Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy powinniśmy bać się robotów? Elon Musk kontra Kazuo Ishiguro

Janusz Michalczyk
Wrocławski robot EuGenius
Wrocławski robot EuGenius archiwum polska press
Elon Musk kilka dni temu zapowiedział, że w przyszłym roku rozpocznie produkcję homoidalnych robotów, które będą zastępować ludzi przy prostych pracach. Homoidalnych, czyli przypominających wyglądem człowieka - z głową, tułowiem, rękoma i nogami. Tesla Bot ma mieć 1,5-2,2 m wzrostu i ważyć niespełna 60 kg.

Musk opowiadał o swoim robocie podczas Dnia Sztucznej Inteligencji i zapewne dlatego zażartował, że będzie on tak zaprojektowany, żeby nie mógł dogonić ludzi, a ci z kolei potrafili go szybko obezwładnić. Żarcik nawiązywał do obaw niektórych naukowców, dla których rozwój sztucznej inteligencji musi doprowadzić ludzkość do upadku, bo w pewnym momencie roboty zyskają świadomość i uczynią z nas swoich niewolników. To strachy chyba na wyrost, bo ludzki mózg składa się z 86 miliardów ne-uronów, połączonych ze sobą skomplikowaną siecią. Odtworzenie takiego systemu w sztuczny sposób wydaje się nieprawdopodobne.

Co nie znaczy, że nie ma się czego bać. Jeśli pozwolimy stworzonym przez specjalistów wyrafinowanym programom podejmować decyzje w naszym imieniu, to może się okazać, że jakiegoś czynnika nie uwzględniono i skutki będą dla kogoś katastrofalne. Już dziś takie programy potrafią po dostarczeniu danych rozwiązywać wyznaczone problemy i wyciągać wnioski wyglądające na prawidłowe - z tym, że nie mamy pojęcia, jaką dokładnie drogą do nich doszły.

W fascynującej powieści Kazuo Ishiguro pt. „Klara i słońce” tytułowy robot o żeńskim imieniu przyczynia się do wyleczenia swojej właścicielki, mimo że „terapię” oparł na absurdalnych przesłankach. Klara sama czerpie energię ze słońca (ogniwa fotowoltaiczne), widzi, jak bezdomny został rankiem „ożywiony” przez promienie, więc wyciąga wniosek, że trzeba słońcu złożyć ofiarę i błagać je o pomoc. Zupełnie jak człowiek pierwotny. Wydaje się, że w kwestii sztucznej inteligencji Ishiguro ma trochę lepsze wyczucie od Muska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska