Czy na Dolnym Śląsku rolnikom grozi susza? Oto pomoc na jaką mogą liczyć

Redakcja
Piotr Krzyżanowski
Po ostatnich upałach nie brakuje w kraju regionów, gdzie rolnicy zmagają się z suszą. Na Dolnym Śląsk jak na razie nie zgłoszono wystąpienia szkód spowodowanych suszą i nie zostały powołane komisje do ich szacowania. - Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia udzielania pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Dlatego zachęcam komisje samorządowe, zatwierdzone przez wojewodów, o jak najszybsze szacowanie poziomu strat na polach rolników - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki, którego cytuje strona ministerstwa rolnictwa.

Obecnie najgorsza sytuacja występuje w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i łódzkim. Na Dolnym Śląsku jak na razie nie odnotowano strat w uprawach spowodowanych suszą. Gdyby jednak doszło do takich sytuacji, ministerstwo rolnictwa przypomina, że poszkodowani przez suszę rolnicy mogą liczyć na pomoc państwa. Wtedy, na wniosek jednostki samorządu terytorialnego, wojewoda musi powołać specjalną komisję do szacowania strat.

Producenci rolni, po oszacowaniu strat w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, mogą korzystać z następujących form pomocy:

  • z kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej;
  • odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników - na wniosek rolnika  złożony do KRUS;
  • odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzeń raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy -  na wniosek rolnika złożony do Agencji Nieruchomości Rolnych;
  • ulg w podatku rolnym udzielanych  przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast  -  na wniosek rolnika złożony do urzędu gminy.

Pomoc w spłacie zobowiązań wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, gminy oraz Agencji Nieruchomości Rolnych jest udzielana w formie de minimis.

Uruchomienie dodatkowej formy pomocy (maksymalnie do wysokości równowartości 15 000 euro) ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wysokości stanowiącej iloczyn stawki pomocy i powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody co najmniej na powierzchni 70% upraw rolnych wymaga:

  • wyszacowania szkód,
  • ustalenia  terminu naboru wniosków,
  • ustalenia stawki pomocy na 1 hektar upraw, na której wystąpiły szkody.

Źródło: www.arimr.gov.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie