18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Czy Dorosłe Dziecko Alkoholika może żyć normalnie? Syndrom DDA i jego skutki.

Redakcja
Udostępnij:
Według Instytutu Psychologii Zdrowia Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) to w najszerszym znaczeniu dorosłe osoby, które wychowywały się w rodzinie alkoholowej. 

**Według Instytutu Psychologii Zdrowia Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) to w najszerszym znaczeniu dorosłe osoby, które wychowywały się w rodzinie alkoholowej. 

W węższym znaczeniu Dorosłe Dzieci Alkoholików są to osoby, które doświadczają problemów związanych z niemożnością uwolnienia się w życiu dorosłym od efektów doświadczeń dorastania w bliskim otoczeniu osoby uzależnionej lub nadużywającej alkoholu. 

Dzieci w rodzinach alkoholowych przeżywają wiele trudnych emocji: wstyd, poczucie winy, gniew, smutek i strach. Typowymi sposobami radzenia sobie przez dzieci z rodzin alkoholowych z trudnymi emocjami są m.in. zepchnięcie uczuć do podświadomości, pomniejszanie ich lub zaprzeczanie, nierozpoznawanie ich (nienazywanie) i mylenie z myślami. 
W życiu dorosłym wspomnienia z okresu dzieciństwa często budzą u DDA lęk, doznają one smutku i unikają uczucia gniewu. Efektem zmian w reakcjach emocjonalnych u DDA jest często obronna postawa wobec życia i ludzi. Na skutek tych przeżyć często doświadczają one problemów w kontaktach z innymi ludźmi, w budowaniu głębokich związków uczuciowych, w kontakcie z samym sobą, polegających przede wszystkim na, niezdolności do odczuwania własnych potrzeb. Często nie potrafią radzić sobie z trudnymi sytuacjami, potrzebują stałego kontrolowania siebie i innych. Osoby takie mają negatywny obraz własnej osoby, poczucie własnej nieatrakcyjności, niskie poczucie własnej wartości z jednoczesnym stawianiem sobie wysokich wymagań, postrzegają świat jako wrogi, obawiają się odrzucenia i zmian. Typowe dla DDA jest poczucie zagrożenia, nawet gdy nic złego się nie dzieje oraz poczucie niedostosowania, negatywnej odmienności.

Część osób z DDA choć dość dobrze radzi sobie w  dorosłym życiu, to jednak jakość tego życia nie jest taka, na jaką zasługują. Nie zdołali się w pełni odseparować od domu rodzinnego a traumy, które w nim doznali są ciągle żywe, nawracające. Często cechuje je nadmierna odpowiedzialność i ograniczone zaufanie w bliskich relacjach z innymi.
Przyczynami uruchamiającymi syndrom DDA są czynniki psychiczne. Należy do nich głównie chroniczne odrzucenie przez rodziców. Odepchnięcie dziecka przez alkoholika czy tez osobę współuzależnioną może być tak silnie, że przeżywane jest w kategoriach cierpienia, co w konsekwencji prowadzi do stłumienia i wyparcia uczuć, a nawet potrzeb. Typowym problemem jest chaos i nieprzewidywalność w rodzinie alkoholowej. Silna kontrola lub kompletny chaos to krańcowe podejścia ujawniane w życiu dorosłym jako reakcja na doświadczenia zagrożenia i harmideru emocjonalnego w dzieciństwie. Atmosfera zagrożenia panująca w rodzinie alkoholowej związana jest z przemocą fizyczną, psychiczną, a czasami i seksualną. Podstawową reakcją dziecka jest poczucie stałego zagrożenia nawet wtedy, gdy nic się pozornie nie dzieje. Prowadzi to do zgeneralizowania lęku. Konsekwencją permanentnego zagrożenia jest wytworzenie się poczucia krzywdy,  którego większość DDA często nie ma w świadomości. Istotny wpływ na towarzyszce DDA poczucie braki sensu życia ma brak systemu wartości w systemie rodzinnym, który często prowadzi do tworzenia się labilnych postaw w tej sferze.

Czy DDA potrzebują terapii?

Prawdą jest, że nie wszystkie osoby, które wychowywały się w rodzinie alkoholowej potrzebują terapii. Te osoby, które jej nie potrzebują, nie starają się za wszelką cenę nie pamiętać przeszłości. Żyją z nią jak z integralną częścią siebie. Oprócz własnych dyspozycji rozwojowych ważnym czynnikiem chroniącym jest osoba matki, jej miłość do dziecka i opieka nad nim pomimo problemów alkoholowych w domu.

Te osoby, dla których terapia DDA jest wskazana, starają się wymazać dzieciństwo ze swojego życiorysu. Idealizują wspomnienia. Są dzielne, robią karierę, planują swoje życie i kontrolują je niemal obsesyjnie. A kiedy cokolwiek wymknie się spod kontroli, wpadają w panikę. Pod pozorami dzielnego, radzącego sobie kryją głęboki smutek, brak zaufania do wszystkich a nawet do samego siebie, akty autoagresji, które przynoszą ulgę, bo są karą za noszoną w głębi duszy winę. Często zdarzają się wybuchy złości, z powodu nieistotnego drobiazgu Te i wiele innych pojawiających się emocji nieadekwatnych do tego, co dzieje się realnie, są sygnałem, że można wyrzucić wspomnienia z umysłu, ale nie da się ich usunąć ze sfery emocji. 

Celem terapii DDA jest pamięć emocjonalna, rodzaj kontaktu ze wspomnieniami, który pozwoli odreagować to, co zepchnięte poza świadomość, aby umożliwić kolejny kontakt już bez nadmiarowego przeżywania emocji, aż do ich wyciszenia, ale beż zamrażania i wypierania. Chodzi w niej o to, aby dorosłe życie w związku z tym można było oprzeć na świadomych wyborach a nie - przeniesieniowych reakcjach.

Nie wszystkie Dorosłe Dzieci Alkoholików nie pamiętają przeszłości lub udają, że jej nie pamiętają. Duża grupa osób zgłasza się na terapię, bo nosi w sobie ból krzywdy i chcąc ten ból złagodzić, pragnie wybaczyć. Są i tacy, którzy boją, się, że przebaczenie umniejszy znaczenie ich cierpienia, odbierze mu właściwą rangę, zdeprecjonuje je - i dlatego na terapię się nie zgłaszają. Przebaczenie nie jest jednak koncepcyjnie celem terapii DDA. Chodzi o przebaczenie w sensie psychologicznym - bez konotacji winy i kary, obowiązku i dobrej woli czy zapomnienia krzywd. Wydaje się, że wygodniej, a na pewno bezpieczniej, w terapii posługiwać się dla określenia możliwego jej celu, słowami: akceptacja, pojednanie się, rozstanie lub pożegnanie. 

Rozstanie z dzieciństwem ma być zwieńczeniem procesu terapeutycznego, a więc w poczuciu pełnej samodzielności i mocy, ma umożliwić uczestnikowi terapii odnalezienie takiego symbolu, który pozwoli mu poczuć się wolnym. Symbol ten ma być kluczem czy pomostem do przeniesienia doświadczenia terapeutycznego w realne życie. Bo celem każdej psychoterapii, a terapii DDA szczególnie, jest wyposażenie w narzędzia, które poprawią jakość życia osoby w terapii uczestniczącej. Terapia DDA należy do tych rodzajów psychoterapii, które trudno potraktować zadaniowo, sztuka dla sztuki czy jako zaliczenie kolejnej formy poznawania siebie. Wspólnota doświadczeń osób spotykających się w grupie DDA przy jednoczesnym traktowaniu tych osób z należytym poszanowaniem ich odrębności i wyjątkowości każdego z tych pozornie podobnych doświadczeń, jest środkiem w drodze do celu: wyjścia z labiryntu krzywd, wypartych lub zaprzeczonych uczuć i przeżyć i odzyskanie prawdziwej wolności. Bo żegnamy się z czymś, aby powitać to, co nowe. 

Pierwszoplanowym celem terapii jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz ochronienie klienta przed wystawieniem na zbyt wysoki dla niego poziom rozpaczy. Stopniowe otwieranie przeszłości klienta jest więc procesem, w którym równoważą się interwencje eksplorujące oraz interwencje konsolidujące, zapewniające bezpieczeństwo i oparcie w sobie, ale i w innych osobach. Model terapii zakłada nie tylko przepracowanie traum przeszłości, ale przede wszystkim wzmocnienie funkcji "Ja". Te wewnętrzne zasoby są niezwykle ważne, bowiem wielu klientów wymaga wpierw odpowiedniego wzmocnienia, nim staną się zdolni do przepracowania traum.

Potrzeba terapii jest zdrowym objawem i przejawem dojrzałości osoby, która chce lepiej zrozumieć siebie i rządzące nią mechanizmy. Podczas terapii nie cofniemy czasu i nie zmienimy przeszłości. Można jednak zrobić wiele w tym celu, aby przeszłość przestała rządzić naszym życiem. Będąc bardziej świadomi tego, co wpływa na nasze odczuwanie, myślenie i zachowanie stajemy się wolni zyskujemy świadomość. Możemy uniknąć zachowań dysfunkcyjnych i świadomie wybierać te funkcjonalne, tak aby zaprowadzić ład i porządek w relacjach z bliskimi, stosunku do samego siebie i swoich planach. Możemy też odkryć głęboko zakopane uczucia i przekonać się ze zdziwieniem, że nawet te przykre (lęk, smutek, złość) nie są w stanie nas zabić, a wręcz przeciwnie – pomagają nam bardziej świadomie cieszyć się życiem.

Aktualnie prowadzimy nabór do grupy terapeutycznej dla DDA.

Konsultacje trwają do 13.01.br.

I etap – Grupa Wstępna -ma na celu rozpoczęcie pracy nad sobą, zrozumienie swoich potrzeb i oczekiwań, oswojenie się ze swoimi lękami i zintegrowanie się z grupą. Jest przygotowaniem do intensywnej pracy w II etapie. Grupa Wstępna rozpoczyna pracę w styczniu 2014 kończy się w czerwcu 2014 r.

II etap – Grupa Pogłębiona (grupa zamknięta) jest przeznaczona dla osób, które są gotowe do dalszej, bardziej intensywnej pracy nad sobą. Grupa rozpoczyna się we wrześniu 2014 r. Trwa 10 m-cy.

Pracujemy w małych grupach – 5-7 osobowych, co zwiększa szanse przepracowania problemów wszystkich uczestników, zapobiega poczuciu wyobcowania i pozwala tworzyć budujące więzi grupowe.
Grupę prowadzi mgr Klaudia Rygiel – psycholog i psychoterapeutka. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu o specjalności psychologii klinicznej. Absolwentka krakowskiej Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej, studiów rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, przygotowujących do profesjonalnego prowadzenia psychoterapii. Członek Polskiego Towarzystwa Psychodynamicznego i Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Na co dzień pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego NZOZ Celestyn, Centrum Rozwoju Psychologicznego oraz NutrivitalClinic.
 

**Więcej informacji na stronie

www.nutrivitalclinic.pl

w zakładce psycholog.
E-mail: [email protected]
Telefon: 500-892-551
Rejestracja również na portalu Znany Lekarz.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
SAMUEL LARRY

W niektóre dni rzeczy nie dzieją się tak, jak chcesz. Rozpadają się i zaczynasz się martwić. Co gorsza, czujesz się zniechęcony i samotny, myśląc, że nie ma innego sposobu na prostowanie rzeczy Naturalne zioła wyleczyły tyle chorób, że leki i zastrzyki nie są w stanie wyleczyć Widziałem wielkie znaczenie naturalnych ziół i cudownego działania naturalnych ziół zrobili w życiu ludzi. czytam wiele zeznań online na temat tego, jak zostali wyleczeni z opryszczki, HIV, diabetyków, chłoniaków, mięśniaków, raka itp. przez dr Adeleke Oba ziołowych, więc postanowiłem skontaktować się z lekarzem dr Adeleke wyleczył mnie również z HIV Polecę dr , Adeleke dla wszystkich czytających ten artykuł, ponieważ ten ziołowy uzdrowiciel jest w stanie wyleczyć wszystko, co dr e-mail Dr Adeleke na: [email protected] także jego whatsApp 27740386124

M
Marian

Nigdy nie myślałem, że znów się uśmiechnę, DR. ADELEKE pomógł mi przywrócić moją miłość. JEŚLI POTRZEBUJESZ ZADZWOŃ LUB POMÓŻ NA POMOC: 27740386124. Co za wspaniałe zaklęcie rzucające, dr Adeleke jest najsilniejszym zaklęciem rzucającym. dzięki Bogu natknąłem się na doktora Adeleke, który otarł moje łzy i zabrał mi wszystkie bolączki, które straciłem, przywracając mojego kochanka, który starał się wszelkimi sposobami wrócić. Dr Adeleke przygotował zaklęcie, które przyniosło mojemu byłemu w 48 godzin za 341,99 euro, chcę skorzystać z tych mediów dzięki dr Adeleke za przywrócenie mojego kochanka w 48 godzin, a teraz cieszę się z miłości do mojego życia i robienia wszystko, czego chcę jako kobieta. Jeszcze raz dziękuję, dr Adeleke to jego prywatny kontaktowy adres e-mail: [email protected] Możesz do niego zadzwonić lub zadzwonić 27740386124

A
Asia
Mój tata popijał, kiedy mieszkaliśmy na wsi, ale potem poradził sobie z nałogiem. Nasza mama przejęła chyba nałóg - sama z nami w kraju, kiedy ojciec pracował za granicą. Piła codziennie. Nie przewracała się, ale potrafiła już pod wieczór bełkotać. Tłumaczyłam to sobie tak, że przecież to relaks po pracy, każdemu się należy. I sama też tak robiłam z siostrą, kiedy zamieszkałyśmy razem na studiach i nadal tak robię teraz. Pojawił się duży problem ze mną i moim narzeczonym, który też zresztą pracuje za granicą jak ojciec i przyjeżdża raz w miesiącu. Ma duży problem z akceptowaniem faktu, że czasami zdarzy mi się przesadzić z alkoholem. Niemal się przez to rozstaliśmy już raz. Zaczęłam chodzić na terapię do Psychologgi - grupową na razie. Piję teraz zdecydowanie mniej i bardziej skupiam się na pracy i treningach - boks to moja pasja. Ale nie mogę przestać zastanawiać się czy jestem uzależniona czy to syndrom DDA? Zastanawiam się nad podjęciem terapii indywidualnej dla wsparcia tego co robię na grupowej - tą zresztą w Psychologgii gorąco polecam, jeżeli ktoś się zmaga z podobnymi problemami. Skoro jedna działa, to na pewno terapia indywidualna będzie pomocna.
A
AN
Dzien dobry odpowiadam na poniższe pytania
Po pierwsze chociaż mam 34 lata i jestem najstarsza z rodzenstwa a nasz ojciec sie zapił to i tak jestesmy naznaczeni jego nałogiem, a brat pije gorzej od ojca. Mama w ogóle nie chce się przyznać że w dużej mierze problemy jakie mamy w dorosłym życiu są jej winą i tego że pozwoliła, aby alkohol rządził naszym życiem. Jestem osobą strasznie samotną chociaż mam męża, który też jest DDA nie umiem z nim rozmawiać, z resztą z nikim nie umiem. Moja samotność bierze się z faktu, że nie potrafiłam przez wiele lat zrozumieć, dlaczego jestem inna, czy mam jakiś problem psychiczny, myślałam, że to mój brak wychowania przez rodziców jest w jakimś stopniu powiązany z moimi problemami i dopiero moje problemy małżeńskie mi uświadomiły, że jestem DDA. Chciałabym w moim życiu zmienić wiele, nie mam jeszcze siły na bardziej radykalne kroki, ale małymi kroczkami realizuje postawiony sobie plan. Mam jeszcze wiele do zrobienia a przede wszystkim muszę w końcu zaakceptować siebie i to jest moim największym celem. Nie inni tylko Ja, całe życie musiałam się kimś opiekować , a nikt nie zaopiekował się mną. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że jestem sama, mam dzieci, które są dla mnie najważniejsze, mam męża, ale on mnie nie rozumie, choć wiele razy starałam się mu przedstawić mój tok myślenia, ale chyba nie chciał słuchać. Jestem kobietą, mam 34 lata .
x
xKamelx
Dzień dobry wszystkim,

mam do Was ogromną prośbę, a mianowicie: chciałabym, aby choć jedna osoba zechciała odpowiedzieć na 6 poniższych pytań. Wasze odpowiedzi posłużą mi wyłącznie do celów naukowych.

Jak oceniasz funkcjonowanie rodziny, z której pochodzisz, w której wystąpił/występuje problem alkoholowy?
Jak wyglądają Twoje relacje z najbliższymi i z otoczenia?
Z jakimi trudnościami się borykasz i jak sobie z nimi radzisz? Tematem przewodnim będzie samotność DDA.
W czym przejawia się samotność DDA?
Jakie są przyczyny i skutki samotności według Ciebie?
Czy jest coś, co chciałbyś/chciałabyś zmienić w swoim życiu? Z racji tego, że odpowiedzi są udzielane anonimowo, zależy mi bardzo, abyś określił/określiła swą płeć, wiek i status zawiązku. Z góry niezmiernie dziękuję za odpowiedzi.
e
eugenia
Jestem tutaj, aby dać świadectwo, jak wróciłem do mojego męża, który opuścił mnie ponad 3 miesiące, jesteśmy małżeństwem od ponad 7 lat i dostaliśmy dwoje dzieci. sprawy układały się dobrze i zawsze byliśmy szczęśliwi. aż pewnego dnia mój mąż zaczął zachowywać się w sposób, którego nie mogłem zrozumieć, byłem bardzo zdezorientowany tym, jak traktował mnie i dzieci. później w tym miesiącu nie wrócił do domu i zadzwonił do mnie, że chce rozwodu, i zapytałem go, co zrobiłem źle, aby zasłużyć na to od niego, wszystko, co mówił, to to, że chce rozwodu, że mnie nienawidzi i robi nie chce mnie znowu widzieć w swoim życiu, byłem szalony, a także sfrustrowany Nie wiem co robić, byłem chory przez ponad 2 tygodnie z powodu rozwodu. Kocham go tak bardzo, że był dla mnie wszystkim bez niego moje życie jest niepełne. Postanowiłem więc powiedzieć mojej współpracowniczce i kiedy jej powiedziałem, powiedziała mi, że istnieje psychiczny rzucający zaklęcie o imieniu Dr.ODIGIE, że powinienem się z nim skontaktować, aby mógł rozwiązać moje problemy, nigdy nie uwierzyłem, ponieważ spotkałem tych, którzy wzięli mój pieniądze bez sprowadzania mojego męża. Więc powiedziała mi, że DR.ODIGIE jest w 100% gaurantee, że to ona jej pomogła, kiedy jej mąż ją opuścił. Podała mi swój e-mail i wyjaśniłem wszystko, co mu się przydarzyło. I powiedział mi tylko, żebym się nie martwił, że mój mąż wróci do mnie, gdy tylko wyjdzie, myślałem, że to żart. Ale to było dla mnie niespodzianką, kiedy stało się tak, jak powiedział doktor ODIGIE. Teraz pozostawiam świadectwo tego, co może zrobić doktor ODIGIE. Jeśli więc przechodzisz przez podobny problem, tak samo jak ty, a także kontaktujesz się z dr. ODIGIE, wiem, że on również rozwiąże twój problem. Możesz skontaktować się z nim poprzez jego adres e-mail ([email protected]), możesz również skontaktować się z nim w sprawie aplikacji na telefon na +2348113585486
t
treska
Sama dobrze wiem, że bez takich miejsc wiele osób czułoby się niepewnie, ja po odwyku chciałam jeszcze kontynuować terapię podobnie jak wy i tu znalazłam ukojenie.
b
bigla
Trzeba sobie radzić, nawet gdy coś uważamy za trudne. tym bardziej trzeba szukać najlepszego rozwiązania z sytuacji. Ja znam bardzo dobrze ten Ośrodek. Jako mieszkanka Krakowa serdecznie go polecam, bo wiem, że tutaj w Centrum Wiosenna pomagają i człowiek wychodzi stąd silniejszy. Mnie każde spotkanie takim właśnie czyni.
t
trafka
Mój ojciec jest niepijącym alkoholikiem. Wyleczyli go z uzależnienia w Ściejowicach koło Krakowa w Ośrodku Terapii Wiosenna. Bardzo mu pomogli i całej mojej rodzinie.
m
marko
Naturalnie, że tak. Mi dużego kopa dała terapia na którą się jakiś czas temu zdecydowałem. Wiedziałem, że nie zaszkodzi i może tylko przynieść pozytywne efekty. Tak też się stało. Funkcjonuję normalnie, jak każdy inny człowiek. Odkąd skierowałem swoje kroki do Centrum Terapii Wiosenna W Krakowie po prostu czuję się wewnętrznie silniejszy, czuję, że żyję. Dobrze mi.
G
Gość
Jeżeli jedno z Twoich rodziców, lub obydwoje, nadużywali alkoholu, należysz do ogromnej grupy Dorosłych Dzieci Alkoholików. Na Twoim życiu cieniem kładzie się dzieciństwo, nawet jeśli wspomnienia ukryły się głęboko w niepamięci. Osoby z syndromem DDA często sabotują swoje sukcesy i mają trudność w doprowadzaniu zamierzeń do końca. Choć nie wszyscy, rzecz jasna. Najczęściej są wobec siebie bezlitośnie krytyczne, nadodpowiedzialne, bezustannie poszukujące uznania. Zwykle mają za sobą jeden lub kilka nieudanych związków, lub w takim tkwią latami. Często zmieniają pracę lub miejsce zamieszkania, lub uporczywie trzymają się sytuacji, które je unieszczęśliwiają. Lecz najgorsze jest to, że w głębi duszy czują, iż nie zasługują na nic dobrego... Lecz to nieprawda! Nikt, żadne dziecko nie jest winne temu, co dzieje się w rodzinach alkoholowych. I każdy zasługuje na szczęście. Ty zasługujesz na szczęście. Spotkajmy się, razem łatwiej odciąć się od przeszłości, od tego, co boli. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu, koszt to 20,00 zł./spotkanie; PIERWSZE SPOTKANIE GRATIS! Więcej informacji: www.jesreliance.pl
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie