Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy masz dochody, których nie ujawniłeś fiskusowi?

Redakcja
Czy masz dochody, których nie ujawniłeś fiskusowi? Przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej zostały ogłoszone 24 lutego br
Czy masz dochody, których nie ujawniłeś fiskusowi? Przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej zostały ogłoszone 24 lutego br Materiały prasowe
Jeśli nie wykazałeś wszystkich przychodów, to zapłacisz wysoki podatek  Danina jest ustalana w drodze decyzji, po przeprowadzonej kontroli Przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej zostały ogłoszone 24 lutego br. Przepisy te dotyczą przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych.

Kiedy te przepisy zaczną obowiązywać
Zmiany wejdą w życie w dwóch terminach: 1 stycznia 2016 r., i 28 lutego 2015 r.
Te pierwsze dotyczą: określenia pojęć: „przychody ze źródeł nieujawnionych” i „przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach” i ustalenia podstawy wymiaru.
Zmiany te to efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 29 lipca 2014 r.  Trybunał  uznał, za niezgodne z Konstytucją przepisy obowiązujące do tej pory, ze względu na to, że były na  tyle niejasne i nieprecyzyjne, że na ich podstawie nie można było jednoznacznie ustalić definicji, tak, by podatnik miał pewność jaki podatek i w jakiej wysokości ma zapłacić.
 

Co to są dochody ze źródeł  nieujawnionych
W tym celu, w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodany został rozdział, w którym zdefiniowano na nowo wyżej wskazane pojęcia.
Zgodnie z jego brzmieniem,  przychodami nieznajdującymi pokrycia w ujawnionych źródłach są te które obejmują przychody ze źródeł wskazanych przez podatnika, a ujawnionych w nieprawidłowej wysokości.
Natomiast dochodami ze źródeł nieujawnionych są takie które pochodzą ze źródeł niewskazanch przez podatnika i nieustalonych przez właściwy urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej.
Przybliżę jeszcze poniżej sposób wyliczenia tegoż podatku. Otóż stawka zryczałtowanego podatku dochodowego nie uległa zmianie i wynosi 75 proc. podstawy opodatkowania.
 

Jak urzędnicy wyliczą nam podatek
Natomiast podstawę opodatkowania stanowi kwota nadwyżki wydatku nad tymi przychodami, od których podatek został odprowadzony, lub też tych nieopodatkowanych.
Określenie jej następuje w odniesieniu do oznaczonego czasu, którym jest rok podatkowy. I tutaj ogromnie ważną sprawą, jest to kiedy powstaje obowiązek podatkowy. Ustawodawca wskazuje jednoznacznie, że powstaje na ostatni dzień roku podatkowego, w którym powstał tenże  przychód.
Sam podatek ustalany jest w drodze decyzji, wydanej po przeprowadzonym postępowaniu podatkowym lub przeprowadzonej kontroli. Nie ulega bowiem wątpliwości, że muszą  bezsprzeczne być podstawy do jego wymierzenia. Jego wysokość jest kwotą niemałą. 
Istotne jest to, że to na podatniku, w myśl przepisów, spoczywa ciężar udowodnienia, że poniesione wydatki znajdują pokrycie w tych przychodach, od których został podatek zapłacony lub ewentualnie tych, które nie były opodatkowane.
W tym miejscu podkreślenia wymaga, że obowiązek ten obejmuje jedynie przychody, które nie są znane organowi z urzędu lub też takie, których nie będzie mógł on ustalić na podstawie zgromadzonych informacji.
Inaczej jest, gdy nastąpiło przedawnienie zobowiązania, wówczas dowodzenie pochodzenia dochodów nie jest wymagane, wystarczy uprawdopodobnienie ich uzyskania.
Ponadto, jeżeli podatnik nie wykaże, że wybudowany dom, czy też zakupiona działka zostały sfinansowane z tych dochodów, od których podatek został zapłacony lub też tych, które nie podlegały opodatkowaniu, wówczas wydawana jest decyzja w oparciu o wartość rynkową zgromadzonego w danym roku mienia.A  Magdalena Glinkowska
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska