Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy ktoś jeszcze pracuje w Wielki Piątek?

Adriana Boruszewska
Droga krzyżowa we wrocławskim Rynku. Kościół Katolicki nie mówi nie wolnemu piątkowi gdyż, jak zaznacza  ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej, Wielki Piątek to bardzo ważne święto dla chrześcijan i liturgicznie ważniejsze nawet od Poniedziałku Wielkanocnego.
Droga krzyżowa we wrocławskim Rynku. Kościół Katolicki nie mówi nie wolnemu piątkowi gdyż, jak zaznacza ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej, Wielki Piątek to bardzo ważne święto dla chrześcijan i liturgicznie ważniejsze nawet od Poniedziałku Wielkanocnego. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Teoretycznie w Wielki Piątek pracujemy. W praktyce jednak wszyscy myślą o świętach i praca idzie jak po grudzie. Kto więc pracuje w Wielki Piątek i czy praca w ten dzień w ogóle ma sens?

Wielki Piątek to jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Do tej pory jednak nikt nie zdecydował, by ten dzień był dniem wolnym od pracy.

Czy na Dolnym Śląsku pracujemy w Wielki Piątek?

W Wielki Piątek większość instytucji na Dolnym Śląsku pracuje. Niektóre urzędy jednak poskracały godziny pracy. Dla przykładu, w urzędzie miejskim w Zgorzelcu urzędnicy pracują tylko do godziny 13.

Wielki Piątek to też dzień, w którym instytucje odbierają dzień wolny za Święto Trzech Króli (przypadające w 2018 roku w sobotę).

Taka sytuacja ma miejsce we Wrocławiu - zamknięte będą wszystkie oddziały magistratu oraz w Legnicy, gdzie 30 marca zamknięty będzie sąd okręgowy. W Wałbrzychu natomiast najważniejsze urzędy będą czynne jak co dzień.

W miastach normalnie kursuje też komunikacja miejska. Jedynie we Wrocławiu linie autobusowe 920 i 923 będą jeździć według feryjnych rozkładów jazdy, a zawieszone zostaną kursy szkolne do Iwin realizowane przez autobusy linii 133.

Jedynymi osobami, które stale cieszą się z wolnych Wielkich Piątków są nauczyciele i uczniowie, którzy w ten dzień nie idą do szkoły.

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy

Dzień wolny w Wielki Piątek od dłuższego czasu budzi kontrowersje. Interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy złożył prof. Marian Zembala, znany kardiochirurg, były minister zdrowia, obecnie poseł Platformy Obywatelskiej.

- Wielki Piątek jest dniem wolnym w wielu krajach europejskich, między innymi na Słowacji, w Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Cyprze, Estonii, Łotwie, Malcie. W Czechach od 2016 r. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy, przywrócono stan sprzed 1951 r. Na Węgrzech jest to święto obchodzone od 2017 roku. Z krajów pozaeuropejskich Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy m.in. na Kubie od 2012 roku - pisze prof. Marian Zembala w interpelacji i dodaje, że Wielki Piątek może być dniem zadumy, rozwagi i podejmowania zobowiązań dla innych. - To takie święto spojrzenia do przodu, co ja, co każdy z nas może zrobić dobrego dla innego człowieka - twierdzi Zembala.

Kościół Katolicki nie mówi nie takiemu rozwiązaniu, gdyż, jak zaznacza ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej, Wielki Piątek to bardzo ważne święto dla chrześcijan i liturgicznie ważniejsze nawet od Poniedziałku Wielkanocnego.

- Gdybyśmy mieli decydować o tym, który dzień ma być wolny od pracy, to Wielki Piątek byłby dobrym wyborem. Tak naprawdę większość osób świętuje od soboty do poniedziałku, a przecież chrześcijanie świętują od czwartku do niedzieli - tłumaczy ksiądz Kowalski.

Nieco inaczej na sprawę patrzy dr Michał Lutostański, socjolog z Uniwersytetu SWPS. - Rzeczywiście jest tak, że w Wielki Piątek niektóre instytucje pracują krócej, na przykład tylko do godziny 14. Jednak nie sądzę, by kolejny dzień wolny w roku, a mamy ich już sporo, wpłynął pozytywnie na polską gospodarkę - komentuje dr Luto-stański.

Kościół nie mówi nie wolnemu od pracy Wielkiemu Piątkowi. Socjologowie zaś twierdzą, że nie byłoby to dobre dla polskiej gospodarki. O wolny Wielki Piątek zabiega też prof. Marian Zembala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska