Czy kleszcze są straszne i zagrażają naszemu życiu i zdrowiu ? Fakty i mity

Materiał informacyjny Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu

Na wiosnę z każdej strony, czy to mediów społecznościowych, telewizji, radia oraz blogów i vlogów jesteśmy zasypywani informacjami o kleszczach i chorobach, które przenoszą.

W ogromnej mierze są to informacje, które budzą w nas strach, a co za tym idzie powodują rezygnacje ze spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w lesie, w ogrodzie, na działce czy też w parku. Ponadto w Internecie, do którego najczęściej sięgamy chcąc zgłębić swoją wiedzę na dany temat jest mnóstwo nieprawdziwych informacji.

Ale czy faktycznie jest się czego bać? Czy kleszcze są aż tak straszne i zagrażają naszemu zdrowiu i życiu? Aby, poznać odpowiedzi na te pytania, należy rozprawić się z wieloma mitami na temat tych małych stworzeń.

logo

MIT

Kleszcze spadają na nas z drzew.

FAKT

Nie, głodny kleszcz nie ma siły, aby wspiąć się na drzewo, dlatego te pajęczaki czyhają na swoje potencjale ofiary w wysokich trawach, krzewach oraz nisko umiejscowionych liściach młodych drzew. Pamiętajmy, kleszcze występują do wysokości do 1,5m.

MIT

Kleszcze możemy spotykać tylko w lasach.

FAKT

Choć kleszcze lubią wilgotne lasy, zwłaszcza te mieszane oraz liściaste to możemy je spotkać praktycznie wszędzie, gdzie występuje roślinność. Oprócz lasów lubią przebywać w parkach, ogrodach, zielonych skwerkach itp.

Warto pamiętać, że więcej kleszczy będzie przy ścieżkach leśnych, ścieżkach dzikich zwierząt, na skraju lasu i łąk czyli tam, gdzie jest większe prawdopodobieństwo na spotkanie żywiciela.

MIT

Kleszcze częściej atakują ludzi, którzy są ubrani w jasną odzież.

FAKT

Te pajęczaki nie posiadają narządu wzroku - są ślepe, a zatem nie rozróżniają kolorów. Natomiast są wyposażone w tzw. organ Hallera, który wyczuwa temperaturę, drgania podłoża i dwutlenek węgla wydychany przez potencjalne ofiary. To właśnie ten niezwykle czuły organ, który znajduje się na pierwszej parze odnóży kleszcza pozwala mu zlokalizować „posiłek”.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w profilaktyce zaleca się ubieranie jasnych ubrań podczas wędrówek po miejscach występowania kleszczy, ponieważ kleszcze są przeważnie ciemnego koloru, dlatego na jasnych ubraniach jesteśmy w stanie szybciej je zauważyć i zminimalizować ryzyko wbicia się pasożyta w skórę.

logo

MIT

Smarowanie kleszcza tłuszczem, alkoholem, olejkiem roślinnym lub podpalenie go powoduje szybsze pozbycie się pasożyta z naszego ciała.

FAKT

NIE, NIE i jeszcze raz NIE! Nie wolno niczym smarować, podpalać i ściskać palcami wbitego w skórę kleszcza!

Jeśli będziemy stosować takie metody, doprowadzimy do sytuacji stresowej dla pajęczaka i wówczas może on zacząć wymiotować do naszego organizmu swoją treść pokarmową wraz z groźnymi dla naszego zdrowia zarazkami.

Dlatego, aby pozbyć się niechcianego pasażera na gapę należy zdecydowanym ruchem go wyjąć. Możemy do tego wykorzystać pęsetę lub specjalne przyrządy dedykowane pozbyciu się tych pasożytów ze skóry, które są dostępne w sklepach zoologicznych, aptekach oraz lecznicach weterynaryjnych. Ważne, aby rankę po wbitym kleszczu zdezynfekować.

MIT

Aktywność kleszczy jest tylko na wiosnę i jesienią.

FAKT

Obecnie kleszcze aktywne są cały rok. Gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia (zazwyczaj powyżej 4st. C) kleszcze rozpoczynają swoją aktywność. Dlatego możemy spotkać te pasożyty już w grudniu, czy styczniu.

logo

MIT

Kleszcze do życia potrzebują ludzkiej krwi.

FAKT

Kleszcze nie są wybrednymi pasożytami, a do swojego życia i przetrwania potrzebują posiłku złożonego z krwi. Kleszcze żerują na wszystkich kręgowcach, najczęściej ich żywicielami są dzikie zwierzęta (myszy, ryjówki, ptaki, lisy, sarny, itp.) jednak człowiek również może stać się dla nich źródłem pożywienia.

MIT

Kleszcza musi wyjąć ze skóry pielęgniarka lub lekarz.

FAKT

Każdy z nas może wyciągnąć kleszcza. W tym przypadku, przede wszystkim liczy się czas, im szybciej pozbędziemy się pasożyta ze skóry tym lepiej.

Aby krętki powodujące boreliozę przedostały się do naszego organizmu potrzebują około 12 godzin, dlatego jak tylko zauważymy wbitego w skórę kleszcza należy go jak najszybciej wyciągnąć. Ważne, przy wyciąganiu kleszcza jest bycie zdecydowanym, tak aby za jednym razem wyjąć pajęczaka ze skóry. Kleszcze wyciągamy pęsetą lub urządzeniami przeznaczonymi do tego celu, a następnie dezynfekujemy miejsce wbicia się kleszcza w skórę.

logo

MIT

Kleszcze jak znajdą ofiarę, szybko zaczynają żerować.

FAKT

Kleszcze, aby znaleźć odpowiednie miejsce swojego żerowania, czyli takie gdzie skóra jest cieńsza, ma wyższą temperaturę oraz wilgotność (np. pachwiny, zgięcia łokci i kolan, okolice uszu itp.) potrafią chodzić po ciele swojej ofiery nawet kilka godzin.

MIT

Jest szczepionka na boreliozę.

FAKT

Na rynku nie ma dostępnej szczepionki przeciwko boreliozie. Szczepić możemy się na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), która jest inną jednostką chorobową przenoszoną przez kleszcze.

MIT

Kleszcze chorują na boreliozę.

FAKT

Kleszcze nie chorują na boreliozę, są jedynie nosicielami dla bakterii, która wywołuję boreliozę.

logo

MIT

Boreliozą możemy zarazić się od zwierząt.

FAKT

Do zarażenie krętkami borrelii dochodzi podczas żerowania kleszcza, który pełni funkcję wektora dla tej bakterii – czyli takiego środka transportu pomiędzy pasożytem (kleszczem) a jego żywicielem (np. człowiekiem).

Pamiętajmy, że niezależnie od tego czy wychodzimy na spacer z psem na pobliski skwerek pod blokiem czy do parku, wyjeżdżamy w góry, bądź pod namiot do lasu wszędzie możemy spotkać kleszcze. Jednak uzbrojeni w rzetelną wiedzę na temat tych małych pajęczaków, opierając się na powyższych faktach a także stosując profilaktykę odkleszczową możemy śmiało korzystać z uroków otaczającej nas przyrody, i nie rezygnować ze spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie