Czy Jacek Sutryk zapłaci nauczycielom za strajk? "Jeśli tego nie zrobi, straci twarz"

Andrzej ZwolińskiZaktualizowano 
Pawel Relikowski / Polska Press
- Liczymy się z tym, że po prostu nie dostaniemy nic za czas strajku – mówią protestujący nauczyciele z Wrocławia. I z nadzieją czekają na ruch prezydenta Jacka Sutryka, który obiecał że mimo strajku wypłaci im pieniądze. A chodzi o potężną sumę - już teraz do wypłaty uzbierało się we Wrocławiu 6 milionów złotych. Kiedy pieniądze trafią do szkół? Do wypłat w szkołach coraz bliżej, tymczasem miasto nabrało wody w usta. Nie odpowiedziało nam na pytanie o pieniądze dla nauczycieli. Ale urzędnicy ignorują ni tylko nas. O wypłatach za strajk nie mówią też nic dyrektorom szkół. Tymczasem przewodnicząca Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych podkreśla - strajkującym pieniądze się nie należą. A za ich wypłacenie prezydent miasta i dyrektorzy szkół mogą być ukarani nawet trzydziestokrotnością swojej pensji.

- Pieniądze oczywiście są bardzo ważne, w końcu strajkujemy też po to by lepiej zarabiać, ale każdy z nas liczy się z tym, że to co wpłynie na nasze konta na początku maja, będzie niewielką częścią naszych normalnych pensji - słyszymy od nauczycieli XIII LO we Wrocławiu. - Prezydenta Jacek Sutryk jest bardzo aktywny medialnie i lubi pokazywać w sieci, ile to dobrych rzeczy robi dla wrocławian, teraz my powiemy: sprawdzamy - mówi Agnieszka Kałczyńska Durlej, rzeczniczka Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu. - Jeżeli tak mocno ujął się za nami, a teraz nie zrobi nic byśmy dostali pieniądze, to straci twarz – mówi twardo.

Przypomnijmy, że jeszcze przed rozpoczęciem strajku miasta Jacek Sutryk nie tylko poparł protest, ale obiecał też nauczycielom pieniądze. – Dostaną to, co się im należy, a fundusze płac szkół i przedszkoli pozostaną na niezmiennym poziomie. Mają prawo do strajku i do godnej pensji i o to we Wrocławiu będziemy walczyć – deklarował na swoich profilach w mediach społecznościowych i wielokrotnie powtarzał to publicznie. Co więcej obiecał, że - wszystkie środki przewidziane we Wrocławiu na wynagrodzenia zostaną wypłacone nauczycielom w całości i to bez względu na to, jak długo potrwa strajk. Jak dowiedzieliśmy się od liderów związkowych, im także obiecano, że nauczycielom już po zakończeniu akcji, wypłacone zostaną specjalne dodatki motywacyjne.

Regionalne Izby Obrachunkowe grożą
Ale czy to się uda? Przewodnicząca Rady Grażyna Wróblewska w przesłanym do nas piśmie podkreśla, że w okresie strajku pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, a pracownik otrzymujący wypłatę „z góry” – a tak to wygląda w przypadku nauczycieli – powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy.

Krajowa Rada RIO przyznając, że jednostki samorządu mają szeroki zakres samodzielności, podkreśla, że w dziedzinie planowania i wydatkowania środków budżetowych, mogą działać wyłącznie i ściśle w granicach określonych konkretnymi przepisami. Przewodnicząca pisze też, że stanowisko Krajowej Rady RIO jest zbieżne ze stanowiskiem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z 9 kwietnia. W nim mowa o tym, że działania zmierzające do obejścia przepisu, który nie przewiduje prawa do wynagrodzenia za czas strajku, należałoby uznać za działania niezgodne z prawem, a dokładniej będące naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Za to grożą kary - od upomnień i nagan po kary pieniężne, nawet do trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia osoby odpowiedzialnej za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. W tym przypadku na celownik mogą być wzięci samorządowcy czy choćby dyrektorzy szkół, którzy decydują o realizacji planów finansowych w kierowanych przez siebie placówkach.

Czy jest sposób na uniknięcie oskarżeń o łamanie dyscypliny finansowej ze strony RIO? O to zapytaliśmy prawników. Pierwszym wyjściem mogłaby być uchwała Rady Miejskiej - już po zakończeniu strajku - o przyznaniu nauczycielom dodatków motywacyjnych i wypłacanie ich nawet przez kilka miesięcy. Samorząd opierając się choćby na Karcie Nauczyciela może przyznać takie dodatki, a Regionalna Izba Obrachunkowa nie mogłaby tego zakwestionować.

Drugim sposobem jest zawarcie porozumień przez dyrektorów szkół i przedszkoli ze strajkującymi, kończących protest, w których – zgodnie z ustawą o sporach zbiorowych – można by zawrzeć deklaracje o wypłacie pełnych wynagrodzeń wszystkim nauczycielom bez względy na to czy ktoś strajkował czy nie.

Biorąc pod uwagę liczbę strajkujących nauczycieli we Wrocławiu i średni ubytek ich pensji za dzień strajku w wysokości 130 złotych, nawet gdyby strajk zakończono przed świętami, suma tych rekompensat musiałaby sięgnąć nawet 6 mln złotych. Czy będą na tyle wysokie? Na to pytanie magistrat nam nie odpowiedział. Póki co także dyrektorzy szkół i przedszkoli nie dostali żadnych informacji ani dyspozycji od władz miasta, co do wysokości świadczeń jakie miałyby zostać wypłacone nauczycielom. Poczekamy jeszcze do końca przyszłego tygodnia – usłyszeliśmy od nich.

Strajk tylko do środy?
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział na najbliższy wtorek posiedzenie zarządu związku i dyskusję o tym, co dalej ze strajkiem. Wskazał trzy możliwości. Kontynuowanie tego, co jest, zawieszenie, a trzecie to strajk rotacyjny w różnych szkołach. Z danych związku wynika, że z początkowej liczby 16 tysięcy strajkujących placówek w całym kraju w 1200 przerwano akcję.

Przypomnijmy też, że na środę i czwartek w przyszłym tygodniu w wielu strajkujących szkołach średnich, także we Wrocławiu zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych, które maja decydować o dopuszczeniu uczniów ostatnich klas do matur. To może być dodatkowy argument za przerwaniem lub zawieszeniem strajku przez nauczycieli.

Zobacz też

Prezydent Poznania proponuje nauczycielom zawie**szenie strajku do września

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 565

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gargamel

Od kiedy za bumelanctwo można dostawać pieniądze? Strajk, to nic innego, jak totalne obijanie się. Najpierw pomyślcie, zanim następnym razem weźmiecie udział w nic nie robieniu.

b
bezrobotny humanista

to się ciesz, że masz w ogóle pracę. W Biedronce, Żabce, w gastronomii zarobisz kokosy za 12 godzin pracy dziennie.

J
Janina emerytka

Z jakie przyczyny pan prezydent chce płacic nauczycielą za strajk przecież nikt ich do tego strajku nie zmuszał.Kto nie pracuje ten nie dostaje pieniędzy .

Z
Zosia

Nie wierzę, że to piszą wrocławianie, może to "słoiki" na DTR i DWR mają problem ze zrozumieniem problemu ???

Z
Zosia

Wiec bądźmy solidarni z tymi, którzy próbują nie doprowadzić do katastrofy wychowawczo-pedagogicznej

K
Kobranocka69

Nauczycielom za strajk nie należy się nawet złotówka ! Chcieli strajku, nie świadczyli pracy to niech teraz nie płaczą że nie dostana za ten okres wynagrodzenia. Panie Prezydencie Sutryk, jako Wrocławianin od urodzenia i podatnik - niech Pan się nawet nie waży z moich podatków wypłacać jakiejkolwiek rekompensaty za strajk nauczycieli. Oni nie świadczyli w tym okresie pracy, więc im się zwyczajnie nie należy !Jak chcą lepiej zarabiać to niech wezmą więcej godzin albo zmienia pracę, ja jak miałem potrzebę pracowałem po 12-14 godzin dziennie, na dwóch etatach! Nauczyciele wcale tak źle nie zarabiają, tych co znam to wcale im się źle ekonomicznie nie powodzi. I żeby nie było - nie jestem sympatykiem PiS-u (bo żadnej formy lewicy nie popieram, również tej katolicko-narodowej), jestem za wolnym rynkiem, brakiem rozdawnictwa Państwowego, minimalizacja przepisów i koncepcji, moim idolem politycznym jest Żelazna Dama - Pani Margaret Thatcher !

Cytaty z Żelaznej Damy:

"Leczyć brytyjską chorobę socjalizmem, to jak leczyć białaczkę za pomocą pijawek."

"Socjalistyczne rządy zawsze robią bałagan w finansach. Zawsze wydają cudze pieniądze. To dla nich charakterystyczne."

t
tak

NAWET nie chce słyszeć że pójdzie złotówka na wypłaty za strajk.
NAWET nie chce słyszeć że nauczyciele zrobią sobie przerwę wakacyjną w strajku i wrócą po wakacjach. Kiedyś, myślałem że nauczyciel to ktoś kto jest powazny, jakoś wykształcony, poniekąd stateczny, pokazujący wzorzec człowiek. Dziś widze że to pajace.

w
wstyd

Nie wiem jak można być tak z siebie zadowolonym, przy takich błędach ortograficznych, które popełniasz na forum. Normalny człowiek spaliłby się ze wstydu i poszedł po rozum do głowy, a nie jeszcze firmował coś takiego własnym imieniem, nazwiskiem oraz wizerunkiem. Odnosisz się do ludzi jak ostatni prostak i przemawia przez Ciebie buta, pycha, a także arogancja. Wstyd. Naucz się poprawnej polszczyzny i posiądź choć odrobinę kultury osobistej, a dopiero później zabieraj głos w sprawach, które najwyraźniej Cię przerastają.

k
kug

!!!

l
lj

bo nawet komuchy nie miały takich zasług jak oni.

r
rtff

który korepetytorów weryfikuje czyli zgodnie z dogmatem odsiewa gorszych. Dlaczego więc chcesz zatrudnić w szkole najgorszych a nie najlepszych?

m
mgr

STRAJKUJĄCY NAUCZYCIELU ZAPRASZAM NA WOLNY RYNEK PRACY! Osiem klas to bardzo dobra podstawa programowa dla młodego człowieka, dzieci powinien uczyć przede wszystkim nauczyciel a nie korepetytor, zacznijcie zwalnianie z pracy złych i niedouczonych nauczycieli - to konieczność, podwyżki tylko za jakość i wyniki nauczania dla nauczycieli z misją szanujących prawa uczniów ?

G
Gej

Rów wygoliłeś w końcu, bo zarost na twarzy coraz bujniejszy masz, a mnie tak bardzo kij swędzi

k
kompromitacja

Nie wiem co uskrobałeś powyżej, lecz odnoszę wrażenie, że to raczej Ty "hodujesz bachory i ich nie utrzymujesz". Jak widać nikt Cię nie nauczył ani ortografii, ani elementarnej kultury, ani wreszcie dobrego smaku. Przestań się kompromitować ilustrując siermiężną grafomanię własnym zdjęciem. Naprawdę wygląda to bardzo żałośnie.

T
Tragedia!

Jak można wypisywać takie niedorzeczności i bzdury. Na dodatek w tak prostacki sposób.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3