Czy możemy zmarnować potencjał druku 3D?

Materiał informacyjny Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A.
Udostępnij:
Bardzo często możemy usłyszeć hasła “Druk 3D to przyszłość” czy „za niedługo wszystko będzie można drukować”. Obserwując, jak rozwija się rynek technologii przyrostowych, nie można tego wykluczyć w przyszłości, jednak przed nami jeszcze długa droga.

W chwili obecnej w Dolnośląskim Centrum Druku 3D możemy korzystać z czterech technologii przyrostowych. Jednak z wykorzystaniem żadnej z nich nie będziemy mogli jeszcze wydrukować domu, samochodu ani ludzkiego narządu. Co ważne nie wynika to z braku wiedzy czy doświadczenia. W takim razie warto zadać sobie pytanie gdzie leży problem?

Analizując rynek AM (z ang. additive manufacturing), możemy zauważyć sporo ograniczeń, jakie niosą ze sobą technologie, maszyny, materiały czy oprogramowanie. Możemy śmiało użyć stwierdzenia, że nie ma technologii i maszyny uniwersalnej, która pomoże rozwiązywać problemy przedsiębiorstw oraz edukacji.

Dlatego jako Dolnośląskie Centrum Druku 3D postawiliśmy przed sobą kluczowe pytanie. W jakim kierunku podążamy i jakie zadania będziemy realizować.

Po pierwsze działalność edukacyjna. Chcemy prowadzić działalność dydaktyczną dla szkół, uczelni ale również przedsiębiorstw. Nie ma znaczenia poziom wiedzy z zakresu druku 3D, współpracujemy z nowicjuszami jak i specjalistami z danej technologii – z doświadczenia wiemy, że specjaliści technologii FFF/FDM sporo nie wiedzą np. o SLS czy Polyjet.

Po drugie działalność konsultingowa – od doboru technologii po dobór maszyny. Dlaczego? Jesteśmy niezależni, a każdy zainteresowany ma możliwość weryfikacji na miejscu, z czym wiąże się dana technologia. U nas można zweryfikować w rzeczywistości obietnice handlowców.

Po trzecie działalność misyjna – wspieramy ciekawe realizacje, poprzez udostępnienie parku maszynowego oraz naszego doświadczenia. Chcemy, aby technologie przyszłości były dostępne dla każdego dzisiaj.

I na sam koniec, po czwarte - wsparcie MŚP oraz Start Up’ów – doskonale wiemy, jak ważne jest przygotowanie MVP, czy prototypu pod rozmowę z funduszem inwestycyjnym, mamy też duże doświadczenie w ich realizacjach.

Misją Dolnośląskiego Centrum Druku 3D jest rzetelna prezentacja technologii w całej jej okazałości. U nas dostaniesz możliwość odpowiedzenia sobie na pytania:

  • Ile kosztuje drukowanie?
  • Czy jest to bezpieczne?
  • Czy dana technologia nadaje się do wdrożenia w biurze?
  • Czy użytkowanie maszyny wymaga specjalnych umiejętności?
  • Ile trwa proces powstawania 5 elementów?
  • Czy można drukować obiekty 3D w kolorze?
  • Ile miejsca zajmuje maszyna, jakie są warunki instalacyjne?
  • Lepiej zamawiać wydruki 3D usługowo czy drukować na swojej drukarce?

Jeżeli któreś z pytań siedzi w Twojej głowie, śmiało, zapraszamy do kontaktu [email protected].

Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020

Dodaj ogłoszenie