Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy opryski na komary są bezpieczne? Wiemy czym pryskają

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Czy opryski na komary są bezpieczne? Wiemy, czym pryskają we Wrocławiu.
Czy opryski na komary są bezpieczne? Wiemy, czym pryskają we Wrocławiu. facebook.com/zielony wroclaw
We Wrocławiu trwa wojna z komarami. Mieszkańcy z jednej strony mają dość ugryzień, ale z drugiej boją się, czy stosowana do oprysków chemia jest dla bezpieczna dla ludzi. Urzędnicy przekonują, że nic nam nie grozi. A co na to specjalista?

We Wrocławiu do oprysków na komary wykonywanych z samolotu stosuje się preparat Aspermet 200EC. Jego substancją czynną jest permetryna w stężeniu 20 procent. To środek ogólnodostępny na rynku, można go kupić bez problemu. Jest zalecany do zwalczania komarów, much, pluskiew, karaluchów, prusaków, rybików, czy mrówek (faraona). Działa na nie paraliżująco.

Jednak w przypadku rozpylania preparatu metodą agrolotniczą, opada on na duży obszar i może być wchłaniany przez ludzi oraz zwierzęta. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia?

Urzędnicy z magistratu uspokajają, że nic nam nie grozi. Aspermet stosowany jest we Wrocławiu w walce z komarami od wielu lat i od mieszkańców nie było dotąd żadnych zgłoszeń o niepożądanym działaniu. Preparat, którym wykonuje się opryski, jest przygotowywany w bardzo niskim stężeniu. Nie powinien działać nawet na pszczoły, które są bardzo wrażliwe na środki chemiczne. Urzędnicy zgłaszali do sanepidu informację o tym, że opryski będą wykonywane i jakim środkiem. Stacja wyraziła na to zgodę.

O ocenę niebezpieczeństwa poprosiliśmy jednak jeszcze także specjalistę.

- Permetryna jest insektycydem 3 generacji używanym powszechnie w zwalczaniu owadów jako szkodników magazynowych i domowych, w weterynarii w zwalczaniu pcheł i kleszczy u psów, w rolnictwie do zwalczania szkodników upraw. W dużych stężeniach może być trująca dla organizmów wodnych i dla kotów. U ssaków (w tym u człowieka) jest nieszkodliwa, szybko metabolizowana i wydalana z organizmu - wyjaśnia dr Jarosław Pacoń z wydziału medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska