Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy klimatyzacja szkodzi? [PRAWDY I MITY O KLIMATYZACJI] ZOBACZ WIDEO

Monika Chruścińska
Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?
Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu? arc.
Czy klimatyzacja szkodzi? OTO PRAWDY I MITY O KLIMATYZACJI Klimatyzacja ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. I choć w upalny dzień w pracy jej zalety doceni chyba każdy, lepiej uważać i nie podchodzić zbyt blisko. Zdania co do skuteczności klimatyzacji i jej wpływu na nasze zdrowie są wciąż podzielone. Pomaga ratować życie chorym, czy sama szkodzi zdrowiu? Ma służyć ludziom, czy... biznesowi? Przywołujemy prawdy i obalamy mity, jakie przez lata narosły wokół klimatyzacji.

Ci, którzy sądzą, że została wynaleziona z myślą o poprawie komfortu pracy człowieka, zawiodą się. Pierwsze urządzenie pozwalające kontrolować w pomieszczeniach temperaturę i wilgotność powietrza skonstruował ponad sto lat temu w Nowym Jorku inżynier Willis Carrier. I wcale nie po to, aby ulżyć ludziom w pracy, ale by chronić papier w drukarni, który pod wpływem wysokich temperatur tracił swoje właściwości. Dopiero z czasem pracodawcy uznali, że przyjemny chłód przyciągnie klientów, zwiększy też komfort pracy.

ZOBACZ TAKŻE:
W nowych tramwajach klimatyzacja tylko dla motorniczego [ZDJĘCIA]

Klimatyzator szkodzi zdrowiu? Ale jest też niezastąpiony w szpitalach. Szczególnie na blokach operacyjnych. Oczywiście mowa tu o klimatyzatorze, który nie tylko rozprowadza w pomieszczeniu powietrze i reguluje jego temperaturę, ale też zapewnia właściwy poziom wilgotności i czystości powietrza. Warunek? Musi być odpowiednio konserwowany, spełnia wymagane normy.

Klimatyzacja winna zachorowaniom na legionellozę? 37 lat temu na chorobę wywoływaną przez groźną bakterię legionella pneumo zmarły na nią 34 osoby. Zarazili się nią w jednym z filadelfijskich hotelów. Wszystkiemu winny był system klimatyzacji, a właściwie bakterie, które namnożyły się właśnie w jego przewodach. Te same bakterie równie dobrze będą rozwijały się w domowych nawilżaczach i słuchawkach prysznicowych. Żeby utrudnić im życie wystarczy mycie sprzętu w temperaturze powyżej 70 st. W przypadku klimatyzacji - odkażenie jej jest trudniejsze. Dlatego nowoczesne klimatyzatory mają filtry.

Czy użytkowanie klimatyzacji może powodować przeziębienia? Tak, ale jest to prawda tylko częściowa. Zależy od sposobu, w jaki korzystamy z klimatyzacji. Przeziębienia może spowodować również zwykły pokojowy wentylator. Aby go uniknąć, sztuką jest dostosowanie temperatury wewnątrz pomieszczenia do tej na dworze.

Klimatyzacja w samochodzie zwiększa spalanie? Prawda. Nie działa przecież na powietrze. Elementem klimatyzacji jest sprężarka, która zwykle napędzana jest paskiem akcesoriów silnika. Stawia ona pewien opór, więc silnik ma do wykonania dodatkową pracę - przez co zwiększa się nieco spalanie (ok. 0,5 - 1l/100 km) i delikatnie zmniejsza się efektywna moc na kołach.

Rozmowa z Narcyzem Wojtowiczem, laryngologiem Mini-Kliniki w Mysłowicach
Jak użytkować klimatyzację, żeby nie szkodziła zdrowiu?
Klimatyzacja nie jest szkodliwa, tylko nieumiejętne z niej korzystanie. Nie wystarczy bowiem zainstalować klimatyzację w domu, biurowcu czy samochodzie, należy ją również regularnie czyścić i wymieniać filtry. Jeśli np. w biurowcu pracodawca oszczędza na filtrach i przez cały rok ich nie wymienia, o infekcję nietrudno. Zwłaszcza w okresie zachorowań na grypę. W klimatyzacji, która jest nieodpowiednio konserwowana, mogą rozwijać się pleśnie, bo wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się grzybów. Ważne jest też, aby nie ustawiać nawiewu z klimatyzatora bezpośrednio na siebie i nie siedzieć w zimnym przeciągu. To najprostsza droga do przeziębienia. Trzeba też co jakiś czas wyłączać klimatyzację i wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy.

W budynkach, w których działa klimatyzacja, zazwyczaj jest też suche powietrze...
Prawidłowo działająca klimatyzacja to nie tylko kontrola nawiewu, temperatury, ale też poziomu wilgotności. Jeśli coś nie działa jak należy i powietrze jest suche, wtedy powstają warunki sprzyjające nieżytom górnych dróg oddechowych z tak dokuczliwymi objawami jak drapanie w gardle, chrząkanie czy męczący kaszel.

Na jaką temperaturę powinna zostać ustawiona klimatyzacja, aby nie szkodziła?
Temperatura wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia nie może różnić się dużo od temperatury na zewnątrz. Jeśli na dworze jest +26 stopni Celsjusza, a my ustawiliśmy sobie w samochodzie +18, to prawdopodobieństwo, że zachorujemy wzrasta. Ja zawsze radzę pacjentom temperaturę na poziomie około +21 stopni. W duży upał będzie to takie ochłodzenie, które nie powinno nam zaszkodzić. Not.: MCH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy klimatyzacja szkodzi? [PRAWDY I MITY O KLIMATYZACJI] ZOBACZ WIDEO - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska