany działają, jak progi zwalniające na jezdni, rowerzystom nakazują zwolnić
n
nix
na cholerę komu takie upiększenia ?
Dodaj ogłoszenie