Czy ceny warzyw i owoców spadną? Sprawdziliśmy

jjZaktualizowano 
Ceny warzyw w sklepach we Wrocławiu są tym roku są nawet o 50 do 100 procent wyższe niż w ubiegłych latach. Czy jest szansa, że będzie taniej? Sprawdziliśmy to na hurtowym targowisku rolno-spożywczym Targpiast przy ulicy Obornickiej we Wrocławiu. Nie mamy dobrych wiadomości.

Hurtowe ceny warzyw w tym roku są bardzo wysokie. -To skutek nieurodzaju spowodowanego suszą i słabymi zbiorami - mówią zgodnie rolnicy.

- Choćby ziemniaki. Plony są dużo mniejsze. Ziemniaki są drobne i gorszej jakości. Jeśli potanieją, to nieznacznie. Podobnie będzie z pozostałymi warzywami, więc na znaczne spadki cen w tym roku raczej nie ma co liczyć - usłyszeliśmy na stoiskach.
Z powodu wysokich cen spada też popyt na rynku detalicznym, co również nie sprzyja konkurencyjności cen. - Zarobić musi rolnik, hurtownik i sprzedawca detaliczny - zauważa jeden z handlujących dziś na placu.

Przykładowe, hurtowe ceny warzyw i owoców za kg dziś na targowisku Targpiast:
- cebula 2 zł
- cebula czerwona 4 zł
- marchew 1,6-1,8 zł
- burak 1,6 zł
- seler 5 zł
- pietruszka 8-9 zł
- papryka czerwona 1kl.5zł, 2kl. 3zł
- kapusta czerwona 2,5 zł
- ziemniak 1,8- 2 zł
- borówki - 10 - 14 zł
- jagody - 22 - 25 zł
- czereśnie - 8 - 12 zł
- maliny - 2,5 - 6 zł (za 250 g)
- nektarynki - 4 zł
- śliwki - 2 - 4 zł
- wiśnie - 3 - 5 zł

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stachu

Mniej marnować jedzenia, nie kupować na zapas, jeść o 50% mniej (Polacy chudzi nie są, nie ci 40 ).

Za dużo żywności marnujemy i to jest kara za to

m
moto

Kazdy biznesmen ze straganu doskonale wie, ze 90% jego klientow dostaje 500PLN za nic.... wiec z roku na rok ceny podnosza.

Dzisiaj sie wszyscy obudzili, ze drogo... drogo bo mamy za co placic

Za 2 tyg bedzie lament, ze wyprawka szkolna jest 250PLN drozsza niz rok czy 2 lata temu. A za kilka lat bedzie jeszcze gorzej bo mamy 500 i 300 (wyprawke)

G
Gość

Nie musiałby zarabiać hurtownik i sprzedawca, gdyby rolnicze spółdzielnie same sprzedawały plony!!! Rolnik polski niestety nie potrafi się zorganizować i woli oddać za psie pieniądze, niż działać dla swojego dobra. :(

K
Kapral
2019-08-06T21:45:55 02:00, Wyborca PO i inny POpap...:

A ja myślałem że to El Commandante takie wysokie ceny ustalił milcząc nienawistnie. A tu niespodzianka. Susza. No ale ta susza to też przecież nie przypadkiem... Jednak wina PiS😂

Kiedy POkemonku zmądrzejesz?

T
Troki

Nie płakać-jechać na Litwę,zobaczyć co się stało po wymianie litów na euro.Kapusta 4 ,ziemniaki3 euro ,czynsz 600 euro,a emerytura 900 euro. Myśleć trochę a nie płakać.

W
Wyborca PO i inny POpap...

A ja myślałem że to El Commandante takie wysokie ceny ustalił milcząc nienawistnie. A tu niespodzianka. Susza. No ale ta susza to też przecież nie przypadkiem... Jednak wina PiS😂

G
Gość
2019-08-06T17:03:00 02:00, wroclauer:

Jeżeli wierzyć podanym cenom, to warzywniaki łoją marże od 75% do ponad 100%

2019-08-06T17:38:18 02:00, Gość:

Dokładnie

I ceny takie w warzywniakch nie były by złe

2019-08-06T20:51:13 02:00, Gość:

Gdyby nie rosnące koszty pracy, ZUS, koszty najmu lokalu, prądu, benzyny i straty, które zawsze są...

A każdy pracownik kiosku musi zarobić na życie, na rosnące opłaty za wszystko

G
Gość
2019-08-06T17:03:00 02:00, wroclauer:

Jeżeli wierzyć podanym cenom, to warzywniaki łoją marże od 75% do ponad 100%

2019-08-06T17:38:18 02:00, Gość:

Dokładnie

I ceny takie w warzywniakch nie były by złe

Gdyby nie rosnące koszty pracy, ZUS, koszty najmu lokalu, prądu, benzyny i straty, które zawsze są...

w
wroclauer
2019-08-06T16:05:36 02:00, Gość:

To chyba dobrze. Za PO umęczony Polski Naród mógł kupować tylko najtańsze produkty.

Dzisiaj może (a nawet musi) kupować towary droższe. No to chyba jest teraz dużo lepiej.

A ceny warzyw winduje na pewno Merkel

2019-08-06T17:10:12 02:00, wrocłauer:

A jaki wpływ ma pisowski rząd na to, że jest susza a pietruszka kupiona w hurcie za 9zł/kg w warzywniaku kosztuje 18 zł/kg ?

2019-08-06T18:38:52 02:00, Gość:

Jak nie ma wpływu to wywalić ich na zbity ryj, dodam krzywy ryj

Nie ma, bo widać nie zauważyłeś, że mamy od ładnych paru lat "wolny rynek", jeżeli rozumiesz co to znaczy. Wpływ na cenę przysłowiowej pietruszki mieliśmy w latach ustroju od którego uciekliśmy.

G
Gość
2019-08-06T15:23:42 02:00, Gość:

Kłamstwo!!!!

PiSowski GUS twierdzi że inflacja jest nie wiele wyższa niż 1% i tego należy się trzymać.

2019-08-06T15:38:49 02:00, pozamiatane:

z ceny wyngla wychodzi 17% plus vat i januszowe

to sie dzieje samo bo nasz kraj jest malutki

https://www.youtube.com/watch?v=WVLGwTggO8U

Zapomniałeś dodać, że okręty podwodne staniały o 23 procent kupuj taniocha

G
Gość
2019-08-06T16:05:36 02:00, Gość:

To chyba dobrze. Za PO umęczony Polski Naród mógł kupować tylko najtańsze produkty.

Dzisiaj może (a nawet musi) kupować towary droższe. No to chyba jest teraz dużo lepiej.

A ceny warzyw winduje na pewno Merkel

2019-08-06T17:10:12 02:00, wrocłauer:

A jaki wpływ ma pisowski rząd na to, że jest susza a pietruszka kupiona w hurcie za 9zł/kg w warzywniaku kosztuje 18 zł/kg ?

Jak nie ma wpływu to wywalić ich na zbity ryj, dodam krzywy ryj

G
Gość
2019-08-06T17:51:52 02:00, Gość:

Wg oświeconych z PO trzeba wprowadzić euro i będzie taniej :-) :-):-):-)

Bez euro masz taniochę tylko łapówki dla konudowatych rosną, tak oświadczył obatel niemyty

G
Gość

Wg oświeconych z PO trzeba wprowadzić euro i będzie taniej :-) :-):-):-)

G
Gość
2019-08-06T17:03:00 02:00, wroclauer:

Jeżeli wierzyć podanym cenom, to warzywniaki łoją marże od 75% do ponad 100%

Dokładnie

I ceny takie w warzywniakch nie były by złe

w
wrocłauer
2019-08-06T16:05:36 02:00, Gość:

To chyba dobrze. Za PO umęczony Polski Naród mógł kupować tylko najtańsze produkty.

Dzisiaj może (a nawet musi) kupować towary droższe. No to chyba jest teraz dużo lepiej.

A ceny warzyw winduje na pewno Merkel

A jaki wpływ ma pisowski rząd na to, że jest susza a pietruszka kupiona w hurcie za 9zł/kg w warzywniaku kosztuje 18 zł/kg ?

Dodaj ogłoszenie