Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Dolny Śląsk ma szanse, aby zostać nową doliną technologii lotniczych?

Arkadiusz Orman
W zakładzie firmy Xeos pracę znajdzie około 500 wykwalifikowanych specjalistów
W zakładzie firmy Xeos pracę znajdzie około 500 wykwalifikowanych specjalistów Materiały Prasowe

Pod Środą Śląską powstanie zakład firmy Xeos, w którym serwisowane i naprawiane będą silniki lotnicze. Władze Wrocławia, a także Politechniki Wrocławskiej wiążą z tym duże nadzieje.

– Liczymy na owocną współpracę z przedsiębiorstwem Xeos. W branży lotniczej wymagane są zarówno wiedza techniczna, jak i umiejętność jej zastosowania, a takie właśnie kompetencje przyszli inżynierowie zdobywają na naszej uczelni – mówi Andrzej Dziedzic, prorektor ds. nauczania Politechniki Wrocławskiej.
Natomiast Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia twierdzi, że tego typu inwestycje przyczyniają się do rozwoju gospodarki naszego regionu.
– Najnowocześniejsze technologie, innowacyjne rozwiązania i miejsca pracy dla wysokiej klasy specjalistów. To elementy, z których składa się gospodarka oparta na wiedzy – przyznaje Rafał Dutkiewicz.

Zakład powstanie w ciągu kilku lat

Budowa zakładu pod Środą Śląską odbywać się będzie dwuetapowo. W ciągu najbliższych dwóch lat powstaną przede wszystkim budynki biurowe i techniczno-operacyjne. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy w ciągu około dwóch lat, powstanie nowoczesna, wyposażona w najnowsze technologie, specjalistyczna komora do testowanie silników samolotowych. Od 2021 roku do zakładu mają trafiać najnowocześniejsze silniki lotnicze GE9X. Formalny proces ich certyfikacji ma zakończyć się w 2018 roku. Jednak już ponad 700 sztuk zostało zamówionych przez operatorów na całym świecie.
Dlaczego te silniki są tak wyjątkowe? Ich konstrukcja jest zgodna z najnowszymi trendami rozwoju technologii lotniczej. Będą one bardziej wydajne przy mniejszym zużycia paliwa, co oznacza ograniczenie emisji gazów do atmosfery.
– Jesteśmy przekonani, że zakład stanie się światowej klasy centrum innowacji i nowoczesnych technologii branży lotniczej – mówi Thomas Boettger, dyrektor zarządzający Xeos.

Podobnego zdania jest Witold Idczak, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który uważa, że przyciągnięcie tak ważnej inwestycji jest wielkim sukcesem, z którego trzeba się cieszyć.
– Mamy teraz szansę skierować lokalną gospodarkę na kolejny poziom rozwoju i uczynić z Dolnego Śląska centrum innowacji– dodaje.

Będą szkolić przyszłych pracowników

Firma planuje zatrudnić około 500 osób.
– W tym celu zainwestujemy 15 milionów euro w szkolenie kadry, tworząc także we Wrocławiu specjalistyczne Centrum Szkoleniowe – dodaje Thomas Boettger.

Szkolenie pracowników rozpocznie się 1 lutego. Co 6 tygodni będzie je rozpoczynała nowa grupa 24 kandydatów. W najbliższym czasie przeszkolonych zostanie 120 osób. Firma uruchomiła już proces rekrutacji, aby z wyszkoleniem zespołu zdążyć do planowanego otwarcia zakładu, czyli do drugiej połowy 2018 roku. Nauka trwa kilka miesięcy i pracownicy otrzymają za nią wynagrodzenie.

Wiele innych korzyści dla naszego regionu

Inwestycja firmy XEOS, to nie tylko nowe miejsca pracy dla inżynierów, pracowników fizycznych i biurowych. To także wpływy z podatków. Dzięki dodatkowym pieniądzom władza będzie mogła poprawić chociażby infrastrukturę drogową.
Władze przedsiębiorstwa podkreślają także, że budowa zakładu może przyciągnąć kolejnych inwestorów, co przełoży się na stopniowy rozwój sektora najnowocześniejszych inżynieryjnych technologii. Kolejny przewidywany pozytywny aspekt budowy zakładu, to wzrost liczby ludności oraz poziomu zamożności społeczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska