Czy koronawirus przenosi się przez powietrze? WHO twierdzi, że nie ma na to dowodów

asz
Czy koronawirus przenosi się przez powietrze i można się nim zarazić oddychając? WHO twierdzi, że nie ma na to dowodów. By się nie zakazić, trzeba pamiętać o zachowaniu zasad higieny.
Czy koronawirus przenosi się przez powietrze i można się nim zarazić oddychając? WHO twierdzi, że nie ma na to dowodów. By się nie zakazić, trzeba pamiętać o zachowaniu zasad higieny. 123rf.com
W Narodowym Instytucie Zdrowia w Hamilton przeprowadzono ostatnio badania dotyczące tego, ile czasu koronawirus jest w stanie przetrwać na różnych powierzchniach oraz w powietrzu. Wyniki badań szybko zostały podchwycone przed media. Teraz WHO oświadcza: eksperyment nie dowodzi, że koronawirus przenosi się drogą aerozolową. Nie zarazimy się przez samo oddychanie.

Ile przetrwa koronawirus? Zależy od powierzchni

Badania naukowców wykazały, że koronawirus może przetrwać:

  • do 3 godzin w powietrzu,
  • do 4 godzin na powierzchniach z miedzi,
  • do 24 godzin na tekturze,
  • do 2-3 dni na plastiku i stali nierdzewnej.

Do rozpylenia próbki koronawirusa używano nebulizatora – miało to imitować kaszel osoby zakażonej. WHO zaznacza jednak, że sprzęt laboratoryjny ma dużą moc, której nie sposób porównywać z tym, jak rzeczywiście kaszlemy czy kichamy. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia wyniki badań nie są dowodem na to, że koronawirus przenosi się przez powietrze. O tym, że cząsteczki zawierające koronawirusa mogą rozprzestrzeniać się, gdy generowane są aerozole, wiadomo było już wcześniej.

Koronawirus nie przenosi się przez powietrze

WHO przypomina, że koronawirusem można zakazić się drogą kropelkową – kiedy np. ktoś blisko nas kichnie lub kaszlnie, a jest zakażony. Cząsteczki koronawirusa osiadają też na powierzchniach. Możemy się zarazić, jeśli dotkniemy zanieczyszczonej powierzchni, a następnie – bez mycia czy dezynfekcji rąk – twarzy.

Nie ma natomiast dowodów na to, że możemy zakazić się koronawirusem „z powietrza”, czyli po prostu oddychając w pomieszczeniu, w którym wcześniej przebywał ktoś zakażony, kto kichał lub kaszlał. Z tego powodu też nie jest konieczne noszenie maseczek ochronnych przez wszystkich – powinien to natomiast robić personel medyczny, który ma kontakt z zakażonymi koronawirusem.

Jak się chronić przed koronawirusem?

Pozostali powinni często myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je środkami z wysokim stężeniem alkoholu oraz unikać dotykania twarzy. Dezynfekowane lub myte wodą z mydłem powinny być też często dotykane przedmioty i powierzchnie, np.:

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie