Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery pory roku są już w ogrodzie

Marta Wróbel
Ogród zaprojektowali: Małgorzata Lipska, Margareta Jarczewska i Wacław Hryniewicz
Ogród zaprojektowali: Małgorzata Lipska, Margareta Jarczewska i Wacław Hryniewicz Paweł Relikowski
Wrocławianie mają drugi barokowy ogród. Pospacerują w nim jednak dopiero zimą.

W miejsce dawnego komisu samochodowego, na 5 tys. mkw. pojawiły się piwonie i pachnące lawendy w towarzystwie kamiennych alegorii czterech pór roku. Na tyłach Pałacu Królewskiego, w którym swoją siedzibę będzie miało Muzeum Miejskie Wrocławia, znajduje się teraz ogród barokowy. Pierwszy barokowy ogród jest koło Ossolineum.
- To rekonstrukcja według XVIII-wiecznej ryciny śląskiego rysownika Friedricha Wernera. Wszystko odwzorowane co do szczegółu - zapewnia dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego. W ogrodzie barokowym, w przeciwieństwie do angielskiego, bukszpany, lawendy i inne rośliny rosną symetrycznie do osi pałacu. W nocy, dzięki umieszczonym wśród klombów lampom, ogród zabłyśnie kolorowymi światłami. Inną atrakcją jest fontanna z rzeźbami dwóch chłopców z delfinem. To jedyna taka pamiątka po barokowych ogrodach Wrocławia.
- Prawdopodobnie pochodzi z wrocławskiego ogrodu hrabiów Maltzanów - zaznacza Łagiewski. Warto też zobaczyć kamienne alegorie pór roku, które do tej pory stały na skwerku przy pl. Uniwersyteckim. Ogród będzie otwarty w zimie, kiedy ruszy muzeum.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska